петък, март 29, 2024
HomeFootball"Добре дошли у дома": Тройната победа на Дейвис е специална за Канада

„Добре дошли у дома“: Тройната победа на Дейвис е специална за Канада

При победата на Канада с 4:0 над Кюрасао в Лигата на нациите Алфонсо Дейвис (21) изигра главната роля – на специално място.

Със сълзи на очи той гледа на домашния си компютър как през март канадският национален отбор се класира за финала на Световната купа за първи път от 1986 г. насам. Алфонсо Дейвис, най-добрият играч на страната си, не можеше да играе за националния отбор от ноември насам заради възпаление на сърдечния мускул.

Това се промени в четвъртък (местно време) – и как! За първи път след преминаването си в Байерн Дейвис се завърна в стария си дом във Ванкувър за мача от Лигата на нациите срещу Кюрасао. В „Уайткепс“ тогавашният тийнейджър стана професионалист още на 15 години през 2016 г., а оттам през януари 2019 г. отиде в Мюнхен за десет милиона евро.

А в родния си дом, срещу съперника, срещу когото дебютира в националния отбор през 2017 г., Дейвис показа на сънародниците си това, което им липсваше напоследък – въпреки успешното класиране за Световната купа. Срещу доста слаби съперници професионалистът от Байерн започна да налага темпото от самото начало като ляво крило в системата 4-4-2 на треньора Джон Хердман.

Дванадесет гола в 31 мача

След само десет минути Дейвис подготви Джонатан Давид след силен самостоятелен опит, но нападателят на Лил пропусна. Около десет минути по-късно самият мюнхенчанин стреля от 20 метра, но ударът му бе блокиран решително. Дейвис беше възнаграден за усилията си в 27-ата минута, след като спечели топката и реализира наказателен удар с апломб. „AD19“, изкрещя в микрофона един видимо развълнуван коментатор, „добре дошъл обратно, добре дошъл у дома“.

Преди почивката Стивън Витория се разписа с глава за домакините (42-ра минута), които не позволиха нищо да се случи след почивката. В 71-ата минута отново Дейвис направи разликата след единоборство с Ричи Лария. Това бяха единадесетият и дванадесетият му международен гол в 31-вото му участие.
Нападателят на

Whitecaps Лукас Кавалини направи резултата 4:0 малко преди края (85-ата минута). По този начин канадците веднага поеха лидерството в своята група C, а Дейвис получи най-високата оценка от всички професионалисти. Следващият мач е в Хондурас в понеделник (местно време).