неделя, април 28, 2024
HomePremier LeagueДесет артилеристи удържат победата в Кристъл Палас

Десет артилеристи удържат победата в Кристъл Палас

ФК Арсенал постигна втората си победа във втория си мач от Висшата лига на терена на Кристъл Палас. Въпреки това артилеристите си усложниха живота на „Селхърст Парк“

Двама победители от началната седмица се изправиха един срещу друг на „Селхърст Парк“ в Лондон, за да приключат втория ден от мача. ФК Арсенал, който спечели с 2:1 срещу Нотингам Форест, беше гост на Кристъл Палас. Орлите отбелязаха победа с 1:0 като гост на промотирания Шефилд Юнайтед.

Съответно както треньорът на Палас Рой Ходжсън, така и неговият опонент не видяха причина за промени. Въпреки това Микел Артета беше принуден да направи такава. Томиасу се премести на позицията на десен защитник за новото попълнение Тимбър, който имаше сериозна контузия на коляното.

Артилеристите поеха контрола върху играта в началото, но първоначално трудно стигаха до обещаващи стрелкови позиции срещу дълбоките орли. Домакините опитваха отново и отново с бързи контраатаки и предизвикваха Рамсдейл. Стражът обаче успя да предотврати както острото центриране на Аю (15-и), така и далечния удар на Езе (21-и).

Арсенал стана наистина опасен едва след около половин час игра. След като Сака спечели топката в началото, Нкетия се справи с двама защитници, но в наказателното поле заби топката в гредата (29-и). Малко след това заместникът на Габриел Жезус дори беше свободен в петметровата зона, но прати топката над вратата (36.). Така на почивката резултатът остана без гол.

Ödegaard вкара гол, Tomiyasu полетя

След почивката артилеристите засилиха темпото – и веднага бяха възнаградени. Бързо изпълнен пряк свободен удар изправи на нокти задната линия на „орлите“. Нкетия се измъкна, стигна до топката пред Джонстън и прие контакта на вратаря. Капитанът Одегаард изпълни наказателния удар (53-та минута).

Но вместо да поддържа темпото, Арсенал изведнъж не бързаше след гола. Съдията Дейвид Кут не гледа дълго на това и показа жълт картон на Томиасу, след като той забави твърде дълго едно хвърляне (60.).

Това щеше да му се реваншира. Само седем минути по-късно Томиясу за малко да хване фланелката на Аю в средата на терена. Съдията сметна това за тактически фаул и изгони резервата на Тимбър с жълто-червен картон (67.).

Арсенал стои дълбоко, Палас натиска

Паланьорите си усложниха живота в заключителните етапи. От този момент нататък Кристъл Палас буйстваше, а Арсенал се ограничаваше само до опитите да задържи преднината си.

Топката пробяга около наказателното поле на гостите, но не намери път към вратата. Езе беше съборен в наказателното поле след лек контакт с Партей, но не беше отсъдена дузпа (72-ра), Едуард пропусна явно със свободен удар с глава (86-та), а Мичъл вкара последния опит над вратата от десет метра, след като Рамсдейл беше отбил топката от Едуард в петичката (90.+5). Така се стигна до минималното и неубедително 1:0 за „артилеристите“.

В крайна сметка на действащите вицешампиони няма да им пука как се стигна до победата. След Манчестър Сити и Брайтън Арсенал е третият отбор, който взе пълен брой точки от първите два мача.

Напред за Артета, който сега трябва да обмисли следващата алтернатива на десния бек, и неговия отбор в следващото лондонско дерби срещу ФК Фулъм в събота (16:00 ч.), по същото време Кристъл Палас се изправя срещу ФК Брентфорд като гост.