четвъртък, май 9, 2024
HomeLa LigaВдъхновение на Херера, мечтан гол на Нико Уилямс: Билбао доминира над Атлетико

Вдъхновение на Херера, мечтан гол на Нико Уилямс: Билбао доминира над Атлетико

През първото полувреме баските се отчаяха от Облак, двете греди и собствената си ефективност в сблъсъка с Атлетико. През второто полувреме Гурузета и Нико Уилямс изведоха Билбао на пътя към победата

Този, които очакваха с нетърпение сблъсъка между третия и петия отбор в Ла Лига, не бяха разочаровани, особено от Атлетик Билбао в началните етапи. Баските разиграваха Атлетико отново и отново главоломно с бързина и остроумие, но не успяваха да реализират шансовете си: Облак спаси Гурузета от световна класа (6.), а Инаки Уилямс удари само алуминий с опита си (13.).

Атакуващата страна на Атлетико показа първите признаци на живот едва в 16-ата минута, когато централният удар на Гризман от 25 метра създаде на Унай Симон повече проблеми от необходимото.

Облак и стълбът на пътя

И все пак северноиспанците продължиха да играят напред. Кръстна топка на Лекуе беше обезвредена от Сьойюнчу, а Сансе (20) и Нико Уилямс (23) намериха своите майстори в лицето на Облак, който доказа качествата си на световна класа през първото полувреме. След половин час игра с превъзходство на Билбао „колчонеросите“ сякаш можеха да въздъхнат с облекчение, но тогава Сьойюнчу допусна неумела грешка в собственото си наказателно поле и събори Нико Уилямс от крака. Въпреки това баските продължиха да правят почти всичко, но не и да се възползват от шансовете си и Сансе изпрати точковия удар в трибуните (36′).

Беше почти абсурдно, че след това Атлетико някак си успя да запази резултата равен. Подобно на брат си Нико Уилямс удари алуминиев удар след силна индивидуална акция (41′), а две минути по-късно Сансето сви топката малко встрани от левия стълб. Отборите се оттеглиха на полувремето при нулево равенство, въпреки че домакините спокойно можеха да поведат с 3:0.

Изблик на вдъхновение на Херера им дава преднина

Докато през първото полувреме Билбао беше отчаял Мадрид, през второто полувреме на домакините не им трябваше много време, за да могат най-накрая да празнуват: чудесен шут на Андер Ерера надскочи защитата на Атлетико и Гурузета трябваше само да си държи крака настрани, за да им даде заслужена преднина (51′). След това играта стана по-груба, Атлетико беше все по-твърд в единоборствата, без да предлага повече по отношение на играта.

Така домакините контролираха и доминираха – и накрая бяха възнаградени с логичното 2:0. Тъй като Нико Уилямс нямаше добри възможности за пас отдясно на шестнайсеторката, крилото просто сам сви топката в левия ъгъл – мечтан гол (64′).

Мадрид безобиден

А Мадрид? Отборът, воден от вече заместващия го виртуоз в атаката Гризман, нямаше идеи в атакуващата третина и просто не успяваше да се наложи в собствената си игра. Минутите минаваха, а домакините бяха много по-близо до това да направят резултата 3:0, отколкото „колчонеросите“ (Инаки Уилямс, 68; Нико Уилямс, 74). Най-добрият шанс за гостите имаше Ллоренте в 85-ата минута, но Унай Симон също трябваше да спасява. Мачът завърши 2:0 и Билбао се доближи на две точки от Атлетико в таблицата.