Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΛάμψη έμπνευσης του Ερέρα, ονειρικό γκολ του Νίκο Ουίλιαμς: Η Μπιλμπάο επικράτησε...

Λάμψη έμπνευσης του Ερέρα, ονειρικό γκολ του Νίκο Ουίλιαμς: Η Μπιλμπάο επικράτησε της Ατλέτικο

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Βάσκοι απελπίστηκαν από τον Όμπλακ, τα δύο δοκάρια και τη δική τους αποτελεσματικότητα στην αναμέτρηση με την Ατλέτικο. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γκουρουζέτα και ο Νίκο Ουίλιαμς έβαλαν την Μπιλμπάο στο δρόμο της νίκης

Όσοι περίμεναν με ανυπομονησία την αναμέτρηση ανάμεσα στην τρίτη και την πέμπτη ομάδα της La Liga δεν απογοητεύτηκαν, ειδικά από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στα πρώτα στάδια. Οι Βάσκοι ζάλισαν ξανά και ξανά την Ατλέτικο με ρυθμό και ευστροφία, αλλά δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους: ο Όμπλακ απέκρουσε με παγκόσμια κλάση τον Γκουρουζέτα (6ο) και ο Ινάκι Γουίλιαμς βρήκε μόνο το αλουμίνιο με την προσπάθειά του (13ο).

Η επιθετική πλευρά της Ατλέτικο έδειξε το πρώτο σημάδι ζωής μόλις στο 16ο λεπτό, όταν το κεντρικό σουτ του Γκριεζμάν από τα 25 μέτρα δημιούργησε στον Ουνάι Σιμόν περισσότερα προβλήματα από όσα έπρεπε.

Oblak και το δοκάρι στην πορεία

Πάντως, οι Βορειοϊσπανοί συνέχισαν να παίζουν προς τα εμπρός. Η σέντρα του Lekue εξουδετερώθηκε από τον Söyüncü, ενώ οι Sancet (20) και Niko Williams (23) βρήκαν αφέντη τους τον Oblak, ο οποίος απέδειξε τα διαπιστευτήριά του παγκόσμιας κλάσης στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από μισή ώρα με το power play της Μπιλμπάο, οι Colchoneros έδειχναν να μπορούν να αναπνεύσουν με ανακούφιση, αλλά στη συνέχεια ο Söyüncü έκανε ένα αδέξιο λάθος στην περιοχή του και τράβηξε τον Νίκο Γουίλιαμς από τα πόδια. Ωστόσο, οι Βάσκοι συνέχισαν να κάνουν σχεδόν τα πάντα εκτός από το να αξιοποιούν τις ευκαιρίες τους και ο Σανσέτ έστειλε το πέναλτι στην κερκίδα (36′).

Ήταν σχεδόν παράλογο το γεγονός ότι η Ατλέτικο κατάφερε με κάποιο τρόπο να κρατήσει το σκορ στα ίδια επίπεδα μετά από αυτό. Όπως και ο αδελφός του, έτσι και ο Νίκο Γουίλιαμς χτύπησε στο αλουμίνιο μετά από δυνατή ατομική ενέργεια (41′), ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σανσέτ έβγαλε την μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι. Οι ομάδες πήγαν στο ημίχρονο χωρίς τέρματα, αν και οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν προηγηθεί με 3-0.

Η έμπνευση του Ερέρα τους δίνει το προβάδισμα

Ενώ η Μπιλμπάο είχε απελπιστεί από τη Μαδρίτη στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να πανηγυρίσουν επιτέλους στο δεύτερο ημίχρονο: η υπέροχη λόμπα του Άντερ Ερέρα ξεπέρασε την άμυνα της Ατλέτικο και ο Γκουρουζέτα χρειάστηκε μόνο να κρατήσει το πόδι του για να τους δώσει ένα πανάξιο προβάδισμα (51′). Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό, η Ατλέτικο ήταν όλο και πιο σκληρή στα μαρκαρίσματα χωρίς να προσφέρει περισσότερα αγωνιστικά.

Έτσι οι γηπεδούχοι έλεγξαν και κυριάρχησαν – και τελικά ανταμείφθηκαν με το λογικό 2:0. Επειδή ο Νίκο Γουίλιαμς δεν είχε καλές επιλογές για πάσα στα δεξιά του δεκαέξι, ο εξτρέμ απλά έστρωσε μόνος του την μπάλα στην αριστερή γωνία – ένα ονειρεμένο γκολ (64′).

Μαδρίτη ακίνδυνη

Και η Μαδρίτη; Η ομάδα με ηγέτη τον αναπληρωματικό πλέον βιρτουόζο της επίθεσης Γκριεζμάν δεν είχε ιδέες στο επιθετικό τρίτο και απλά δεν μπόρεσε να κάνει το δικό της παιχνίδι. Τα λεπτά περνούσαν και οι γηπεδούχοι ήταν πολύ πιο κοντά στο να κάνουν το 3-0 από τους Κολτσονέρος (Ινάκι Ουίλιαμς, 68, Νίκο Ουίλιαμς, 74). Ο Λλορέντε είχε την καλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 85ο λεπτό, αλλά και ο Ουνάι Σιμόν χρειάστηκε να αποκρούσει. Το παιχνίδι έληξε 2-0 και η Μπιλμπάο πλησίασε την Ατλέτικο στους δύο βαθμούς στον πίνακα.