понеделник, април 29, 2024
HomeBasketballВаленсия не остави шанс на Улм - гигантите загубиха първия четвъртфинален мач

Валенсия не остави шанс на Улм – гигантите загубиха първия четвъртфинален мач

Ratiopharm Улм претърпя горчиво поражение в Еврокъп. За MHP Riesen Ludwigsburg в Румъния нещата не се развиха по-добре.

Залогът за Улм в гостуването на испанския топ клуб от Валенсия не беше голям: отборът от дунавския град вече си осигури 8-о място в група В и по този начин е на финалния кръг на Еврокъп. В последния мач от групата старши треньорът Яка Лакович пусна в игра някои младежи и им даде опит в играта.
Ситуацията за домакините беше различна: Валенсия, с бившия играч на Берлин Мартин Хермансон в редиците си, все още се нуждаеше от победа, за да си осигури второто място. Четирикратните носители на Купата на европейските шампиони започнаха мача с настоящия четвърти отбор в Бундеслигата с голяма мотивация и бързо натрупаха комфортна преднина. На почивката Валенсия вече имаше 22 точки аванс и се откъсна най-късно в третия период. Последната четвърт, която беше дори в полза на Улм (26:21), вече нямаше никаква тежест и в крайна сметка гостите претърпяха категорично поражение със 71:103.

„С оглед на обстоятелствата и младия ни отбор, Валенсия имаше играта изцяло на своя страна. Искам да поздравя Валенсия за победата и второто място, разбира се, пожелавам им и късмет в плейофите“, каза Лакович. „За нашите млади играчи това беше добра възможност да придобият мачове, които може би липсваха на един или друг през сезона.“

Докато Карим Жалоу (19 точки) се отличи за германците, Боян Дублевич (19) и младокът Гилем Ферандо бяха убедителни за Валенсия.

Междувременно MHP Riesen Ludwigsburg започна четвъртфиналната серия на Шампионската лига по баскетбол с минимално поражение. Клубът от Бундеслигата загуби първия двубой от U-BT Cluj-Napoca във вторник със 73:76 (34:37). Това означава, че натискът вече е голям: в случай на второ поражение срещу румънския клуб (на 13 април) швабите ще бъдат елиминирани. Общо могат да се проведат само три дуела.

Отборът на Лудвигсбург започна по-добре във вторник с обичайната си агресивна защита, но не успя да намери своя ритъм в нападение: През първата четвърт гостите отбелязаха само 13 точки в емоционална и нажежена атмосфера. През втората четвърт отборът на треньора Джон Патрик многократно доближаваше топката до коша, където Итън Хап беше особено убедителен. На почивката обаче отборът на Лудвигсбург все още изоставаше с 34:37.

Серия от 13:2 в средата на третия период даде импулс на отбора от Бундеслигата, но в последния период Клуж-Напока обърна мача с няколко успешни тройки. В последните секунди най-добрият реализатор на Лудвигсбург Джона Радебо (16 точки) имаше възможност да изравни, но пропусна да вкара тройка.

Четвъртфиналите в Шампионската лига се играят в режим „най-добър от три“. Отборът, който пръв спечели две игри, ще премине към полуфиналите. На 13 април отборът на Лудвигсбург ще посрещне клуба от Румъния за втория мач.