неделя, април 28, 2024
HomeUncategorizedБурак Йълмаз пропусна късно от бялата точка - Португалия има билет за...

Бурак Йълмаз пропусна късно от бялата точка – Португалия има билет за Световното първенство

Португалия се класира на финала на плейофите за билет за Световното първенство в Катар след напълно заслужена победа с 3:1 над Турция, която направи мача изключително драматичен в края.

Треньорът на Португалия Фернандо Сантош трябваше да се справи без централните защитници Пепе (инфекция с корона) и Рубен Диас (контузия). В атака заедно с Кристиано Роналдо играха Диого Жота и малко изненадващо – местният герой на „Естадио до Драгао“ – Отавио от ФК Порто. Само 22-годишният страж на Порто Диого Коста също бе използван на вратата вместо ветерана Руи Патрисио (на пейката).

Турският треньор Стефан Кунц заложи на защита от петима души с бившите играчи от Бундеслигата Кабак (бивш Щутгарт и Шалке) и Сьоюнчу (бивш Фрайбург), както и на Демирал от Бергамо в центъра на отбраната.

Отавио при последвалия изстрел, а след това с чувство

Португалия пое инициативата в началото и владееше много топката, докато турците се опитваха да контраатакуват. След като Диого Жота от непосредствена близост завърши над вратата след удар от свободен удар (11-и), малко по-късно иберийците поведоха в резултата: след успешна акция Бернардо Силва завърши на границата на наказателното поле. Изстрелът му се отби от вътрешната страна на гредата и попадна в ръцете на Отавио, който от малък ъгъл го прати в мрежата за 1:0 (15-и);

След като допуснаха гол, турците изведнъж станаха по-нападателни и създадоха своите шансове. Кутлу стреля от близко разстояние с глава във външната страна на мрежата (21.), Диого Коста отклони удар на Кьокчу покрай гредата (27.). До почивката играта беше отворена и се развиваше напред-назад. Португалия обаче продължава да е по-ефективна и в 42-ата минута покачи на 2:0 след успешна атака: този път Отавио подаде и Диого Жота от Ливърпул точно насочи към вратата за два гола.

Burak Yilmaz вкара гол – и след това пропусна решително

След смяната на полетата португалците първоначално контролираха събитията. Отборът на Сантос се движеше добре с топката, а Турция почти нямаше действия в нападение. Но третият гол липсваше: Бруно Фернандес принуди Чакир да спасява (48-та), Диого Жота пропусна празната турска врата срещу прибързания страж, който се беше измъкнал от наказателното си поле в 56-та минута, защото завърши твърде прибързано. И така, от нищото, то отново стана вълнуващо! След двойно подаване с Дженгиз Юндер Бурак Йълмаз вкара изравнителния гол в средата на второто полувреме (65-та минута).

Сега турците за кратко бяха на върха, но Йълмаз отново пропусна от остър ъгъл (69.). След като Отавио пропусна още един добър шанс за Португалия (75-ата минута), Йълмаз дори имаше чудесен шанс да направи резултата 2:2 от дузпа в 85-ата минута – германската съдийска бригада Даниел Зиберт и ВАР Марко Фриц бяха отсъдили дузпа след видеопреглед на фаул на Жозе Фонте срещу Енес Юнал. Но 36-годишният нападател пропусна възможността и удари само горната част на напречната греда.

И така португалците направиха всичко ясно с 3:1 чрез Джокера Матеус Нунеш в добавеното време (90.+4). Кристиано Роналдо също удари алуминий секунди преди последния съдийски сигнал (90.+6).

Португалия ще се изправи на финала на плейофите на 29 март (20.45 ч.) срещу Северна Македония, която на полуфинала надделя над европейския шампион Италия. Само победителят в този мач ще получи един от последните билети за Световната купа.