петък, март 29, 2024
HomeFootballБлагодарение на Салах: Египет запази нервите си при дузпите и се класира...

Благодарение на Салах: Египет запази нервите си при дузпите и се класира на четвъртфиналите на Купата на Африка

Благодарение на нервния Мохамед Салах Египет победи Кот д’Ивоар при дузпите и се класира на четвъртфиналите на Купата на Африка. Мароко ги чака там.

В последния 16-и кръг на Купата на Африка Кот д’Ивоар, който сега е фаворит в турнира, срещна Египет, който, включително Салах, не беше много убедителен досега. Френският треньор на „слоновете“ Патрис Баумел изпрати същия състав, както при победата с 3:1 над Алжир в края на груповата фаза, като само Бейли, който наскоро получи травма на главата, се завърна в стартовата единайсеторка на мястото на Коусуну от Леверкузен. За разлика от тях португалският треньор на Египет Карлош Кейрош направи промени на два поста след трудната победа с 1:0 над Судан: Фатух замени Ашраф в защита, а Фати започна в средата на терена за El-Said.

Добри шансове и за двамата през първото полувреме

При около 30 градуса в Дуала Кот д’Ивоар доминираше в началните минути с много притежания, но именно „фараоните“ създадоха първите шансове: първо чрез Мармуш от Щутгарт, който удари топката в напречната греда от около 25 метра (18-и), а само три минути по-късно се регистрира и Салах: Звездата на Ливърпул напредна в центъра и не успя да преодолее стража на Кот д’Ивоар Сангаре с външен удар. След 30 минути Кесие трябваше да напусне за сметка на Серей Дие, като звездата на Милан вече беше получил лечение след удар в долната част на гърба.

Египет започна да контролира владеенето на топката, но Кот д’Ивоар се върна в мача и създаде два чисти шанса в края на първото полувреме. Първо, ефектният страничен удар на Ибрахима Сангаре не успя да преодолее египетския страж Ел-Шенауи (37-и), който бе на крачка да спаси и далечен удар на Халер (45+1).

Египет първоначално проявява небрежност – регистрират се Халер и Заха

След почивката Египет започна да доминира: Ал-Сулайя, на практика сам пред Сангаре в шестнайсеторката (52.), обаче стреля над вратата, опитът на Елнени към ъгъла беше спасен (54.), а Мостафа Мохамед отново стреля през кутията (62.).

В 70-ата минута на мача западноафриканците се върнаха в противниковото наказателно поле – с удар с глава на Халер, който Ел-Шенауи спаси блестящо. Следващият период премина без особени събития, като нито един от двата отбора нямаше възможност да отбележи гол. След това обаче резервата Заха имаше първата добра възможност, но не успя да порази Ел-Шенауи с нисък удар в шестнайсеторката (84.). Последният получи контузия в ситуацията и трябваше да бъде заменен малко след това, като на негово място влезе Абу Габал (84.). Нито една от двете страни не положи сериозни усилия в края на мача да допусне гол, за да вкара такъв и по този начин да избегне допълнителното време.

В допълнителното време „фараоните“ имаха няколко прилични възможности – но все още без да могат да действат убедително и напълно решително. И двата отбора усетиха температурата на въздуха от почти 30 градуса. В последната минута Египет създаде шанс, но Трезеге не успя да упражни достатъчен натиск върху топката след подаване на Салах.

Байли единствен пропусна, Салах реализира решително

Така мачът влезе в продължения, но нито Кот д’Ивоар, нито Египет успяха да отбележат гол в 30-те допълнителни минути. Затова решението трябваше да бъде взето с дузпи след 120 минути.

„Слоновете“ започнаха мача от единадесет метра. Пепе и Ибрахима Сангаре вкараха първи голове, както и Зизо и Ал-Сулая за Египет. Случайният наказателен удар на Бейли без подготовка (и сега без защита на главата) беше отразен в напречната греда от египетския страж Абу Габал. Следващите двама стрелци вкараха по още един гол: Cornet за западноафриканците и Abdelmonem за северноафриканците. Затова последният стрелец от Кот д’Ивоар – Заха, вече беше под напрежение да вкара гол – и го направи. Така че задачата беше на Салах – и египетският национален герой отново доказа нервите си, изпращайки „фараоните“ на четвъртфиналите.

По този начин Кот д’Ивоар, следващият домакин на Купата на Африка през лятото на 2023 г., отпадна от настоящия турнир – още едно разочарование след отпадането им в квалификациите за Световната купа. Египет ще се изправи срещу Мароко на четвъртфиналите следващата неделя в 17:00 ч. (централноевропейско време)