неделя, юни 16, 2024
HomeNBA"Без него щяхме да сме приключили": Ървинг води Маверикс към добър старт

„Без него щяхме да сме приключили“: Ървинг води Маверикс към добър старт

Финалите на Западната конференция започват с победа за Далас Маверикс. Първо Кайри Ървинг се разгорещи срещу Минесота Тимбъруулвс, а след това и Лука Дончич

Далас Маверикс спечелиха първия мач от плейофната серия срещу Минесота Тимбъруулвс и получиха незабавно предимство във финалите на конференцията. Отборът, воден от Лука Дончич и Кайри Ървинг, си осигури победа със 108:105 като гост в Минеаполис в сряда вечерта (местно време). В напрегнатия мач с 15 смени на водачеството Дончич с 33 точки и Ървинг с 30 точки бяха решаващите играчи. Макси Клебер от Вюрцбург все още липсва за Маверикс поради контузия в рамото, получена в плейофите.

„Трябваше да работим много здраво за този мач. Но това е само една победа, трябват ни още три“, заяви словенецът Дончич пред телевизионния канал TNT и похвали силното представяне на Ървинг. „Без него щяхме да сме приключили. Трябваше да му помогна през второто полувреме, този път си разменихме ролите“. Съотборникът му Ървинг добави: „Беше вълнуващо до самия край и така ще бъде до края на серията.“

Победата навън за Маверикс е особено ценна

Ирвинг вкара 24 от своите 30 точки през първото полувреме. Дончич вкара 15 от своите 33 точки в последната четвърт. Джейдън Макданиълс вкара 24 точки за Тимбъруулвс, които в четвъртфиналите след силен обрат детронираха защитаващия титлата си Денвър Нъгетс, воден от трикратния MVP Никола Йокич.

За да достигне до финалите на НБА, отборът се нуждае от четири победи в най-добрата серия от седем мача. Победата като гост за „Маверикс“ е особено ценна: на теория отборът вече трябва да печели само домакинските си мачове. Вторият мач от серията ще се проведе отново в Минеаполис в събота вечер в Германия, след което ще последват два мача в Далас. В Източната конференция Индиана Пейсърс ще играе с Бостън Селтикс, които имат преднина от 1:0 в серията след домакинска победа.

В Минеаполис отборите предоставиха на зрителите вълнуващо представяне през цялото време. Въпреки че през първото полувреме домакините на няколко пъти дръпнаха с повече от пет точки, те така и не успяха да се откъснат категорично напред. Като цяло нито един от двата отбора не успя да се откъсне с повече от девет точки. Това беше първа победа за Маверикс на старта след пет поражения на откриването в предишните плейофни серии.