петък, април 19, 2024
HomeLa LigaБарса води на Реал на "Бернабеу" - Аубамеянг събира три точки

Барса води на Реал на „Бернабеу“ – Аубамеянг събира три точки

След пет поредни загуби в Clasicos Барселона взе впечатляващ реванш: Каталунците демонстрираха на Реал Мадрид неприятни неща на „Бернабеу“. Преди всичко Аубамеянг едва ли щеше да бъде уловен.

След 90 изключително едностранчиви минути таблото на „Бернабеу“ показваше 0:4 – и домакините всъщност бяха добре обслужени с този резултат. Наистина трябваше да се чудите кой ще играе на четвъртфиналите на Лига Европа и кой ще играе на четвъртфиналите на Шампионската лига.

Краткият разказ за първото полувреме: две пресичания, два удара с глава, две асистенции на Дембеле, две позиционни грешки на Алаба. Дванадесетте думи обаче не са достатъчни за представянето на Барселона, тъй като каталунците демонстрираха забележително доминиращо представяне на терена на „Бернабеу“. Първият шанс да поведат обаче бе на кралските футболисти, които дебнеха на контраатака, но Феде Валверде не успя да преодолее тер Стеген (7).

Dembelé подготви два гола

В следващия период Барселона беше още по-стабилна в защита и играеше своя футбол на притежание, за да изтощи Реал. Гостите трябваше да поведат още в 12-ата минута, но Аубамеянг небрежно пропусна първокласен шанс. Малко след това удар на Феран Торес премина покрай десния ъгъл (18-и). Барса натисна и скоро беше възнаградена: Дембеле беше неудържим в дрибъла, Алаба не прецени добре кръста му и Аубамеянг с глава вкара за 1:0 (29-и).

Real бяха принудени да се придържат към подхода си на контраатака – и почти бяха възнаградени, но Винисиус Жуниор получи топката покрай тер Стеген, но не и над линията (36.). Минута по-рано Аубамеянг можеше, ако не и трябваше, да увеличи преднината си с удар с левия крак. Резултатът от 2:0 на почивката най-накрая бе осигурен от ъглов удар, който Дембеле поднесе с масло в центъра, където Алаба не прецени добре – Араужо бе във въздуха и кимна (38-и). Можеше да е още по-зле, но кръстът на Жорди Алба към свободния Аубамеянг беше твърде висок (44-и).

Aubameyang прави история

Тактическият трик на треньора на Реал Карло Анчелоти само влоши нещата с промяната на края, като италианецът заложи на защита с трима души. За първи път това се случи по-малко от 30 секунди след подновяването на играта, но Феран Торес не успя да се справи сам пред вратата.

JСамо минута по-късно обаче Аубамеянг подаде топката на испанеца – с пета! – и този път той се възползва максимално от възможността да направи резултата 3:0 (47-и). Само четири минути по-късно Феран Торес върна услугата и Аубамеянг вдигна топката над Куртоа (51). Габонецът влезе в историята: никой играч през XXI век не е участвал пряко в три гола в първото си Класико.

Малка вероятност за напрежение в надпреварата за шампионата

Феновете напразно чакаха за завръщане на Реал, вместо това Аубамеянг пропусна 5:0 два пъти в рамките на четири минути (58., 62.). Феран Торес и Дембеле бяха също толкова непостоянни (64-о, 73-о място). Алаба, след смяната на страните по лявото крило, почти все още беше най-забележимият „офанзивен играч“ за Реал (77., 79.).

Накрая Барселона беше наистина милостива, че стигна само до 4:0. Но изявлението на каталунците ще намери отзвук в цяла Европа. Малко вероятно е да има нови вълнения в надпреварата за шампионската титла – с един мач по-малко Барса може да се доближи до девет точки. Севиля, първият съперник на Реал, загуби с 0:0 от Реал Сосиедад в неделя – трето поредно равенство.