събота, юли 27, 2024
HomeFootballАрмстронг прави разликата: Саутхемптън се завръща във Висшата лига

Армстронг прави разликата: Саутхемптън се завръща във Висшата лига

Последният участник в предстоящия сезон на Висшата лига е намерен. С победа на „Уембли“ срещу Лийдс Юнайтед ФК Саутхемптън си проби билет за директна промоция след едногодишно отсъствие

След 46 мача в редовния сезон на Чемпиъншип Лийдс и Саутхемптън пропуснаха директната промоция, поради което двата изпаднали отбора от предходната година отидоха в плейофите за промоция. Докато „белите“ си бяха осигурили място на финала с категорична победа над Норич с 4:0 във втория мач, „светците“ постигнаха успех срещу Уест Бромич Албиън (3:1).

Във финалния мач за последното останало място във Висшата лига, който се проведе на „Уембли“, и двамата треньори не направиха промени в сравнение с предишния мач. Треньорът на Лийдс Даниел Фарке отново заложи на бившия играч на Хофенхайм и най-добър реализатор Рутър, докато треньорът на Саутхемптън Ръсел Мартин се надяваше на голове от най-добрия реализатор Армстронг (21 гола през този сезон).

Защитата на Лийдс изгуби от поглед Армстронг

Мачът, който беше и от голямо финансово значение, започна с много динамика, въпреки че в началото нямаше голови възможности, които да заслужават да бъдат споменати. След като Лийдс се приближи за първи път чрез Грей (4) и Гнонто (7), Смолбоун не успя да преодолее бдителния Меслиер (13) с пряк свободен удар в другия край.

Единадесет минути след опита си от далечна дистанция Смолбоун отново бе в центъра на вниманието – този път обаче като изпълнител на асистенцията. Ирландският полузащитник запази хладнокръвие под напрежение и реагира бързо, за да подаде топката към започналия с далечната си ръка Армстронг. Той от своя страна се възползва напълно от проблема с координацията в защитата на „белите“, завърши с десния крак и засече в долния ляв ъгъл, за да поведе.

Макар че в резултат на това здравината в единоборствата се увеличи, засега нямаше повече голови разправии. Лийдс се върна в играта преди почивката, но последната обещаваща възможност преди почивката бе пропусната от нападателя на светците Армстронг, чийто слаб удар бе добре спасен от Меслиер (45′).

Едози пропусна да се разпише за 2:0 – Джеймс улучи напречната греда

Само няколко минути след подновяването на играта белите имаха двоен шанс да изравнят, но нито Родон, нито Съмървил успяха да вкарат топката в мрежата на светците (49′).

От този момент нататък играта на „Уембли“ вървеше напред-назад, като Лийдс, който все още изоставаше, все повече придобиваше контрол върху играта. Въпреки това, тъй като защитата на Светците позволяваше само няколко свободни пространства в последната третина, отборът на Даниел Фарке продължи да преследва дефицита.

В 68-ата минута резервата Едози пропусна страхотен шанс да направи 2:0, като за малко не уцели вратата от близко разстояние. В същото време „белите“ не изглеждаха отново опасни до 84-ата минута. Жокерът на Лийдс Джеймс не се колеба дълго, излезе на воле и удари напречната греда от около 16 метра

Лийстър, Ипсуич и Саутхемптън получиха промоции

След едноминутно прекъсване и повече от десет минути продължения всички язовири на „Уембли“ се пропукаха – поне от страна на „светците“ – когато съдията Джон Брукс наду финалната свирка.

След „Лестър Сити“ и „Ипсуич Таун“ последното останало място на старта във Висшата лига вече е заето. Английската висша дивизия се завръща от лятната ваканция на 17 август.