hétfő, május 13, 2024
HomeMotorsportsSzaúd-Arábia adatai: Hogyan kergette Haas a középmezőnyt a kétségbeesésbe

Szaúd-Arábia adatai: Hogyan kergette Haas a középmezőnyt a kétségbeesésbe

A Haas pilótája, Kevin Magnussen hajszálra feldobta a középmezőny többi csapatát a Forma-1 szaúd-arábiai futamán: Mit mondanak az adatok

A Red Bull győzelmi sorozata a következő fordulóba lépett Max Verstappen kilencedik egymást követő diadalával Szaúd-Arábiában. De mit mondanak a csapat adatai? Technológiai partnerünk, a PACETEQ rendelkezésünkre bocsátotta a hétvége legfontosabb adatait, és érdemes közelebbről is megvizsgálni a Haas csapatát

Elsőként a kvalifikációs adatokat tekintve a Red Bull RB20 volt a leggyorsabb autó egy gyors körön. Max Verstappen 0,319 másodperces előnnyel szerezte meg a pole pozíciót a Ferrari pilótája, Charles Leclerc előtt, az Aston Martinos Fernando Alonso (+0,374) szintén az élmezőnyben csatázik

A mezőny hátsó részében ismét az Alpine zárkózott fel (+2,0), de a Racing Bulls Yuki Tsunoda Q3-as beállásával meglepetést tudott okozni (+1,08). Érdemes megnézni a Ferrari újoncának, Oliver Bearmannak a tempóját is, aki betegség miatt az állandó pilótát, Carlos Sainzot helyettesítette. Bár a 18 éves brit a tizenegyedik helyen végzett a Q2-ben, a köre mindössze 0,530 másodperccel volt lassabb csapattársa, Leclerc körénél.

Hogyan jó volt Oliver Bearman versenytempója?

A versenyen a Red Bull előnye a szokásos módon nőtt. Ha az összes köridőt kiigazítjuk a különböző gumitípusok, a spriteffektus és a pálya fejlődése miatt, Verstappen körönként 0,18 másodperccel volt gyorsabb csapattársánál, Sergio Pereznél. Leclerc a Ferrarival a harmadik lett, körönként alig több mint négy tizedes különbséggel.

Fernando Alonso az Aston Martinnal körönként 0,81 másodperces lemaradással közelebb volt, mint Bahreinben, ami a jobb stratégiával együtt az ötödik helyet hozta a csapatnak. Miközben a McLaren (+0,59) is javított Bahreinhez képest, a Mercedes gyenge versenytempója (+0,71) kérdőjeleket vet fel Brackleyben. A W15-ösnek esélye sem volt a gyors kanyarokban, de az egyenesekben szokatlanul gyors volt.

A Ferrari pótpilótája, Bearman, aki hetedik lett, körönként 0,61 másodperccel maradt el csapattársától, Leclerc-től. Ez azt jelentette, hogy az aktuális Forma-2-es Prema-pilóta csak a kilencedik legjobb versenytempót produkálta, de Lando Norris és Lewis Hamilton elfuserált stratégiája miatt kettő helyett hat pontot szerzett a debütáláson

Középmezőny-blokád: Így segítette Magnussen a Haast az utolsó ponthoz

A középmezőny nem élcsapatainak esélye a pontszerzésre Lance Stroll balesete után. Annak ellenére, hogy a verseny korai szakaszában a biztonsági autó alatti gumicserék elmaradása miatt rosszabb stratégiát választott, a tizedik helyet Nico Hülkenberg szerezte meg a Haasszal. A német rajtpozíciója minden másnak tűnt, mint rózsásnak a kihagyott boxkiállási lehetőség után.

Az utolsó pontot mindenekelőtt csapattársának, Kevin Magnussennek köszönhette, aki a lehető legszélesebbre tette a VF-24-est. Két tíz másodperces időbüntetés után a dánnak esélye sem volt arra, hogy maga is pontot szerezzen, ezért csapata rádión utasította őt: „35,5-ös tempót kell autóznod”, hogy Hülkenberg a megállása után a többi középmezőnybeli autó elé kerülhessen a pályára

Ezt nem lehetett hamarabb kimondani, mint megtenni. A 21. körben Magnussen még mindig 4,5 másodperccel volt lemaradva Hülkenberg mögött, a boxkiállás delta 20 másodperc volt. Miután sikeresen lelassította a mögötte lévő mezőnyt, Magnussennek a 32. körben sikerült 22 másodpercre növelnie a lemaradást csapattársához képest, ami lehetővé tette Hülkenberg számára, hogy egy szabad boxkiállást hajtson végre, és pontot szerezzen.

Ami a versenytempót illeti, Magnussen körönként több mint két másodperces különbségre tudta lassítani a középmezőnyt Max Verstappenhez képest. Összehasonlításképpen: Hülkenberg körönként 1,51 másodperces lemaradást ért el tiszta futással.

Topsebesség: Így tudta Magnussen maga mögött tartani a középmezőnyt

Azt, hogy a dán ennyi ideig maga mögött tudta tartani Yuki Tsunodát, Esteban Ocont, Alexander Albont és társait, a Haas VF-24 hatékonyságának köszönheti. A kvalifikáción egyetlen autó sem volt gyorsabb a sebességmérésen, mint a Haas a maga 338 km/h-jával. A második helyen ebben a kategóriában a Racing Bull és a Red Bull osztozott, bár öt kilométer/órás lemaradással

A szaúd-arábiai egyenesekben a legnagyobb problémás gyerek a McLaren csapat volt. A kvalifikáción tizenegy kilométer per órás hátrányban voltak a Haas mögött, a versenyen pedig DRS nélkül átlagosan több mint 15 kilométer per órás hátrányban voltak a Racing Bulls mögött. Tizenkét km/h-val lassabbak voltak a Mercedesnél is, így nem csoda, hogy Oscar Piastri nem tudott megelőzni Lewis Hamiltont, hiszen a plusz DRS-sel nem sok felesleg maradt

alacsony gumikopás: Túl konzervatív volt a Pirelli?

A Lance Stroll balesete utáni korai biztonsági autóval már stratégiailag eldőlt a verseny, hiszen szinte minden pilóta élt a lehetőséggel, hogy a kemény gumikra váltson. Mivel ez a gumiabroncs több mint 40 kört bírt ki probléma nélkül, felmerül a kérdés, hogy a Pirelli talán túl konzervatív volt-e a C2-től a C4-ig terjedő gumiválasztással.

Eddig minden dzsiddai futamot a közepes-kemény egykiállásos stratégiával nyertek meg, és a 2023-as futam volt a szezon második legalacsonyabb gumikopásával rendelkező futama Ausztrália után. Ez felveti a kérdést, hogy a Pirelli miért nem a C5-ös gumit nevezte be, hogy nagyobb izgalmakat teremtsen?

Ha megnézzük az adatokat, láthatjuk, hogy a lágy C4-es abroncs nem volt jó versenyabroncs, kevés tempó és viszonylag magas gumikopás jellemezte. Ez leginkább Lando Norris és Lewis Hamilton esetében látszott, akiknek a friss lágy gumik ellenére a verseny vége felé esélyük sem volt a régi kemény gumikkal versenyző Bearman ellen

Ha a Pirelli a jövőben a C5-öst jelölné, akkor a csapatok legalább arra kényszerülnének, hogy a jól teljesítő C3-as mellett egy gyenge gumit – legyen az C4-es vagy C5-ös – is használjanak. Bár a nagydíj stratégiailag továbbra is egykiállásos verseny maradna, a nagyobb kopás nagyobb gumideltát eredményezhetne, ami megkönnyítené az előzéseket. Statisztikailag Szaúd-Arábia jelenleg a hatodik legnehezebben előzhető pálya a teljes Forma-1-es naptárban, annak ellenére, hogy három hosszú DRS egyenes van.