szerda, május 15, 2024
HomeMotorsportsNASCAR Talladega: Ross Chastain drámai győzelmet aratott

NASCAR Talladega: Ross Chastain drámai győzelmet aratott

Második kupagyőzelmét aratta Ross Chastain és a Trackhouse Racing csapata a Talladega Superspeedwayen egy izgalmas utolsó kör után – Larson és Jones a vesztesek

A Talladega Superspeedwayen megrendezett Geico 500-on, a 2022-es NASCAR-kupa-szezon második szuperspeedway-futamán (a Daytona 500 után) a teljes utolsó versenyszakasz (3. szakasz) vasárnap valóban zöldet kapott. Ennek ellenére a győzelemről szóló döntés drámai volt.

Három körrel a vége előtt Kyle Larson (Hendrick-Chevrolet) vezetett. Az utolsó kör elején Erik Jones (Petty/GMS-Chevrolet) állt az élen. Végül azonban Ross Chastain (Trackhouse-Chevrolet) nyert 188 kör után.

A döntő manőverre az utolsó kör 4-es kanyarjában került sor. Larson megpróbálta megakadályozni Kurt Busch (23XI-Toyota) támadását a külső sávban, de egy kicsit későn húzódott fel. Busch a falnak fordult, és közben magával vitte csapattársát, Bubba Wallace-t is.

Míg Larson vesztett némi lendületet, amikor kívülről elment a vezető Jones mellett, és ezzel Jones lendületét is elvesztette, Chastain belülről átvette a vezetést. A Trackhouse versenyzője volt a leglendületesebb, és szűk előnnyel győztesként haladt át a célvonalon. Azonban sem Jones, sem Larson nem végzett a második helyen.

Chastain számára mindössze négy héttel az első kupagyőzelme (Austin) és a második győzelme után. A Trackhouse Racing csapatnak ez a második győzelme a csapat még csak 2021 óta íródó történetében.

Christopher Bell (Gibbs-Toyota) a szombati kvalifikáció legjobb idejének köszönhetően a pole pozícióból indult a versenyen. Az első versenyszakaszban (Stage 1) megosztotta a vezető munkát Daniel Suarezzel (Trackhouse-Chevrolet), Kyle Larsonnal és Bubba Wallace-szal (23XI-Toyota)

1. szakasz: Bubba Wallace elöl a sárga alatt

56 a 60 körből jól ment az 1. szakaszban. Az 57. körben azonban jött az első sárga jelzés. Daniel Hemric (Kaulig-Chevrolet) hirtelen lelassult a belső sávban. Austin Dillon (Childress-Chevrolet) nem tehetett mást, minthogy felhajtott. Az eredmény egy olyan baleset lett, amelyben Hemric mellett Chase Briscoe (Stewart/Haas-Ford) és Chris Buescher (RFK-Ford) is részt vett.

Az első futamszakasz sárga jelzéssel ért véget. A szakaszgyőzelmet Bubba Wallace szerezte meg, őt Kyle Larson és Christopher Bell követte. Eközben Hemric, Briscoe és Buescher, valamint Tyler Reddick számára véget ért a verseny.

Reddick, akit egy hete a bristoli földpályás versenyen szűken legyőzött, ezúttal motorproblémák miatt kellett korán leparkolnia Chevrolet Camaróját. Nem sokkal később Greg Biffle (NY Chevrolet) is hasonló sorsra jutott.

Stage 2: William Byron vezeti a Hendrick triót

A második futamszakaszon történt a nap egyetlen tömeges bukása (Big One). Az esemény akkor kezdődött, amikor Bubba Wallace közvetlenül az újraindítás után nekiment Joey Loganónak (Penske-Ford). Ekkor Logano közvetlenül Erik Jones nyomában volt. Ő viszont Martin Truex Jr. (Gibbs-Toyota) ütközött, mert utóbbi kissé lefékezett.

Ennek következtében Logano a Wallace által okozott érintkezés után lement a pályáról. Szintén érintett volt Logano Penske csapattársa, Austin Cindric, Harrison Burton (Wood-Ford), Todd Gilliland (Front Row Ford), Cole Custer (Stewart/Haas-Ford), Ty Dillon (Petty/GMS-Chevrolet), Ricky Stenhouse (JTG-Chevrolet) és az eredetileg vezető Daniel Suarez is.

A 2. szakasz végén (120. kör) három Hendrick-csapattárs állt az élen. A szakaszgyőzelmet William Byron szerezte meg Chase Elliott és Kyle Larson előtt. A negyedik Hendrick-pilótát – Alex Bowmant – Martin Truex Jr. épphogy megelőzte az ötödik pozícióért a szakaszzászlónál.

Ross Chastain nyerte az izgalmas utolsó kört

A verseny utolsó szakaszában Ryan Blaney (Penske-Ford) kezdetben vezetett, mivel a „vihar előtti csendben” hosszú ideig egysoros formációban haladtak. 30 körrel a vége előtt az utolsó boxkiállás következett zöld jelzés alatt.

A boxutca kijáratánál szerencsétlen ütközés történt a Gibbs csapattársai, Kyle Busch és Christopher Bell között. Utóbbi, aki a pole-ból indult a versenyen, egy megpördüléssel fizetett. De nem volt sárga időszak. És nem is volt több.

Eközben a pályán egy másik Gibbs-pilóta – Denny Hamlin – egysoros felállásban vezette a mezőnyt az utolsó közel 30 körre. Tíz körrel később Kyle Larson vette át a vezetést, ismét egy Hendrick-pilóta állt a mezőny élére.

Míg Hamlinnak nem sokkal a vége előtt ismét a boxba kellett mennie, mert kifogyott az üzemanyag, addig Larson az utolsó körig harcolt a győzelemért. Miután három körrel a vége előtt elvesztette a vezetést Erik Jones-szal szemben, Larson az utolsó kör elején Jones mögött a második helyen állt, Ross Chastain előtt.

Ez a sorrend egészen az utolsó kanyarig tartott. Aztán jött Larson szerencsétlen manővere, amely elvette a saját esélyét a győzelemre, és amely a 23XI duó, Kurt Busch és Bubba Wallace késői ütközésével végződött. Mindketten sértetlenek maradtak.

Ross Chastain mögött végül Austin Dillon végzett a második győzelmét arató Austin Dillon mögött, akit Kyle Busch követett. Mögötte Kyle Larson „csak” negyedik lett, őt követte Martin Truex Jr. És Erik Jones? A Petty/GMS pilótája, aki az utolsó kör elején még vezetett, az utolsó méterek káoszában a hatodik helyre szorult vissza.

A 2022-es NASCAR Cup versenynaptár következő futamára jövő vasárnap (május 1.) kerül sor a doveri egymérföldes oválon.