vasárnap, május 12, 2024
HomeMotorsportsNASCAR Sonoma: Daniel Suarez megváltóan ünnepelte első győzelmét!

NASCAR Sonoma: Daniel Suarez megváltóan ünnepelte első győzelmét!

Daniel Suarez (Trackhouse-Chevrolet) az első mexikói kupagyőztes a sonomai pályán – balszerencséje van a pole-ból induló Kyle Larsonnak és társainak

Daniel Suarez (Trackhouse-Chevrolet) nyerte a Toyota / Save Mart 350-es futamot a kaliforniai Sonoma Raceway dombos pályáján, ezzel 2017 óta először nyert a NASCAR Cup Series-ben.

A győzelemmel a mexikói Monterreyből származó 30 éves Suarez lett az első mexikói, aki futamgyőzelmet szerzett a NASCAR legfelsőbb osztályában. És ez a győzelem 15 évvel azután jött, hogy Juan Pablo Montoya lett az első kolumbiai kupagyőztes, szintén Sonomában.

A következő generációs autóval (Gen7), amelyet a 2022-es szezon kezdete óta gyártanak, Sonoma volt a második körpályás verseny a március végi, austini Circuit of The Americas-i verseny után. Akkoriban Suarez Trackhouse csapattársa, Ross Chastain megszerezte első kupagyőzelmét.

Sonomában Suarez a verseny utolsó szakaszának nagy részében irányította a versenyt. Végül közel négy másodperces előnnyel szerezte meg első győzelmét a visszatérő Chris Buescher (RFK-Ford) előtt. Buescher az előző versenyhétvégét (St. Louis) egy pozitív koronateszt miatt kénytelen volt kihagyni. A harmadik helyet Michael McDowell (Front Row Ford) szerezte meg.

A nagy nyertes azonban Daniel Suarez. „Hosszú út vezetett idáig” – mondta a mexikói, akinek megváltó kupaszintű debütáló győzelme a 195. futamon született. „Nagyon köszönöm Justin Marksnak és mindenkinek a Trackhouse Racingnél, és természetesen a családomnak. Mindannyian hittetek bennem az első naptól kezdve. És ez most a jutalom. „

Pólus és szakaszgyőzelem Kyle Larson számára

A címvédő, tavalyi győztes és helyi hős Kyle Larson (Hendrick-Chevrolet) indult a pole pozícióból, miután a szombati kvalifikáción a legjobb időt futotta. Larsonnak 2018, 2019 és 2020 után ez volt zsinórban a negyedik sonomai pole-ja. Tavaly szintén ő indult a legjobb rajtpozícióból. De ez alkalommal a számítási képletet alkalmazták, nem minősítettek.

Az erősen felhős égbolt alatt Larson vezette a mezőnyt a futamra a Hendrick csapattársa, Chase Elliott előtt. A programban 110 kör szerepelt. Az előzetes szövegemmel ellentétben (amely napokig téves volt, és azóta kijavítottam), idén is a rövid pálya futott, nem a teljes pálya.

A verseny első szakaszában Larson mind a 25 kört vezette, és gond nélkül megszerezte az első szakaszgyőzelmet. Egyike volt azon keveseknek, akik a teljes szakaszt boxkiállás nélkül teljesítették. A versenyzők többsége megállt a zöld jelzés alatt, de aztán a figyelmeztető jelzésre lemondtak róla. Larson, aki a figyelmeztető szakaszon tankolt és gumit cserélt, ennek megfelelően (és kiszámíthatóan) visszaesett.

A 2. szakasz győzelme Joey Logano számára a Chase Elliottnak kiszabott büntetés miatt

A döntő harmadik futamszakaszt nyitó újraindítást Chris Buescher vezette. Egy kihagyott versenyhétvégéje után újra akcióban volt, és erősen szerepelt. Buescher az első két szakaszon egyaránt az első 10-ben végzett, így bónuszpontokat gyűjtött.

Elliott is megállt a zöld alatt, de számára rosszul alakultak a dolgok. Mivel a bal hátsó kerék középső kerékanyáját a boxutcán kívül rögzítették, áthajtásos büntetést kaptak. A 2. szakasz győzelmét végül Joey Logano (Penske-Ford) szerezte meg, aki egyike volt azon keveseknek, akik nem álltak meg zöld zászlós megállással ezen a versenyen.

3. szakasz: Chris Buescher elveszíti a vezetést Daniel Suarez ellen

A döntő harmadik futamszakaszt nyitó újraindítást Chris Buescher vezette. Egy versenyhétvége kihagyása után (St. Louisban pozitív Coronatesttel) visszatért a versenyzéshez, és erősen szerepelt. Buescher az első két szakaszon egyaránt az első 10-ben végzett, így bónuszpontokat szerzett.

Nem sokkal a 3. szakasz újraindítása után azonban Buescher döntő hibát követett el. A 4. kanyarban elhibázta a fékezési pontot, és így elvesztette a vezetést. Az első számú kedvezményezett Daniel Suarez volt, aki nem kérte kétszer. Michael McDowell és Kevin Harvick (Stewart/Haas-Ford) is megelőzte Bueschert – de utóbbi kettő csak ideiglenesen.

Mindeközben Kyle Larson az 1. szakasz megnyerése óta először lépett be a top 10-be a 3. szakasz elején. És azzal, hogy a zöld zászlós megállások sorát kezdte meg ebben a döntő szakaszban (55 kör), a verseny a döntő utolsó szakaszba került.

Nem is.

Lazult kerék fosztja meg Kyle Larsont minden esélyétől

De 28 körrel a vége előtt, a boxkiállás közepén sárga jelzés érkezett. A kiváltó ok éppen Kyle Larson volt, akinek a Hendrick Chevrolet jobb első kereke közvetlenül a boxkiállás után meglazult. Larson háromkerekűként hozta vissza a Camarót a boxba. Ismét négy kerékkel folytatódott a verseny, de csak a 22. helyen.

A győzelemről mások döntöttek. Az utolsó újraindításnál Daniel Suarez vezetett Chris Buescher előtt, a második sorban Ryan Blaney (Penske-Ford) és Michael McDowell, a harmadik sorban pedig Kyle Busch és Austin Cindric (Penske-Ford) állt.

Suarez azonnal felzárkózott és elhúzott, míg Buescher a második helyért küzdött. Kyle Busch, akinek viszonylag öregek voltak a gumijai, az 5-ös kanyarban megpördült a mezőny közepén, és a mezőny végére esett vissza.

Suarez biztonságban hazaviszi a vezetést

18 körrel a vége előtt izgalmassá váltak a dolgok. A viszonylag visszafogott újraindítása után Buescher időközben visszavette a vezető Suarez hátulját. A Roush Fenway Keselowski Racing versenyzője azonban nem talált utat az előzéshez. Az utolsó körökben Suarez nem csak, hogy magabiztosan kezelte előnyét, de még növelte is azt, és 3,8 másodperces előnnyel az első helyen haladt át a célvonalon.

A premier győztes Daniel Suarez, a P2-es Chris Buescher és a P3-as Michael McDowell mögött Kevin Harvick a negyedik helyen végzett, annak ellenére, hogy az utolsó boxkiállás korántsem volt ideális. A Daytona 500 győztes Austin Cindric az ötödik helyen végzett.

A.J. Allmendinger (Kaulig-Chevrolet) egyike volt annak a négy versenyzőnek, akiket a rajtrács hátuljára helyeztek. Az utolsó előtti körig a kaliforniai az első 10 hely felé tartott, annak ellenére, hogy a végén meghibásodott a szervokormány. A végeredményben azonban egy kiállás miatt a 19. helyre esett vissza. Ennek ellenére még mindig Allemndinger volt az, aki a legtöbb pozíciót töltötte be.

Kyle Busch viszont csak a P30. helyen végzett a végeredményben, miután késői megpördülése után. És Kyle Larson? A pole setter és az 1. szakasz győztese még így is a 15. helyen végzett, miután elvesztette a kerekét.

A 2022-es év egyetlen (majdnem) szabad hétvégéje következik

A következő hétvége az egyetlen versenymentes hétvége a 2022-es NASCAR-kupa naptárában, amely június 26-án kezdődik a Nashville Superspeedwayen, ahová tavaly látogatott el először a NASCAR topligája. És onnantól kezdve egyik hétvége a másik után következik a szezonzáróig (november 6. Phoenixben).

A következő hétvége azonban nem teljesen NASCAR-mentes – és főleg nem stock car-mentes. Az amerikai Iowa állam leghíresebb földes pályája, a Knoxville Raceway szombat este (június 18.) a Truck Series versenysorozatnak ad otthont. Szintén szombat este a floridai Pensacolában található Five Flags Speedway ad otthont a népszerű Superstar Racing Experience (SRX) második szezonjának nyitórendezvényének.