четвъртък, май 16, 2024
HomeMotorsportsNASCAR Сонома: Даниел Суарес празнува изкупителна първа победа!

NASCAR Сонома: Даниел Суарес празнува изкупителна първа победа!

Даниел Суарес (Trackhouse-Chevrolet) стана първият победител в Купата от Мексико на пистата в Сонома – лош късмет за Кайл Ларсън и компания, които спечелиха полпозишъна

Даниел Суарес (Trackhouse-Chevrolet) спечели Toyota / Save Mart 350 на хълмистата писта Сонома в Калифорния, за да спечели първата победа в кариерата си в сериите NASCAR Cup от 2017 г.

С победата 30-годишният Суарес от Монтерей, Мексико, стана първият мексиканец с победа в състезание от висшата дивизия на NASCAR. И тази победа дойде 15 години след като Хуан Пабло Монтоя стана първият победител в състезание за Купата от Колумбия, също в Сонома.

С автомобила от следващо поколение (Gen7), който се произвежда от началото на сезон 2022 г., Сонома беше второто състезание на писта след това на Circuit of The Americas в Остин в края на март. По това време съотборникът на Суарес в Trackhouse Рос Частейн бе спечелил първата си победа в Купата.

В Сонома Суарес контролираше ситуацията през голяма част от последния сегмент на състезанието. В крайна сметка той спечели първата си победа с близо четири секунди пред завърналия се Крис Бюшер (RFK-Ford). Бъшър трябваше да пропусне предишния състезателен уикенд (Сейнт Луис) заради положителен тест за корона. Третото място зае Майкъл Макдауъл (Front Row Ford).

Големият победител обаче е Даниел Суарес. „Беше дълъг път, за да стигна дотук“, каза мексиканецът, чиято изкупителна победа на ниво Купа дойде в 195-ото състезание. „Много благодаря на Джъстин Маркс и всички в Trackhouse Racing, както и на семейството ми, разбира се. Всички вие винаги сте вярвали в мен от първия ден. И това е наградата сега.“

Поле и победа в етап 1 за Кайл Ларсън

Защитникът на титлата, миналогодишният победител и местен герой Кайл Ларсън (Hendrick-Chevrolet) стартира от полпозишън, след като даде най-бързо време в квалификациите в събота. Това беше четвъртият пореден полпозишън на Ларсън в Сонома след 2018, 2019 и 2020 г. Миналата година той също стартира от най-добрата позиция на стартовата решетка. Но в този случай се прилага формулата за изчисление, без квалификация.

При силно облачно небе Ларсън поведе в състезанието пред съотборника си от Хендрик Чейс Елиът. В програмата бяха включени 110 обиколки. Противно на текста в предварителния ми преглед (който беше грешен от дни и вече е поправен), тази година отново беше пусната късата писта, а не цялото трасе.

В първия сегмент на състезанието Ларсън поведе във всичките 25 обиколки и спечели победата в Етап 1 без проблем. Той беше един от малкото, които изминаха цялата отсечка без спиране в бокса. По-голямата част от състезателите бяха спрели на зелено, но след това се отърваха от него при предупредителния сигнал в етапа. Ларсън, който зареди с гориво и смени гуми по време на предупредителния етап, отстъпи съответно (и очаквано).

Победа на Джоуи Логано във втория етап при наказание на Чейс Елиът

Рестартът, с който започна решаващият трети сегмент от състезанието, бе ръководен от Крис Бюшер. Той се завърна в действие след един пропуснат състезателен уикенд и се представи силно. Бюшер завърши първите два сегмента в топ 10 и получи бонус точки.

Elliott също спря на зелено, но нещата за него се объркаха. Тъй като централната гайка на лявото задно колело е била закрепена извън зоната на бокса, бе наложено наказание за преминаване през пистата. Победата в Етап 2 в крайна сметка спечели Джоуи Логано (Penske-Ford), който беше един от малкото, които не спряха на зеления флаг в това състезание.

Етап 3: Крис Бюшер губи водачеството от Даниел Суарес

Рестартът, с който започна решаващият трети сегмент от състезанието, бе ръководен от Крис Бюшер. Той се завърна в действие след един пропуснат състезателен уикенд (Сейнт Луис с положителен коронатест) и се представи силно. Бъшър завърши първите два сегмента в топ 10, като спечели бонус точки.

Малко след рестартирането на Етап 3 обаче Бюшер допусна решаваща грешка. Той пропусна точката на спиране в завой 4 и така загуби лидерството. Бенефициент номер едно беше Даниел Суарес, който не поиска два пъти. Майкъл Макдауъл и Кевин Харвик (Stewart/Haas-Ford) също изпревариха Бъшър, но двамата само временно.

В същото време Кайл Ларсън влезе в топ 10 за първи път след победата си в Етап 1 в началото на Етап 3. И като започна да спира под зелен флаг в този важен сегмент (55 обиколки), състезанието влезе в решителните финални етапи.

Свободно колело лишава Кайл Ларсън от всички шансове

Но 28 обиколки преди края, по средата на цикъла за спиране в бокса, се появи жълт цвят. Причината беше Кайл Ларсън, чието предно дясно колело на Chevrolet Hendrick се откъсна веднага след спирането в бокса. Ларсън върна Camaro в бокса като триколка. Отново с четири колела, състезанието продължи, но само на 22-ро място.

Победата беше решена от други. При последния рестарт Даниел Суарес поведе пред Крис Бюшер, а Райън Блейни (Penske-Ford) и Майкъл Макдауъл бяха на втора редица, а Кайл Буш и Остин Киндрик (Penske-Ford) – на трета редица.

Суарес веднага се изстреля нагоре и се отдалечи, докато Бюшер се бореше да задържи второто място. Кайл Буш, чиито гуми бяха сравнително стари, се завъртя в средата на полето в завой 5 и отпадна в задната част на полето.

Суарес вкара безопасно водача вкъщи

18 обиколки от края нещата станаха вълнуващи. След сравнително слабия си рестарт Бьошер междувременно си върна задната част на лидера Суарес. Въпреки това пилотът на Roush Fenway Keselowski Racing не успя да намери път напред. В последните обиколки Суарес не само се справи с преднината си, но дори я увеличи и пресече финала на първо място с преднина от 3,8 секунди.

Зад победителя в премиерата Даниел Суарес, Крис Бюшер в P2 и Майкъл Макдауъл в P3 Кевин Харвик завърши четвърти въпреки далеч не идеалния последен питстоп. Победителят в Daytona 500 Остин Киндрик завърши пети.

Ей Джей Олмендингер (Kaulig-Chevrolet) беше един от четиримата пилоти, които бяха преместени в задната част на стартовата решетка. До предпоследната обиколка калифорниецът бе на път да влезе в топ 10 въпреки повредата в сервоусилвателя в края на състезанието. Излизане от състезанието обаче го върна на 19-о място в крайния резултат. Въпреки това Алемендингер все още е човекът с най-много спечелени позиции.

От друга страна, Кайл Буш остана едва на 30-то място в крайния резултат след късното си завъртане. А Кайл Ларсън? Полякът и победител в Етап 1 все пак успя да завърши на 15-о място, след като загуби колелото си.

Наближава единственият (почти) свободен уикенд на 2022 г.

Предстоящият уикенд е единственият свободен от състезания уикенд в календара на NASCAR Cup за 2022 г., който започва на 26 юни на Nashville Superspeedway, посетен от висшата лига на NASCAR за първи път миналата година. И оттам нататък уикендите следват един след друг до финала на сезона (6 ноември във Финикс).

Предстоящият уикенд обаче не е напълно свободен от NASCAR – и със сигурност не е свободен от автомобилите с висока проходимост. Пистата Knoxville Raceway, най-известната писта в американския щат Айова, ще бъде домакин на сериите Truck в събота вечер (18 юни). Също така в събота вечер на пистата Five Flags Speedway в Пенсакола (Флорида) ще бъде даден стартът на втория сезон на популярното състезание Superstar Racing Experience (SRX).