vasárnap, április 28, 2024
HomeMotorsportsNASCAR Fort Worth: William Byron győzelemmel jutott tovább a 8 közé

NASCAR Fort Worth: William Byron győzelemmel jutott tovább a 8 közé

A Hendrick Motorsports 300. győzelme a NASCAR legfelsőbb osztályában William Byron révén, aki egyenesen a rájátszás harmadik szakaszába jutott – Számos incidens

Hosszú ideig nem úgy tűnt a Fort Worth-i Texas Motor Speedway-en vasárnap, de végül William Byron (Hendrick-Chevrolet) volt az, aki futamgyőzelmével egyenesen az idei rájátszás harmadik szakaszába, a „Round of 8”-ba hajtott

A Hendrick Motorsports számára ez volt a 300. győzelem a NASCAR legfelsőbb osztályában, amivel Rick Hendrick csapata tovább növelte előnyét a NASCAR összesített csapatranglistáján.

A Fort Worth-i 1,5 mérföldes oválon rendezett versenyen sok volt az egykörös versenyzés és több baleset is a kerék meglazulása miatt. A záró szakaszban több rájátszásért küzdő versenyző is balesetet szenvedett, a legjobban Byron Hendrick-csapattársa, Kyle Larson, aki a Bubba Wallace-szal (23XI-Toyota) vívott vezető párbajban a falnak csapódott.

A 38 Celsius-fokos levegőhőmérséklettel ez volt az eddigi legmelegebb NASCAR-kupa-sorozat futama a Texas Motor Speedwayen. A naptárban 1997 óta szerepel. A 2023-as rájátszásban először fordult elő, hogy nem Christopher Bell indult a pole-ból. Bubba Wallace volt az, aki a szombati legjobb kvalifikációs időnek köszönhetően vasárnap a mezőny élére állt.

Előzetesen a pole-t megszerző Bubba Wallace vezetett az RFK csapattársai, Chris Buescher és Brad Keselowski előtt. Az első boxkiállást a mezőny nagy része még az első sárga előtt megtette zöld alatt.

Ez az első sárga fázis jó 40 kör után Austin Dillon (Childress-Chevrolet) balesete miatt következett be. A boxkiállása során probléma adódott a jobb hátsó kerékkel. A kerék végül a 3-as kanyarban meglazult, a gumiabroncs, a felni és a kerékagyak szétszóródtak a pályán, Dillon pedig a falnak csapódott és kiesett a versenyből.

Tyler Reddick és Kyle Larson szakaszgyőzelme

Az első sárgát azonnal további kettő követte (Alex Bowman és Aric Almirola megpördülése Carson Hocevarral való érintkezés után, valamint Todd Gilliland bukása egy kerék elvesztése után). Csak a harmadik újraindításnál indult újra a verseny. Most Bubba Wallace vezetett Ross Chastain (Trackhouse Chevrolet) előtt.

Ám az első versenyszakasz (Stage 1) végére, 80 kör után újabb baleset történt. Ezúttal is egy rájátszásért versenyzőt érintett: Kyle Busch (Childress-Chevrolet) az 1-es kanyar falának ütközött, bár az ő esetében még minden kerék az autón volt. Busch a hosszú utat a boxba teljesen visszafelé tette meg. Nem sokkal később mégis ki kellett állnia.

Tyler Reddick (23XI-Toyota) leporolta az első szakaszgyőzelmet, mert csapattársával, Bubba Wallace-szal és sokakkal ellentétben ő már a szakaszzászló előtt kijött a boxba. Az első szakasz második helyezettje Chris Buescher (RFK-Ford), a harmadik Christopher Bell (Gibbs-Toyota) lett.

A második futamszakaszt szintén sokáig a 23XI Racing uralta. Először Tyler Reddick, majd Bubba Wallace vezetett. A szakaszgyőzelmet azonban egyikük sem szerezte meg. Ehelyett Kyle Larson (Hendrick-Chevrolet) volt az, aki hosszú zöld zászlós futamon átvette a vezetést, és elsőként látta meg a második szakasz zászlaját. Második lett ebben a második szakaszon Erik Jones (Legacy-Chevrolet), a harmadik pedig Denny Hamlin (Gibbs-Toyota).

Kyle Larson ütközött a Bubba Wallace-szal vívott vezető párbajban

Az utolsó versenyszakasz 102 kört tartalmazott, ami alig több, mint az 1. és a 2. szakasz, és a Texas Motor Speedwayen megrendezésre kerülő egyetlen, a versenynaptárban még hátralévő futam távja 500-ról 400 mérföldre rövidült az idei évre.

A 3. szakasz elején Kyle Larson sokáig vezetett. Amikor 25 körrel a vége előtt J.J. Yeley (Ware-Ford) balesete miatt kiállították a nap nyolcadik sárgáját, Larson és 13 másik versenyző maradt a pályán. Larson ezután az újraindításnál Bubba Wallace-szal párbajozott, ami balul sült el.

Egy körrel az újraindítás után Larson és Wallace még mindig egymás mellett haladtak, Wallace kívülről, Larson pedig belülről. Larson szó szerint leeresztett, és a megpördülést követően az 1-es kanyar külső falának csapódott, ami kiesést jelentett számára, miután megnyerte a 2. szakaszt és sokáig vezetett.

A futamgyőzelemért folytatott küzdelemben Bubba Wallace az utolsó újraindításnál elvesztette a vezetést William Byron ellen, miközben párbajozott a mellőle az első sorból induló Chase Briscoe-val (Stewart/Haas-Ford). Byron köszönte szépen, és mindkettejüket megelőzte a belső íven. Ross Chastain is megelőzte Wallace-t, aki végül a harmadik helyen végzett.

Rájátszás: Számos címvédő incidenssel

A tizenkét még aktív rájátszásért küzdő versenyző közül többen is kisebb-nagyobb incidensekbe keveredtek vasárnap. Denny Hamlint nem sokkal az 1. szakasz vége előtt a boxutcában éppen csapattársa, Ty Gibbs (aki nincs a rájátszásban) rázta meg.

Hamlin autója a jobb oldalán sérült meg. A háromszoros szezongyőztes az ötödik helyen végzett. Különben Christopher Bell, egy másik Gibbs-pilóta is elrontotta a boxkiállást az 1. szakaszban. Bell azonban így is a P4. helyen végzett.

És a negyedik Gibbs-pilóta, Martin Truex Jr. sem úszta meg gond nélkül a távot. Őt rögtön az 1. szakasz zászlaja után megpördült. Az őt követő Brad Keselowski (RFK-Ford) nem tudott időben lassítani, mert néhány pilóta, aki tovább haladt előtte, hirtelen elengedte a gázt. Keselowski megfordította Truex Jr. Nagyobb kár azonban nem keletkezett. Truex Jr. a P17, Keselowski a P7 helyen fejezte be a versenyt.

Az 1. szakasz győztese, Tyler Reddick épp a 3. szakaszban állt ki a boxba zöld jelzés alatt, amikor a rájátszásban nem szereplő Daniel Suarez pályaházi pilóta megpördülése miatt sárgát kapott. Így Reddick egy kör hátrányba került. Ezt bepótolta, de így is csak a P25. helyen végzett.

Kyle Larson balesete a Bubba Wallace-szal az élen vívott párharcban a rájátszás résztvevőinek három balesete közül az egyik volt. Ennek következtében Larson, aki az első rájátszásszakaszt szenzációs, 2,33-as átlaggal zárta, a második rájátszásszakasz első futamán a pluszos tartományban az utolsó helyre csúszott vissza.

Ryan Blaney (Penske-Ford) tizenegy körrel a vége előtt ütközött többek között Erik Jones-szal és A.J. Allmendingerrel (Kaulig-Chevrolet), így a maga részéről kiesett a döntésből. Blaney már a futam rajtja előtt a rájátszás mínuszos mezőnyében volt.

Bubba Wallace továbbra is a mínuszos tartományban van a tabellán. A futamgyőzelemmel közvetlenül a „8-as körbe” hajtotta volna magát William Byron helyett. Erős futama ellenére azonban még mindig lemaradt a cutról.

A legnagyobb lemaradást azonban Kyle Busch szedte össze az 1. szakaszon történt balesetével. Ezzel messze a mínuszok környékére csúszott a rájátszás tabelláján. Busch jelenleg 17 pontra van a cut-tól. De még két esélye van arra, hogy ezt korrigálja.

A rájátszás „12-es fordulója” jövő vasárnap (október 1.) a Talladega Superspeedwayen folytatódik. A rájátszás második szakasza a következő vasárnap (október 8.) a Charlotte Roval pályán ér véget.