szerda, május 15, 2024
HomeTennisNadal az Australian Open döntőjében - Medvegyev vár

Nadal az Australian Open döntőjében – Medvegyev vár

Rafael Nadal hosszú időre kiesett lábsérülés miatt. A spanyol teniszcsillag most vasárnap a döntőben diadalmaskodhat – és új rekordot állíthat fel. Ellenfele a meccs közben kiborult.

Micsoda visszatérés Rafael Nadaltól: a spanyol teniszcsillag 21. Grand Slam-tornagyőzelmére készül az Australian Openen. Ez új egyedüli rekord lenne. Nadal három év után először jutott be a melbourne-i döntőbe pénteken, köszönhetően a wimbledoni döntős olasz Matteo Berrettini 6-3, 6-2, 3-6, 6-3-as győzelmének.

„Sokat jelent nekem, hogy újra itt lehetek a döntőben” – mondta Nadal, amikor az 500. keménypályás győzelme után a Rod Laver Arénában adott interjút. A világranglista-ötödik a vasárnapi döntőben a US Open-bajnok orosz Daniil Medvegyevvel találkozik. Utóbbi egy érzelmes mérkőzésen 7-6 (7-5), 4-6, 6-4, 6-1-re győzött a világranglista-vezető görög Stefanos Tsitsipas ellen.

Medvegyev kipipálja: „Hülye vagy?”

A világranglista második helyezettje időnként teljesen elveszítette a hidegvérét, és a második szettben szidta a bírót. „Megőrültél, hülye vagy?” – mondta a bíró irányába, aki állítólag elnézte, hogy Tsitsipas edzője, Apostolos az apja. „Minden pont után beszél. Figyelmeztetni kell őt” – mondta Medvegyev, aki visszanyerte hidegvérét, és végül megérdemelten nyert.

A 2021-es Australian Openen a 25 éves játékos az elődöntőben szintén legyőzte Tsitsipast, de aztán a világelső Novak Djokovic ellen lemaradt a címről.

13 évvel az első után, Nadalnak esélye van a második győzelemre Melbourne-ben

Nadal két szetten keresztül lenyűgözően uralta a Berrettini elleni elődöntős párharcot, majd úgy tűnt, hogy elfogy a lendülete, de átharapta magát. 13 évvel az eddigi egyetlen Australian Open-győzelme után Nadal kilátásai fényesek, feltéve, hogy elég kondíciója van egy újabb mérkőzésre. Hónapok kihagyása és egy bonyolult lábsérülés után a spanyol hihet a nagy diadalban: egy győzelem hiányzik, és a 35 éves játékos maga mögött hagyja riválisait, Novak Djokovicot és Roger Federert, akik nem voltak jelen Melbourne-ben, az izgalmas Grand Slam-címért folyó versenyben. „Számomra az Australian Openről szól – mindennél jobban” – mondta Nadal a döntőbe jutás után. „Soha nem gondoltam arra, hogy 2022-ben lesz egy második esélyem.”

Jelenleg mindhárman 20 trófeánál tartanak a négy nagy versenyen. A melbourne-i rekordbajnok Djokovic volt az ausztrálok favoritja, de az oltatlan szerbnek a torna kezdete előtt el kellett utaznia, mert törölték a vízumát. A svájci Federer visszatérése kétséges az elhúzódó térdproblémái miatt.

Nem sokkal Nadal elődöntője előtt Melbourne-ben elkezdett esni az eső, és a hőmérséklet 32 fokról 22-re csökkent. Nadalnak valószínűleg kedvezett, hogy a Rod Laver Arénában sokkal hűvösebb volt, mint az előző napokon. A zárt tető alatt úgy kezdődött a mérkőzés, ahogyan azt kívánhatta volna. A balkezes gyorsan 3:0-ra vezetett. Nadal persze megértette, hogy jobb, ha elkerül Berrettini előkezét. A világranglista hetedik helyezettjét gyakran a gyengébb fonák sarokba szorította, és így szerzett pontokat. A negyedik szettlabdáját kihasználta.

Nadal ereje az idő múlásával egyre fogy

A 2009-es melbourne-i győztes 4-0-ra vezetett a második szakaszban, mielőtt az olasz elvette volna az adogatását. Nadal balról jobbra kergette Berrettinit, ereje és precíz ütései révén végig kézben tartotta az első olasz férfi elődöntőt az Australian Openen.

A harmadik játszmától kezdve sokkal kiegyenlítettebb volt a mérkőzés. Nadal 3:5-nél hirtelen elvesztette az első adogatását, és nem sokkal később a szett is elúszott. Voltak emlékek a keddi negyeddöntőről, amikor Nadal a kanadai Denis Shapovalov ellen a harmadik szett közepén gyomorproblémákkal összeesett, és úgy érezte, „megsemmisült”.

Ezúttal is úgy tűnt, hogy ereje kissé fogyatkozik. Nadal már nem volt olyan domináns az alapvonalról, mint az első és a második szettben. Berrettini segítségének köszönhetően azonban 4:3-nál két bréklehetőséget is kapott. A spanyol az elsőt kihagyta, de az olasz előkeze a másodiknál a hálóban landolt. Ez volt az előzetes döntés. Nem feltétlenül volt várható, hogy Nadal hatodszor is döntőbe jut az Australian Openen. Lábproblémák miatt kihagyta Wimbledont, az olimpiát és a US Opent. Nem sokkal karácsony előtt elkapta a koronavírust – újabb kudarc.

Mit jelentene neki most, ha 21. címével maga mögött hagyhatná Djokovicot és Federert, kérdezték Nadalt az elődöntő előtt. „Már nem reménykedem semmiben. Én csak folytatni akarom a játékot, mert ez adja nekem a legnagyobb örömet” – válaszolta. „Nem hiszem, hogy a boldogságom attól függ, hogy több Grand Slam-tornát nyerek-e, mint mások, vagy mások nyernek-e többet, mint én. „