péntek, április 19, 2024
HomeFootball"Mi domináltunk": Xavi ellentmondásos elemzése és a Fati-kérdés

„Mi domináltunk”: Xavi ellentmondásos elemzése és a Fati-kérdés

Az FC Barcelona három gólt kapott a Clasicón, és ismét nem tudott meggyőző lenni egy neves csapat ellen. Xavi kijelentései az 1:3 után vitára méltóak voltak

Még mindig tudsz rosszabbat. Ezt gondolhatta Xavi is, amikor a Clasico-vereség után a DAZN mikrofonja elé lépett. „A szerencsétlenség szerdán volt, ma már csak három pont” – mondta a Barca edzője.

Csak három pont? A Clasico ennél egy kicsit többről szól. A katalánok számára ez egy lehetőség volt a jóvátételre az Inter elleni csalódást keltő 3-3-as döntetlen után, ami valószínűleg egyet jelent az Európa Ligába való „kieséssel”. Itt volt az alkalom, hogy megmutassa, hogy ez az új Barcelona képes legyőzni a „nagyokat”. Xavi tizenegye az FC Bayernnél 0:2-re, az Internél 0:1-re kikapott, a 3:3 a visszavágón már érzékelhető vereség volt. És most egy 1:3 a Clasicón. Mit ér egy 5:1 a Pilsen ellen vagy egy 4:0 Cadizban?

Xavi számára azonban a közelmúltbeli kudarcok csak egy átmeneti időszakot jelentenek. „Úgy érzem, hogy negatív dinamikában vagyunk, hogy semmi sem megy az utunkba, hogy van önbecsülésünk és a végsőkig próbálkozunk.” De ez már csak a futball – folytatta a Barca edzője.

De éppen ezt az önbecsülést tagadták meg egyesek Barcelonától. A Sport című helyi lap még egy „porcelánból készült, lélek nélküli Barcelonáról” is írt, amely „inkompetensnek” mutatkozott a Bernabeuban. Ez igaz volt a védelemre is, bár Xavi két változtatást eszközölt a hátsó négyesben Koundéval és Báldéval. Előbbi legalábbis erősítésnek bizonyult, Eric Garcia viszont továbbra is hibázott, ahogy az Inter ellen is, többek között gondatlanul megadta azt a büntetőt, amivel 1:3-ra alakult az állás.

Koundé erről a jelenetről nem beszélt részletesen, de a másik kettőről igen. „Az első gólnál szabálytalanságot kell elkövetnünk és megakadályoznunk az ellentámadást, a második gólnál pedig ugyanez a helyzet” – mondta a francia, aki Sergio Busquetset is górcső alá vette, aki az első gól előtt éppen Toni Kroost nem tudta határozottan megkerülni, pedig próbálkozott.

„Arról beszéltünk, hogy meg kell állítani az ellentámadásokat, és az első percekben 1-0-nál meg is kaptak minket” – mondta Xavi, aki ezután megpróbált szépen masnit kötni a megérdemelt vereség köré. „Domináltunk, a Madridot kézben tartottuk anélkül, hogy nagyszerűen játszottunk volna, megvoltak a pillanataink” – mondta a 42 éves játékos, akit a meccs alatt „Xavi, quedate” („Maradj, Xavi”) skandálással ünnepeltek a Real-szurkolók.

Laporta megrohamozza a játékvezetői öltözőt

Talán tényleg több lett volna benne, ha Sanchez Martinez játékvezető a 75. percben büntetőt ítélt volna a Barcelona javára (Carvajal Lewandowski ellen). Mint a mérkőzésről szóló tudósításban megjegyezték, ez volt az oka annak is, hogy a Barça elnöke, Joan Laporta a mérkőzés után megrohamozta a játékvezető öltözőjét, és „többször is magyarázatot kért bizonyos helyzetekre a mérkőzés során. A történtek fényében arra kérték, hogy további incidensek nélkül hagyja el a játékvezetői fülkét.”

De büntetők és néhány lehetőség ide vagy oda, Xavi elemzése vitatható. Bár a Barça 57 százalékban birtokolta a labdát a Bernabeuban, a 2-0 után a Real is nagyrészt adminisztratív üzemmódra váltott a 83. percben kapott gólig, és hagyta, hogy a sokszor kreativitást nélkülöző katalánok jöjjenek. Főleg az első 30 percben a Blaugranának sokszor nem volt válasza a királyiak presszingjére, labdavesztés labdavesztés után következett.

A Barcelona valóban nyomást és ötleteket generált Ansu Fati lecserélése után, akit a Barça edzője csak a 73. percben hozott be a sápadt Ousmane Dembelé helyett. Hogy miért nem tette meg korábban, az csak egy kérdés, amit Xavinak el kell viselnie.