четвъртък, април 25, 2024
HomeFootball"Ние доминирахме": Противоречивият анализ на Хави и въпросът за Fati

„Ние доминирахме“: Противоречивият анализ на Хави и въпросът за Fati

ФК Барселона допусна три гола в Класикото и отново не успя да убеди срещу известен отбор. Изказванията на Хави след 1:3 бяха достойни за обсъждане

Винаги можеш да се справиш и по-зле. Може би точно това си е помислил Хави, когато е застанал пред микрофона на DAZN след загубата в Класикото. „Нещастието беше в сряда, а днес са само три точки“, каза треньорът на Барса.

Само три точки? В Класикото има нещо повече от това. За каталунците това беше шанс да се поправят след разочароващото равенство 3:3 срещу Интер, което вероятно е синоним на „отпадане“ в Лига Европа. Това беше шансът да покажем, че тази нова Барселона е способна да победи „големия“. Единайсеторката на Хави беше загубила с 0:2 от Байерн, с 0:1 от Интер, а 3:3 във втория мач беше усещане за поражение. И сега 1:3 в Класикото. Колко струва 5:1 срещу Пилзен или 4:0 в Кадис?

За Хави обаче последните неуспехи са само етап. „Имам чувството, че сме в негативна динамика, че нищо не ни върви, че имаме самоуважение и се опитваме до края.“ Но това е просто футбол, продължи треньорът на Барса.

Но именно това самоуважение някои хора отказваха на Барселона. Местният вестник „Спорт“ дори пише за „Барселона от порцелан и без душа“, която се е представила като „некомпетентна“ на „Бернабеу“. Това важи и за защитата, въпреки че Хави направи две промени в задната четворка с Кунде и Балде. Първият поне се оказа подкрепление, докато Ерик Гарсия, от друга страна, продължи да прави грешки, както и срещу Интер, включително небрежно изпускане на дузпата, която направи резултата 1:3.

Кунде не навлиза в подробности за тази сцена, но за другите две. „При първия гол трябва да извършим фаул и да предотвратим контраатака, а при втория гол е същото“, каза французинът, като взе под внимание и Серхио Бускетс, който просто не успя да заобиколи решително Тони Кроос преди първия гол, макар да се опита.

„Говорихме за спиране на контраатаките и още в първите минути те ни вкараха за 1:0“, каза Хави, който се опита да завърже хубава панделка около заслуженото поражение. „Доминирахме, държахме Мадрид под контрол, без да играем страхотно, имахме своите моменти“, каза 42-годишният футболист, който по време на мача беше приветстван със скандирания „Xavi, quedate“ („Остани, Хави“) – от феновете на Реал.

Laporta щурмува съблекалнята на съдиите

Може би наистина щеше да има нещо повече, ако съдията Санчес Мартинес беше отсъдил дузпа за Барселона (Карвахал срещу Левандовски) в 75-ата минута. Както беше отбелязано в доклада за мача, това беше и причината президентът на Барса Жоан Лапорта да нахлуе в съдийската кабина след мача и „многократно да поиска обяснения за някои ситуации по време на мача. В светлината на тези събития той беше помолен да напусне съдийската кабина без по-нататъшни инциденти.“

Но независимо дали става дума за наказания и шансове, анализът на Хави е спорен. Въпреки че Барса имаше 57% притежание на Бернабеу, след 2-0 Реал също до голяма степен премина към административен режим, докато не допусна в 83-та минута и позволи на често без творчество каталунците да дойдат. Особено през първите 30 минути „блауграна“ често нямаше отговор на натиска на кралския клуб, а резултатът беше загуба на топка след загуба на топка.

Барселона всъщност създаде натиск и идеи след смяната на Ансу Фати, когото треньорът на Барса включи едва в 73-ата минута на мястото на бледия Усман Дембеле. Защо не го е направил по-рано, е само един въпрос, с който Хави трябва да се примири.