szerda, május 15, 2024
HomeMotorsportsMax Verstappen: a győzelmi sorozat a tavalyi gokartos évemre emlékeztet

Max Verstappen: a győzelmi sorozat a tavalyi gokartos évemre emlékeztet

Sebastian Vettel és Michael Schumacher győzelmi rekordja egyre inkább megingott, miután Max Verstappen sorozatban ötödik futamgyőzelmét aratta Olaszországban

Max Verstappen úton van ahhoz, hogy megdöntse az egy szezonban aratott legtöbb nagydíjgyőzelem rekordját, és ezzel zsinórban második Forma-1-es világbajnoki címét szerezze meg. Monzában a Red Bull pilótája sorozatban ötödik győzelmét és összességében tizenegyedik sikerét ünnepelhette a 2022-es szezonban.

Az egy szezonban szerzett legtöbb győzelem rekordját jelenleg a két német pilóta, Sebastian Vettel és Michael Schumacher tartja.

Hat futammal a szezon vége előtt ez a rekord elérhető lenne Verstappen számára, főleg, hogy a Red Bull jelenleg a mérce. A 31. monzai Forma-1-es győzelmével Verstappen Nigel Mansell-lel is egyenlített az örökranglistán. A következő győzelmével Fernando Alonsót érné utol.

Majdnem még elképesztőbb, hogy a szezon negyedik, imolai futama óta Verstappen 13 versenyhétvégén 310 pontot szerzett a lehetséges 354-ből. Ez azt jelenti, hogy április közepe óta mindössze 44 pont csúszott ki a holland kezei közül. Ehhez képest világbajnoki riválisa, Charles Leclerc mindössze 148 ponttal áll az Emilia-Romagna-i hétvége óta.

Verstappen: Az autó mostantól minden pályán működik

A nagyszerű futamáról Verstappen így nyilatkozott: „Természetesen elképesztő, amit a csapaton belül tapasztalunk, nagyszerű évünk van. És fontos, hogy élvezzük is. Azt hiszem, sok különböző kihívásunk volt a különböző pályákon, de most úgy tűnik, hogy az autó tényleg minden pályán működik.”

Arra a kérdésre, hogy volt-e már valaha ilyen sikersztori, a Red Bull pilótája így válaszolt: „Igen, az utolsó gokartos évemben. De az érzelmek szempontjából ez nagyon más. Ekkor a Forma-1 a célod.”

„Természetesen élvezed, amit elértél, de azt is gondolod, hogy még hosszú az út. Így egy kicsit más izgalomban lesz részed, és másképp érzed magad. De a tavalyi gokartos év is szép volt” – mondta Verstappen. Utolsó gokartos évében, 2013-ban a nyolc bajnokságból hatot megnyert.

„Nagyon jó” rajt volt az alapja a monzai győzelemnek

Monzában már a rajtnál megalapozta a győzelmét, miután a Red Bull pilótája egy motorcsere miatt öt rajthelyes rajtbüntetést kapott, ami azt jelentette, hogy a hetedik helyről kellett rajtolnia.

Az új lágy gumikon már az első kör után a harmadik helyen állt, majd George Russell megelőzte a második helyen, és végül felzárkózott a versenyben vezető Charles Leclerc-re.

„A rajt nagyon jó volt” – ért egyet Verstappen. „Tiszta volt az első sikán, aztán gyorsan visszatértem a ritmusomba, és a második helyen értem célba. A gumik nagyon jók voltak, és nagyon jó volt ma vezetni.”

Verstappen biztos benne, hogy a Red Bull beállítási pókere kifizetődött

De nem csak a futam elején tűnt úgy, hogy Verstappen a maga nemében, hanem a verseny közbeni teljesítményében is: „Nagyszerű versenyünk volt. Minden keveréken mi voltunk a leggyorsabbak, és a gumikopás is nagyon jó volt. Szóval nagyon jó versenyautónk volt. A végén sikerült kontrollálnom a különbséget” – elemez.

Az erős versenytempó fő oka Verstappen szerint az volt, hogy a Red Bull a versenytársaktól eltérően nagy hátsó szárnnyal futott Monzában, ami megkönnyítette a gumikezelést, és lehetővé tette Verstappen számára, hogy több időt nyerjen a kanyarokban.

„Ma nagyon meleg volt, és nagyon tudtunk vigyázni a gumikra” – mondta a futamgyőztes. „Természetesen az is sokat segített, hogy remek első köröm volt, és a legtöbb autót meg tudtam előzni, mielőtt DRS-mozdulatba kerültek volna. Innentől kezdve mindkét gumiszett remekül érezte magát, és az első etapot egy kicsit meg tudtam hosszabbítani. És minden nagyon jól működött a médiumokon is.”