петък, май 17, 2024
HomeMotorsportsМакс Верстапен: победната серия ми напомня за миналата година в картинга

Макс Верстапен: победната серия ми напомня за миналата година в картинга

Рекордът на победите на Себастиан Фетел и Михаел Шумахер става все по-несигурен, след като Макс Верстапен спечели петото си поредно състезание в Италия

Макс Верстапен е на път да счупи рекорда за най-много победи в Гран при за един сезон по пътя към втората си поредна световна титла във Формула 1. На Монца пилотът на Ред Бул отпразнува петата си поредна победа и общо единадесетия си успех през сезон 2022.

Рекордът за най-много победи за един сезон в момента се държи от двамата германски пилоти Себастиан Фетел и Михаел Шумахер.

До края на сезона остават шест състезания, а този рекорд би трябвало да е постижим за Верстапен, още повече че в момента Red Bull е мерило за всичко. Със своята 31-ва победа във Формула 1 на Монца Верстапен се изравни с Найджъл Менсъл във вечната статистика. Следващата му победа ще бъде за Фернандо Алонсо.

По-невероятно е, че от четвъртото състезание за сезона в Имола насам Верстапен е спечелил 310 от 354 възможни точки в 13 състезателни уикенда. Това означава, че холандецът е загубил само 44 точки от средата на април. За сравнение, съперникът му в световния шампионат Шарл Леклерк има само 148 точки от уикенда в Емилия-Романя.

Verstappen: Автомобилът вече работи на всяка писта

Както говори за страхотната си серия, Верстапен казва: „Разбира се, невероятно е това, което преживяваме в отбора, имаме страхотна година. Важно е и да му се наслаждавате. Мисля, че имахме много различни предизвикателства на различни писти, но сега изглежда, че автомобилът наистина работи на всяка писта.“

Запитан дали някога е бил на такава вълна от успехи, пилотът на Red Bull отговори: „Да, последната ми година в картинга. Но е много различно по отношение на чувствата. По това време Формула 1 е вашата цел.“

„Разбира се, радвате се на постигнатото, но също така смятате, че все още има дълъг път. Така че получавате малко по-различно вълнение и се чувствате различно. Но последната година в картинга също беше хубава“, каза Верстапен. През последната си година в картинга, 2013 г., печели шест от осемте шампионата, в които се състезава.

„Много добрият“ старт бе в основата на победата в Монца

В Монца той положи основите на победата си още на старта, след като пилотът на Red Bull получи наказание от пет места на стартовата решетка заради смяна на двигателя, което означаваше, че трябва да стартира от седмо място.

С новите меки гуми той вече беше на трето място след първата обиколка, след което настигна Джордж Ръсел за второто място и в крайна сметка доближи лидера в състезанието Шарл Леклерк.

„Стартът беше много добър“, съгласи се Верстапен. „Имах чист първи шикан, след което успях бързо да вляза в ритъм и да завърша втори. Гумите бяха наистина добри и беше много забавно да се кара днес.“

Верстапен е сигурен, че покерът с настройките на Red Bull се е изплатил

Но не само в началото на състезанието Верстапен изглеждаше класен, но и в представянето си по време на състезанието: „Имахме страхотно състезание. На всяка смес бяхме най-бързи, а износването на гумите също беше много добро. Имахме наистина добър състезателен автомобил. В крайна сметка успях да контролирам разликата“, анализира той.

Според Верстапен основната причина за силното състезателно темпо е решението на Red Bull да кара с голямо задно крило на Монца, за разлика от конкуренцията, което е улеснило управлението на гумите и е позволило на Верстапен да спечели повече време в завоите.

„Днес беше много горещо и успяхме да се погрижим за гумите си наистина добре“, каза победителят в състезанието. „Разбира се, много ми помогна и фактът, че направих страхотна първа обиколка и успях да изпреваря повечето автомобили, преди те да се включат в DRS. Оттам нататък и двата комплекта гуми се чувстваха чудесно и успях да удължа малко първия стинт. И всичко работеше много добре и върху носителите. „