csütörtök, május 16, 2024
HomeMotorsportsIndyCar Long Beach 2022: Newgarden leszorította Grosjeant, Herta bukott

IndyCar Long Beach 2022: Newgarden leszorította Grosjeant, Herta bukott

Josef Newgarden először nyert IndyCar-futamot a Long Beach-i utcai pályán – A záró körökben megelőzte Romain Grosjeant

Sorozatban a második győzelem: Josef Newgarden nyerte a 2022-es IndyCar-szezon harmadik fordulóját Long Beachen. Ez volt az első alkalom, hogy a 31 éves versenyző a kaliforniai utcai pályán fordulhatott be a Victory Lane-re. A texasi ovális diadala után ez már a második győzelme volt a jelenlegi bajnokságban. Az amerikai amerikai pályafutása során 22. alkalommal került be a győztesek közé.

Newgardennek a futam során nem volt könnyű dolga: A rajtnál megvédte második helyét az IndyCar-bajnok Alex Palou-val szemben, míg a pole pozíciót megszerző Colton Herta megvédte a rajtnál megszerzett előnyét. A versenyzők a 85 körös versenyt összesen három etapra osztották. 28 kör után Palou volt az, aki elsőként állt meg az élcsoportból, hogy a lágy piros gumikról a hosszabb élettartamú fekete abroncsokra váltson.

Míg Herta a 30. körben bejött szervizbe, Newgarden a top 3 közül utolsóként fordult be a boxutcába. Az amerikai-amerikai újra Palou mögött ért vissza a pályára, aki úgy került az élre, hogy az aluljáróval meglepte riválisait, kihasználta a nyitott pálya előnyeit és jól gazdálkodott a gumikkal. Herta a második szakasz elején be kellett érnie a harmadik hellyel.

Herta nem bírja a nyomást

Az utóbbi megpróbált nyomást gyakorolni Newgardenre, de a Penske pilótájának sikerült megtartania a második helyet a hideg új gumikon. Herta majdnem túl korán fordult be egy rossz boxutcába, így a boxutcában kellett kitérnie, ami az Andretti pilótájának több tizedébe és a második helyébe került.

Palou az 56. körben az élcsoportban nyitotta a második boxkiállást. Alig néhány másodperccel később drámai fordulat következett be az élen: Herta a 9-es kanyarban a régi gumikon fékezett, és a falnak csapódott. A pole pozíciót megszerző versenyző számára véget ért a verseny. Herta utólag egy „ostoba hibáról” beszélt, amely „a győzelem esélyébe” került.

Newgarden előnyben a záró szakaszon

Zöld maradt, mivel Herta biztonságos helyen parkolt le egy autót, így Newgarden csak egy körrel később indult a boxba szervizbe. Alig néhány méterrel Palou előtt tért vissza a pályára, hogy a verseny utolsó harmadában átvegye a vezetést. A Penske pilótájának ismét sikerült megvédenie pozícióját a konkurenciával szemben a hideg gumik ellenére.

Taktikailag is Newgarden volt előnyben, hiszen ekkor már 20 másodperccel többet tolhatott a második helyen álló spanyolnál. Alig néhány másodperccel később Simon Pagenaud megpördült a híres körforgalomban, és a közlekedési sziget zöldjére kanyarodott. Rinus Veekay még a fékező Scott McLaughlin hátulját találta el, aki egyedüli élversenyzőként fekete gumikon vágott neki a versenynek.

A sárgának köszönhetően Grosjean felzárkózott az élcsoporthoz, és az újraindítás után azonnal támadott a gyorsabb, de rövidebb élettartamú piros gumikon. Palou először még tudott védekezni, de csak néhány kanyarral később repesztette meg a francia az aktuális bajnokot. Ezután mindketten Newgarden-t üldözték az élen. De ahogy korábban, Newgarden most is remekül védekezett, így Grosjean nem tudta kihasználni tempóelőnyét a gumikon.

Tíz körrel a vége előtt a törött kézzel versenyző Jimmie Johnson és David Malukas a 8-as kanyarban a gumikordonnak ütközött. Ismét ki kellett állítani a biztonsági autót. Öt körrel a vége előtt folytatódott a verseny. Az első körben a zöld jelzés alatt a versenyzők nem használhatták a push-to-pass rendszert. Newgarden jó újraindítást kapott és megőrizte első helyét.

Sárga jelzéssel ér véget a verseny

Alig két körrel a vége előtt Takuma Sato a falnak ütközött. A japán pilóta így kiváltotta a verseny utolsó sárga fázisát, ami miatt a biztonsági autó mögött Newgarden nyert Grosjean és Palou előtt. Mögöttük Will Power és a tizenegyedik helyről induló Patricio O’Ward zárta az első ötöt. A szentpétervári győztes McLaughlin végül kilencedik lett.

Nagy balszerencse érte Felix Rosenqvistet, aki a McLarennel az első szakaszon tartotta a lépést az élen haladókkal. Az első figyelmeztető fázis után, amelyet Dalton Kallett váltott ki a hatodik körben, Alexander Rossi és a svéd között érintkezés történt. Míg Rossi gond nélkül folytatni tudta a versenyt, Rosenqvist a tizenegyedik helyre esett vissza. Végül csak a tizenegyedik helyen végzett.

Scott Dixon már a 22. körben kiállt a boxba, és a korai kiállásokkal próbált stratégiai pozíciót behozni. A taktika nem vált be, ezért Dixon a hatodik, Rossi pedig a nyolcadik helyen végzett. A 66. körben a harmadik helyezett Marcus Ericsson a falhoz ért, és összeütközött Dixonnal. A második svéd a mezőnyben visszavonult.

Az összesített tabellán Newgarden megelőzte a nyitó győztes McLaughlint. A Penske pilótájának 118 pont van a számláján. A második helyen McLaughlin következett 113 ponttal, míg Palou (103 pont) és Power (102 pont) szintén átlépte a 100 pontos határt. Az IndyCar Series szezon negyedik fordulójára május 1-jén kerül sor a birminghami Barber Motorsports Parkban.