четвъртък, май 16, 2024
HomeMotorsportsIndyCar Лонг Бийч 2022: Нюгардън се пребори с Грожан, Херта катастрофира

IndyCar Лонг Бийч 2022: Нюгардън се пребори с Грожан, Херта катастрофира

Жозеф Нюгардън спечели за първи път състезание на IndyCar на уличната писта в Лонг Бийч – Той изпревари Ромен Грожан в последните обиколки

Втора поредна победа: Йозеф Нюгардън спечели третия кръг от сезон 2022 на IndyCar в Лонг Бийч. За първи път 31-годишният пилот получи разрешение да се завърти в алеята на победата на уличното трасе в Калифорния. След триумфа си на овала в Тексас това вече беше втората му победа в настоящия шампионат. Американецът влезе и в списъка на победителите за 22-и път в кариерата си.

Нюгардън имаше пълни ръце с работа по време на състезанието: На старта той защити втората си позиция срещу шампиона на IndyCar Алекс Палу, докато Колтън Херта защити лидерството си на старта. Пилотите разделиха състезанието от 85 обиколки на общо три стинта. След 28 обиколки Палу спря пръв от водещата група, за да смени меките червени гуми с по-дълготрайните черни.

Когато Херта влезе в сервиз в 30-ата обиколка, Нюгардън беше последният от топ 3, който влезе в питлейна. Американецът се върна на пистата зад Палу, който пое лидерството, като изненада съперниците си с подбиването, възползва се от откритата писта и управляваше добре гумите. Херта трябваше да се задоволи с третото място в началото на втория манш.

Herta не може да понесе напрежението

Последният се опита да окаже натиск върху Нюгардън, но пилотът на Пенске успя да задържи второто място със студените нови гуми. Херта едва не се завъртя твърде рано в грешен бокс, така че трябваше да направи завой в питлейна, което струваше на пилота на Andretti няколко десети и второ място.

Палу започна втория кръг от спирания в бокса във водещата група на 56-ата обиколка. Само няколко секунди по-късно настъпи драматичен обрат в предната част: Херта спря със старите си гуми в завой 9 и се удари в стената. Състезанието приключи за пилота на полпозишън. След това Херта говори за „глупава грешка“, която му е коствала „шанса за победа“.

Нюгардън с предимство в заключителните етапи

Остана зелено, тъй като Херта беше паркирал автомобил на безопасно място, така че Нюгардън се отправи към бокса за сервиз само една обиколка по-късно. Той се върна на пистата само на няколко метра пред Палу, за да поеме лидерството в последната третина на състезанието. И този път пилотът на Penske успя да защити позицията си пред конкуренцията въпреки студените гуми.

Тактически Нюгардън също имаше предимство, тъй като в този момент той имаше 20 секунди повече от испанеца на второ място. Само няколко секунди по-късно Симон Пажено се завъртя на известното кръгово кръстовище и се завъртя на зеления остров за движение. Ринус Векей все пак се удари в задната част на спиращия Скот Маклафлин, който започна състезанието като единствения топ пилот с черни гуми.

Благодарение на жълтия цвят Грожан настигна водещата група и веднага атакува с по-бързите си, но по-краткотрайни червени гуми след рестарта. Първоначално Палу успя да се защити, но само няколко завоя по-късно французинът пречупи настоящия шампион. След това и двамата преследваха Нюгардън отпред. Но както и преди, Нюгардън се защитаваше блестящо, така че Грожан не успя да се възползва от предимството си в темпото на гумите.

Десет обиколки преди края Джими Джонсън, който се състезаваше със счупена ръка, и Дейвид Малукас се блъснаха в бариерата от гуми в завой 8. Отново се наложи да бъде пуснат автомобилът за сигурност. Пет обиколки преди края състезанието бе подновено. В първата обиколка на зелено на пилотите не беше позволено да използват системата push-to-pass. Нюгардън получи добър рестарт и остана на първо място.

Състезанието приключва в жълто

Само две обиколки преди края Такума Сато се блъсна в стената. По този начин японският пилот предизвика последната жълта фаза на състезанието, поради което Нюгардън спечели зад колата за сигурност, изпреварвайки Грожан и Палу. Зад тях Уил Пауър и Патрисио О’Уорд, който стартира от единадесето място, допълниха топ 5. Победителят от Санкт Петербург Маклафлин в крайна сметка завърши девети.

Голям лош късмет сполетя Феликс Розенквист, който в първите етапи поддържаше темпото на лидерите със своя McLaren. След първата предупредителна фаза, предизвикана от Далтън Калет в шестата обиколка, се стигна до контакт между Александър Роси и шведа. Докато Роси успя да продължи без проблеми, Розенквист падна до единадесето място. В крайна сметка той завърши едва единадесети.

Скот Диксън влезе в бокса още в 22-ата обиколка и се опита да навакса стратегически позиции с ранните си спирания. Тактиката не проработи и затова Диксън завърши шести, а Роси – осми. В 66-ата обиколка третият Маркус Ериксон докосна стената и се сблъска с Диксън. Вторият швед в полето се оттегли.

В генералното класиране Нюгардън изпревари победителя в началото Маклафлин. Пилотът на Penske има 118 точки на сметката си. Маклафлин остана втори със 113 точки, а Палу (103 точки) и Пауър (102 точки) също преминаха границата от 100 точки. Четвъртият кръг от сезона на сериите IndyCar ще се проведе на 1 май в Barber Motorsports Park в Бирмингам.