péntek, március 29, 2024
HomeMotorsportsFormula E Szöul 2022: Mortara nyert - Vandoorne a világbajnok

Formula E Szöul 2022: Mortara nyert – Vandoorne a világbajnok

A 2022-es Formula E szezon utolsó futamán elért második helyezésével a Mercedes pilótája, Stoffel Vandoorne bebiztosította a világbajnoki címet – Edoardo Mortara negyedik győzelme a szezonban

Stoffel Vandoorne a 2022-es Formula E világbajnok! A Mercedes pilótájának egy második hely is elég volt ahhoz, hogy csapattársa, Nyck de Vries utódja legyen a szezon 16. és egyben utolsó futamán, vasárnap Szöulban. A Mercedes megvédte a csapatbajnoki címet is, ami azt jelenti, hogy a német gyártó üzemi csapata három év után négy bajnoki címmel búcsúzik a Formula E-től.

Miután Vandoorne utolsó megmaradt címvédő riválisa, Mitch Evans (Jaguar) csak a 13. helyen végzett a kvalifikáción, a belga számára egy nyolcadik hely is elég lett volna a címvédéshez. Evans javított a versenyen és a hetedik helyre hajtott fel, de egy problémamentes futam után Vandoorne a célban a világbajnoki címnek örülhetett.

„Ez egy nagyszerű érzés. Amit idén elértünk, ezt az állandóságot még nem láttuk a Formula E-ben. Büszke vagyok arra, amit a csapattal együtt elértünk. „

A 2022-es szezon utolsó győzelmét Edoardo Mortara (Venturi) szerezte meg. A svájci a második helyről rajtolt, és a második körben egy határozott manőverrel fékezte el magát a pole pozícióból induló Antonio Felix da Costa (DS-Techeetah) mellett.

A büntetés Dennis második helyére kerül

A pályán Jake Dennis (Andretti) a második helyen végzett. A brit azonban 5 másodperces büntetést kapott, miután összeütközött Felix da Costával, ami miatt a portugál a pálya korlátjába csúszott

Dennis ennek következtében a harmadik helyre esett vissza, Vandoorne pedig feljött a második helyre. Robin Frijns (Envision), Oliver Askew (Andretti), Jean-Eric Vergne (DS-Techeetah), Evans, Nick Cassidy (Envision), Sebastien Buemi (Nissan-e.dams) és Felix da Costa egészítette ki a top 10-et.

A német pilóták számára a szezonzáró nullával zárult. Andre Lotterer a Porsche utolsó Formula E versenyén kiesett, miután a rajtkörben ütközött. Csapattársa, Pascal Wehrlein kénytelen volt feladni az autóját, miután a 6. körben ütközött de Vreisszel.

Nulla a német versenyzők számára

A tévéképen nem látszott a baleset menete, de Wehrlein számára egyértelműen de Vries volt a tettes. „Remélem, nem kerül be az F1-be a szar vezetésével. Átkozott idióta!” – szidta Wehrlein a rádión, mielőtt kiszállt az autóból.

Maximilian Günther (Nissan-e.dams) szintén ütközött az első körben. Eleinte folytatni tudta a versenyt, és a top 10-ben volt, de aztán ki kellett állnia a boxba egy javítási megállóra. A 12. körben aztán a 20-as kanyar előtt kigurult az autója, ami miatt biztonsági autós időszakot indítottak el.

A 2022-es szezon vége egyben a Gen2-es autók végét is jelenti. A Formula E 2023. január 14-én Mexikóvárosban kezdi meg a harmadik generációt az eddigi legerősebb autókkal.