неделя, април 28, 2024
HomeMotorsportsФормула Е Сеул 2022: Мортара печели - Вандоорн е световен шампион

Формула Е Сеул 2022: Мортара печели – Вандоорн е световен шампион

Завършвайки втори в последното състезание от сезон 2022 във Формула Е, пилотът на Mercedes Стофел Вандоорн си осигури титлата в световния шампионат – Четвърта победа за сезона за Едоардо Мортара

Стофъл Вандоорн е световният шампион във Формула Е през 2022 г.! Второто място беше достатъчно на пилота на Mercedes да наследи своя съотборник Ник де Врис в 16-ото и последно състезание за сезона в Сеул в неделя. Мерцедес защити и отборния шампионат, което означава, че заводският отбор на германския производител се сбогува с Формула Е след три години с четири титли.

След като последният останал съперник на Вандоорн за титлата Мич Еванс (Jaguar) завърши едва 13-и в квалификациите, осмо място щеше да е достатъчно на белгиеца да спечели титлата. Еванс се подобри в състезанието и се изкачи до седмо място, но след безпроблемно състезание Вандоорн можеше да се радва на титлата в световния шампионат на финала.

„Това е страхотно усещане. Това, което постигнахме тази година, тази последователност, не е виждано досега във Формула Е. Гордея се с това, което постигнахме заедно с отбора.“

Последната победа за сезон 2022 бе осигурена от Едоардо Мортара (Venturi). Швейцарецът стартира от втора позиция на стартовата решетка и на втората обиколка с решителна маневра изпревари със спирачки водача Антонио Феликс да Коста (DS-Techeetah).

Наказанието струва на Денис второ място

На пистата Джейк Денис (Andretti) завърши втори. Британецът обаче получи наказание от 5 секунди след сблъсък с Феликс да Коща, в резултат на който португалецът се подхлъзна в бариерите на пистата

В резултат на това

Денис падна на трета позиция, а Вандоорн се изкачи на втора. Робин Фрийнс (Envision), Оливър Аскю (Andretti), Жан-Ерик Верн (DS-Techeetah), Еванс, Ник Касиди (Envision), Себастиен Буеми (Nissan-e.dams) и Феликс да Коста допълниха топ 10.

За немските пилоти финалът на сезона завърши с нула. Андре Лотерер се оттегли от последното си състезание във Формула Е за Porsche след сблъсък в стартовата обиколка. Съотборникът му Паскал Верлайн трябваше да спре своя автомобил след сблъсък с де Врайс в 6-та обиколка.

Нищо за немските пилоти

Контекстът на инцидента не можеше да се види на телевизионната картина, но за Верлайн де Врис очевидно беше виновникът. „Надявам се, че няма да влезе във Формула 1 с това гадно шофиране. Проклетият идиот!“ – изруга Верелайн по радиото, преди да излезе от колата.

Максимилиан Гюнтер (Nissan-e.dams) също участва в сблъсък в първата обиколка. Първоначално той успя да продължи и бе в топ 10, но след това трябваше да спре в бокса за ремонт. В 12-ата обиколка автомобилът му излетя от пътя преди завой 20, което предизвика появата на кола за сигурност.

Краят на сезон 2022 г. бележи и края на автомобилите Gen2. Третото поколение на Формула Е ще стартира с най-мощните автомобили досега на 14 януари 2023 г. в Мексико Сити.