csütörtök, május 16, 2024
HomeMotorsportsDakar Rally 2024: Mattias Ekström a leggyorsabb a prológon Seth Quintero előtt

Dakar Rally 2024: Mattias Ekström a leggyorsabb a prológon Seth Quintero előtt

Mattias Ekström a leggyorsabb időt érte el a rövid Dakar-prológon Seth Quintero előtt – Sebastien Loeb a harmadik – a címvédő Nasszer Al-Attijah nincs a top 10-ben

Rövid prológgal kezdődött pénteken a Dakar-rali 46., egyben ötödik kiadása Szaúd-Arábiában. Az Audi a harmadik rajtnál az első dobogós helyezést célozza meg elektromos hajtással. Mattias Ekström megmutatta az RS Q e-tron sebességét azzal, hogy a prológ leggyorsabb idejét érte el

A prológ egy rövid bemelegítés volt, hogy meghatározzák az első szakaszra vonatkozó rajtolási sorrendet. Az al-‘ulai bivakktól mintegy 130 kilométerre egy rövid, 27 kilométeres időmérő különverseny következett. A rajtvonalhoz 70 autó állt fel.

A motorosokkal ellentétben, akik fordított sorrendben indultak, a prológot a legnagyobb favoritok kezdték. Ők közvetlenül a legjobb motorosok után voltak a pályán. A terep kihívást jelentett, mivel nagy sziklák körül és homokos talajon vezetett.

A címvédő Nasser Al-Attiyah volt az első, aki a Toyotáról a Prodrive-ra váltva elsőként kelt át a rajtrácson, és ő volt az első versenyző, aki a célban a leggyorsabb időt autózta. A katari sportcsillag, aki a párizsi olimpián is részt akar venni, azonban nem sokáig tartotta a tempót.

Az Audi pilótája, Mattias Ekström 16:30 perccel a leggyorsabbként uralta a rövid nyitókört. Seth Quintero, aki először vezet a királykategóriában, miután a T3-as osztályból váltott, és átvette Al-Attiyah helyét a Toyotánál, azonnal megmutatta tehetségét.

Az amerikai-amerikai a második helyen sorakozott fel. A harmadik leggyorsabb időt a rali-világbajnoki rekordbajnok Sebastien Loeb (Prodrive) autózta. Őket a Baumgart testvérek, Marcos és Cristian követték. A két brazil egy-egy Prodrive Huntert vezet az X-Rally csapatban.

A lengyel Krzysztof Holowczyc, aki 2015 óta először indul a Dakaron, az X-raid T1+ autójával, a Mini JCW Plusszal a hatodik helyet szerezte meg. A rekordgyőztes Stephane Peterhansel az Audival vág neki a 35. Dakarnak. A hetedik helyről indult

Lionel Baud lányával, Lucie-vel indul a Dakaron egy túlhajtott Toyotával. Ők a nyolcadik hellyel hajtották be magukat a rivaldafénybe. A kilencedik helyet a cseh Martin Prokop szerezte meg, aki egy magánépítésű Ford Raptorral versenyez.

A dél-afrikai Brian Baragwanath zárta az első tíz helyezettet az új négykerék-meghajtású Century CR7-T-vel. Al-Attiyah a tizenkettedik helyen végzett a prológ értékelésében. Carlos Sainz a harmadik Audival a 48. helyen végzett, 2:18 perccel lemaradva, így a két veterán ideális rajtpozícióból vághat neki az első szakasznak.

Mert új eljárás van: Az autók és a kamionok esetében a prológon elért idők (a motorosokkal ellentétben) nem számítanak bele az összesített értékelésbe. Ennek ellenére az idők fontosak voltak, mert az első 10 helyezett este az al-‘ulai bivaknál lévő szakaszon választhatja ki a rajtpozícióját az 1. szakaszra.

A leggyorsabb versenyző az utolsó, aki megválaszthatja a pozícióját, és a vélhetően legjobb rajtpozíciót (tizedik hely) választhatja. A motorosokkal ellentétben az autókkal szakasznyitó versenyzőknek nincs időbónusz. Ez tehát általában hátrányt jelent. A hátulról indulók előnyben vannak.

Az első igazi szakasz szombaton szerepel a programban. Az Al-‘Ula és Al-Henakiyah közötti útvonalon összesen 532 kilométert kell megtenni. Az értékelt speciál már 405 kilométer.