szerda, május 15, 2024
HomeMotorsportsDakar Rally 2024: A Honda újonca, Tosha Schareina nyerte a prológot

Dakar Rally 2024: A Honda újonca, Tosha Schareina nyerte a prológot

Színes élmezőny, a top 10-ben a legtöbb favorit – a dobogós Tosha Schareina ellopja a show-t a már befutott motoros sztárok elől a Dakar prológján

A Dakar-rali 46., a Szaúd-Arábiában megrendezett Dakar-rali ötödik kiadása a rajtrácson. A rövid prológot a Honda újonca, Tosha Schareina nyerte. A spanyol mögött néhány másodperccel lemaradva Daniel Sanders (GasGas) és Ross Branch (Hero) végzett.

Pénteken egy rövid bemelegítés szerepelt a programban, hogy meghatározzák az első szakasz rajtolási sorrendjét. Az al-‘ulai bivakktól mintegy 130 kilométerre egy rövid, 27 kilométeres időmérő speciál következett. A rajtrácson 132 motorkerékpár gurult át fordított sorrendben.

A nevezési lista utolsó résztvevői helyi idő szerint 08:30-kor vágtak neki az időmérő szakasznak. A legnagyobb favoritok körülbelül két órával később, a végén következtek. A terep kihívást jelentett, mivel nagy sziklaalakzatok körül és homokos talajon vezetett.

Négy versenyző maradt 18 perc alatt. Schareina, Sanders és Branch mellett Adrien van Beveren (Honda) is köztük volt. A Rally Raid világbajnoka, Luciano Benavides az 1-es rajtszámot ragasztotta a Husqvarnájára. Az argentin az ötödik helyen végzett.

Testvére, Kevin Benavides (KTM) a Dakar címvédőjeként tért vissza Szaúd-Arábiába. A prológot a kilencedik helyen fejezte be csapattársa, Toby Price mögött. A sérült Matthias Walkner helyét nem töltötte be a KTM.

A top 10-ben nagynevű nevek szerepeltek. Ezek közé tartozott a veterán Sam Sunderland (GasGas) és Pablo Quintanilla (Honda). A jól ismert márkák mellett egy Európában kevésbé ismert kínai márka is felhívta magára a figyelmet.

A szóban forgó márka a Kove. Ez a motorkerékpár tavaly debütált a Dakar-ralin. Ezúttal egy üzemi csapat is indul. Ráadásul Mason Klein privát versenyzőként a RallyGP osztályban egy Kove-ot vezet. Az amerikai-amerikai a tizedik helyen végzett a prológon

A német Sebastian Bühler a 17. helyen fejezte be a prológot a Hero-val. A Portugáliában élő, Duisburgban született versenyző alig másfél percet veszített az éllovasra. Bühler célja a rallyn az, hogy az első 10-ben végezzen.

A korábbi években a motorkerékpáros prológon egy koefficiens volt. Az idejüket megszorozták egy fix értékkel az összesített helyezéshez, ami az első szakasz előtt növelte az időhátrányokat. Ez most már nem így van.

A legjobb versenyzők mostantól a nap folyamán később, a bivakban lévő szakaszon választhatják ki a rajtpozíciójukat az 1. szakaszra. A nyitószakaszon induló versenyzők számára továbbra is vannak időbónuszok, de a tavalyitól eltérő formában. Csak az első versenyző kap időbónuszt.

Ez kilométerenként másfél másodperc, a meghatározott távtól függően, amely a szakasztól függően változik. Ugyanakkor az élcsoport összes többi versenyzője, aki az útvonalon 15 másodpercen belül van az élen haladótól, szintén megkapja ezt a jóváírást.

Az első igazi szakasz szombaton szerepel a programban. Az Al-‘Ula és Al-Henakiyah közötti útvonalon összesen 532 kilométert kell megtenni. Az értékelt speciál már 405 kilométert tesz ki.