Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΡάλι Ντακάρ 2024: Ο Mattias Ekström ταχύτερος στον πρόλογο μπροστά από τον...

Ράλι Ντακάρ 2024: Ο Mattias Ekström ταχύτερος στον πρόλογο μπροστά από τον Seth Quintero

Ο Mattias Ekström σημείωσε ταχύτερο χρόνο στον σύντομο πρόλογο του Ντακάρ μπροστά από τον Seth Quintero – τρίτος ο Sebastien Loeb – ο υπερασπιστής του τίτλου Nasser Al-Attiyah δεν είναι στην πρώτη 10άδα

Η 46η έκδοση του Ράλι Ντακάρ και η πέμπτη στη Σαουδική Αραβία ξεκίνησε την Παρασκευή με έναν σύντομο πρόλογο. Η Audi στοχεύει στην πρώτη της θέση στο βάθρο στην τρίτη εκκίνηση με ηλεκτροκίνηση. Ο Mattias Ekström έδειξε την ταχύτητα του RS Q e-tron σημειώνοντας τον ταχύτερο χρόνο στον πρόλογο

Ο πρόλογος ήταν μια σύντομη προθέρμανση για να καθοριστεί η σειρά εκκίνησης για το πρώτο στάδιο. Περίπου 130 χιλιόμετρα από το bivouac στο Al-‘Ula, υπήρχε μια σύντομη χρονομετρημένη ειδική 27 χιλιομέτρων. 70 αυτοκίνητα παρατάχθηκαν στη γραμμή εκκίνησης.

Σε αντίθεση με τις μοτοσικλέτες, οι οποίες ξεκίνησαν με αντίστροφη σειρά, τα κορυφαία φαβορί ξεκίνησαν τον πρόλογο. Βρέθηκαν στην πίστα αμέσως μετά τους κορυφαίους αναβάτες μοτοσικλετών. Το έδαφος ήταν απαιτητικό, καθώς περνούσε γύρω από μεγάλους βράχους και πάνω από αμμώδες έδαφος.

Ο υπερασπιστής του τίτλου Nasser Al-Attiyah ήταν ο πρώτος που πέρασε τη ράμπα εκκίνησης μετά την αλλαγή από την Toyota στην Prodrive και ήταν ο πρώτος οδηγός που σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο στον τερματισμό. Όμως ο αθλητικός αστέρας από το Κατάρ, ο οποίος θέλει επίσης να λάβει μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, δεν κράτησε για πολύ το σημάδι του.

Ο οδηγός της Audi, Mattias Ekström, κατάφερε να κυριαρχήσει στον σύντομο εναρκτήριο γύρο με 16:30 λεπτά ως ταχύτερος. Ο Seth Quintero, ο οποίος οδηγεί για πρώτη φορά στην κορυφαία κατηγορία μετά τη μετάβαση από την κατηγορία Τ3 και την αντικατάσταση του Al-Attiyah στην Toyota, έδειξε αμέσως το ταλέντο του.

Ο Αμερικανός παρατάχθηκε στη δεύτερη θέση. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής ράλι με ρεκόρ Sebastien Loeb (Prodrive) σημείωσε τον τρίτο ταχύτερο χρόνο. Ακολούθησαν οι αδελφοί Baumgart Marcos και Cristian. Οι δύο Βραζιλιάνοι οδηγούν από ένα Prodrive Hunter στην ομάδα X-Rally.

Ο Πολωνός Krzysztof Holowczyc, ο οποίος συμμετέχει στο πρώτο του Dakar από το 2015, κατέλαβε την έκτη θέση με το αυτοκίνητο T1+ της X-raid, το Mini JCW Plus. Ο νικητής του ρεκόρ Stephane Peterhansel αντιμετωπίζει το 35ο Ντακάρ του με το Audi. Ξεκίνησε από την έβδομη θέση

Ο Lionel Baud συμμετέχει στο Ντακάρ με την κόρη του Lucie σε ένα Toyota overdrive. Οδήγησαν τους εαυτούς τους στο προσκήνιο με την όγδοη θέση. Την ένατη θέση κατέλαβε ο Τσέχος Martin Prokop, ο οποίος αγωνίζεται με ένα ιδιωτικής κατασκευής Ford Raptor.

Ο Brian Baragwanath από τη Νότια Αφρική συμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα με το νέο τετρακίνητο Century CR7-T. Ο Al-Attiyah τερμάτισε δωδέκατος στην κατάταξη του προλόγου. Ο Carlos Sainz με το τρίτο Audi τερμάτισε 48ος, 2:18 λεπτά πίσω, βάζοντας τους δύο βετεράνους σε ιδανική θέση εκκίνησης για το πρώτο στάδιο.

Επειδή υπάρχει μια νέα διαδικασία: Για τα αυτοκίνητα και τα φορτηγά, οι χρόνοι του πρόλογου (σε αντίθεση με τις μοτοσικλέτες) δεν υπολογίζονται στη γενική κατάταξη. Παρ’ όλα αυτά, οι χρόνοι ήταν σημαντικοί επειδή οι 10 πρώτοι έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν τη θέση εκκίνησης για το στάδιο 1 στο στάδιο στο bivouac στην Al-‘Ula το βράδυ.

Ο ταχύτερος αναβάτης είναι ο τελευταίος που επιλέγει τη θέση του και μπορεί να επιλέξει την υποτιθέμενη καλύτερη θέση εκκίνησης (δέκατη θέση). Σε αντίθεση με τις μοτοσικλέτες, δεν υπάρχουν χρονικά μπόνους για τους οδηγούς που ανοίγουν ένα στάδιο με τα αυτοκίνητα. Συνεπώς, αυτό αποτελεί γενικά μειονέκτημα. Οι πίσω εκκινητές έχουν πλεονέκτημα.

Το πρώτο πραγματικό στάδιο είναι στο πρόγραμμα το Σάββατο. Πρέπει να διανυθούν συνολικά 532 χιλιόμετρα στη διαδρομή από την Al-‘Ula στην Al-Henakiyah. Η βαθμολογούμενη ειδική είναι ήδη 405 χιλιόμετρα.

Αποτέλεσμα του προλόγου (Top 10): Ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος ήταν ο πρώτος:
01. Ekström/Bergkvist (Audi RS Q e-tron) – 16:30 λεπτά
02. Quintero/Zenz (Toyota Hilux) +0:23 λεπτά
03. Loeb/Lurquin (Prodrive-Hunter) +0:38 λεπτά
04 Baumgart/Cincea (X-Rally-Hunter) +0:38
05ο Baumgart/Andreotti (X-Rally-Hunter) +0:44
06ο Holowczyc/Kurzeja (X-raid Mini JCW Plus) +0:44
07ο Peterhansel/Boulanger (Audi RS Q e-tron) +0:45
08ο Baud/Baud (Overdrive-Toyota Hilux) +0:47