péntek, május 17, 2024
HomeMotorsportsDakar Rally 2024: Már csak 13 perc van hátra! Sainz kontra Loeb...

Dakar Rally 2024: Már csak 13 perc van hátra! Sainz kontra Loeb párharc továbbra is izgalmas

A tizedik szakaszon mindkét győzelemért küzdő versenyzőnek problémákkal kell megküzdenie – Sebastien Loeb végül hét percet behoz Carlos Sainzra

A tizedik szakaszon is végig izgalmas maradt az autóverseny a 2024-es Dakar-ralin Szaúd-Arábiában. A vezető Carlos Sainz (Audi) és a második Sebastien Loeb (Prodrive) is nehézségekkel és gumikárokkal küzdött. Mindketten az első 10-en kívül végeztek a nap végeredményében, Sainz két nappal a yanbui cél előtt mindössze 13 perccel előzte meg Loebet

A tizedik szakasz egy Al’-Ula körüli kör volt. A terepet ezen a területen nagy sziklaalakzatok jellemzik. Már előre kiadták a figyelmeztetéseket az esetleges gumikárosodásra ezen a területen. A különleges szakasz 371 kilométert tett meg.

Loeb elsőként, Sainz pedig másodikként állt rajthoz. Sainz 20:33 perces előnnyel kezdte a napot az összetettben. De még mielőtt a verseny igazán elkezdődött volna, a Prodrive táborában eljött az első sokkoló pillanat.

A bivakból a speciál rajtjáig tartó összekötő szakaszon Loebnek rövid időre meg kellett állnia, hogy megjavítsa a Hunterével kapcsolatos problémát. És amikor végre elindult a verseny az óra ellen, a piros autó már 53 kilométer után megállt néhány pillanatra.

Loeb azonban folytatni tudta a versenyt. A 91. kilométernél Sainz két perc előnnyel vezetett Loeb előtt a virtuális időmérőn. A macska-egér játék elkezdődött. A 138 kilométer után a helyzet megfordult.

Mivel Sainznak rövid időre meg kellett állnia, Loeb négy perc körüli előnyre tett szert az időközi értékelésben. Eleinte kevés változott. A 225. kilométerre Loeb öt perc körülire növelte előnyét Sainz előtt.

Ekkor az Audinál mindenki visszatartotta a lélegzetét. Sainz a 248. kilométernél már több mint tíz perccel vezetett. Csapattársai, Mattias Ekström és Stephane Peterhansel gyorsan a segítségére siettek. Eközben Loeb egyre feljebb nyomta a gázt

Mire Sainz folytatni tudta útját, előnye az összesített tabellán kevesebb mint öt percre zsugorodott! Loebet azonban a 300. kilométernél utolérték. A Prodrive nagyjából öt percre állt meg, mire ő is folytatni tudta útját.

Sainznak végül csak Peterhansel volt a segítségére, mivel az Ekström Audi megállt azon a helyen, ahol Sainznak gondja volt. Ennek ellenére az inga ismét az ő irányába lendült, mivel az összesített tabellán az előnye a 307. kilométerre ismét nőtt.

Loeb végül célba ért. Amikor Sainz is áthaladt a célvonalon, kiderült, hogy a napi eredmények alapján mintegy hét percet veszített ellenfeléhez képest. Mivel mindkét győzelemre pályázónak különböző nehézségei voltak, mindketten az első 10-en kívül fejezték be a napot.

Az összesített tabellán Sainz két nappal a yanbui cél előtt 13:22 perccel megvédte előnyét Loeb előtt. „Hét-nyolc percet vesztettem” – volt Sainz első megjegyzése a napjáról. „Meg kellett várnom Mattiast, mert elfogytak a gumijaim”.

Ekström a két pótkerekét csapattársára hagyta. Loebnek csapattársa támogatását kellett nélkülöznie. Miután több technikai probléma is adódott a Hunterével, Nasszer Al-Attiyah már el is indult

„Nehéz nap volt számunkra. Volt egy problémánk az autó emelőjével és két defektünk” – számolt be Lob első nyilatkozatában. „Sziklákra kellett másznunk, hogy valahogy megemeljük a hátsó gumit, hogy kicserélhessük.”

„Körülbelül 15 percet vesztettünk így. Ez nyilván kicsit frusztráló, de nem baj” – sóhajtott a francia, aki első Dakar-győzelmét hajszolja. „A szakaszok kemények.”

Az összesített győzelemért folyó izgalmas párharc árnyékában Guerlain Chicherit (Overdrive-Toyota) a tizedik szakaszt a maga javára döntötte el. Brian Baragwanath az új Century CR7-T-vel és Benediktas Vanagas (Toyota) egészítette ki az első három helyezettet.

Csütörtökön a verseny Al-‘Ula-tól dél felé folytatódik a Vörös-tengeren fekvő Yanbu kikötővárosába. A 480 kilométeres távval az utolsó nagy állóképességi teszt áll a napirenden. A pénteki utolsó szakasz mindössze 175 kilométert tesz ki egy Yanbu körüli hurokban