неделя, май 5, 2024
HomeMotorsportsРали Дакар 2024: Остават само 13 минути! Дуелът между Сайнц и Льоб...

Рали Дакар 2024: Остават само 13 минути! Дуелът между Сайнц и Льоб остава вълнуващ

В десетия етап и двамата претенденти за победата трябва да се борят с проблеми – в крайна сметка Себастиен Льоб наваксва седем минути на Карлос Сайнц

Състезанието с автомобили на Рали Дакар 2024 в Саудитска Арабия остава вълнуващо през целия десети етап. Както лидерът Карлос Сайнц (Audi), така и вторият в класирането Себастиен Льоб (Prodrive) трябваше да се борят с трудности и повреди на гумите. И двамата завършиха извън топ 10 в резултатите от деня, като Сайнц има само 13 минути преднина пред Льоб два дни преди финала в Янбу

Десетият етап беше обиколка около Ал’-Ула. Теренът в този район се характеризира с големи скални образувания. Предупрежденията за възможни повреди на гумите в този район бяха издадени предварително. Специалният етап беше с дължина 371 км.

Льоб застана пръв на старта, а Сайнц – втори. Сайнц започна деня с преднина от 20:33 минути в генералното класиране. Но още преди състезанието да е започнало реално, в лагера на Prodrive настъпи първият момент на шок.

На свързващия участък от бивака до началото на специалната отсечка Льоб трябваше да спре за кратко, за да отстрани проблем със своя Hunter. И когато състезанието с времето най-накрая започна, червеният автомобил спря за няколко минути след само 53 километра.

Но Льоб успя да продължи. На 91-ия километър Сайнц имаше две минути преднина пред Льоб във виртуалното временно класиране. Играта на котка и мишка бе започнала. След 138 километра ситуацията се обърна.

Тъй като Сайнц трябваше да спре за кратко, Льоб натрупа преднина от около четири минути във временното класиране. Отначало нямаше особена промяна. На 225-ия километър Льоб увеличи преднината си пред Сайнц на около пет минути.

Тогава всички в Audi затаиха дъх. На 248-ия километър Сайнц имаше повече от десет минути преднина. Съотборниците му Матиас Екстрьом и Стефан Петерханзел бързо се притекоха на помощ. Междувременно Льоб натискаше педала на газта още по-нагоре по трасето

Докато Сайнц успее да продължи пътуването си, преднината му в генералното класиране се сви до по-малко от пет минути! Но Льоб беше застигнат на 300-ия километър. Prodrive спря за около пет минути, докато и той не успя да продължи.

В крайна сметка Сайнц имаше само Петерханзел, който да го подкрепи, тъй като Audi-то на Екстрьом спря на мястото, където Сайнц имаше проблем. Въпреки това махалото се върна в неговата посока, тъй като преднината му в генералното класиране отново нарасна до 307-ия километър.

Льоб най-накрая стигна до финала. Когато Сайнц също пресече линията, стана ясно, че той е загубил около седем минути от своя съперник в резултатите за деня. Тъй като и двамата претенденти за победата имаха различни трудности, и двамата завършиха деня извън топ 10.

В генералното класиране Сайнц защити преднината си от 13:22 минути пред Льоб два дни преди финала в Янбу. „Загубих седем или осем минути“, беше първият коментар на Сайнц за деня му. „Трябваше да изчакам Матиас, защото гумите ми свършиха.“

Екстрьом остави двете си резервни гуми на своя съотборник. Льоб трябваше да се справи без подкрепата на съотборник. След няколко технически проблема с неговия Hunter, Насер Ал-Атия вече е напуснал

„Беше труден ден за нас. Имахме проблем с повдигача на автомобила и две пробойни“, съобщи Лоб в първоначалното си изявление. „Трябваше да се катерим по камъни, за да вдигнем по някакъв начин задната гума, за да я сменим.“

„По този начин загубихме около 15 минути. Това очевидно е малко разочароващо, но всичко е наред“, въздъхна французинът, който преследва първата си обща победа на Дакар. „Етапите са трудни.“

В сянката на вълнуващия двубой за генералната победа Герлен Чичерит (Overdrive-Toyota) реши десетия етап в своя полза. Бриан Барагванат с новия Century CR7-T и Бенедикташ Ванагас (Toyota) допълниха челната тройка.

В четвъртък състезанието продължава на юг от Ал-Ула до пристанищния град Янбу на Червено море. На дневен ред е последното голямо изпитание за издръжливост – 480 километра. Последният етап в петък включва само 175 километра в обиколка около Янбу