Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΡάλλυ Ντακάρ 2024: Μόνο 13 λεπτά για το τέλος! Η μονομαχία Sainz...

Ράλλυ Ντακάρ 2024: Μόνο 13 λεπτά για το τέλος! Η μονομαχία Sainz – Loeb παραμένει συναρπαστική

Στο δέκατο στάδιο, και οι δύο διεκδικητές της νίκης έχουν να αντιμετωπίσουν προβλήματα – ο Sebastien Loeb τελικά κερδίζει επτά λεπτά από τον Carlos Sainz

Η κούρσα των αυτοκινήτων στο Ράλι Ντακάρ 2024 στη Σαουδική Αραβία παρέμεινε συναρπαστική καθ’ όλη τη διάρκεια του δέκατου ετάπ. Τόσο ο πρωτοπόρος Carlos Sainz (Audi) όσο και ο δεύτερος Sebastien Loeb (Prodrive) είχαν να αντιμετωπίσουν δυσκολίες και ζημιές στα ελαστικά. Και οι δύο τερμάτισαν εκτός της πρώτης 10άδας στα αποτελέσματα της ημέρας, με τον Sainz να προηγείται μόλις 13 λεπτά από τον Loeb δύο ημέρες πριν τον τερματισμό στο Yanbu

Το δέκατο στάδιο ήταν ένας κύκλος γύρω από την Al’-Ula. Το έδαφος στην περιοχή αυτή χαρακτηρίζεται από μεγάλους βραχώδεις σχηματισμούς. Είχαν ήδη εκδοθεί εκ των προτέρων προειδοποιήσεις για πιθανή ζημιά στα ελαστικά σε αυτή την περιοχή. Η ειδική διαδρομή κάλυψε 371 χιλιόμετρα.

Ο Loeb ήταν πρώτος στη γραμμή εκκίνησης και ο Sainz δεύτερος. Ο Sainz ξεκίνησε την ημέρα με προβάδισμα 20:33 λεπτών στη γενική κατάταξη. Όμως, πριν ακόμη ξεκινήσει πραγματικά ο αγώνας, το στρατόπεδο της Prodrive έζησε την πρώτη στιγμή σοκ.

Στο τμήμα συνδέσμου από το bivouac μέχρι την εκκίνηση της ειδικής, ο Loeb έπρεπε να σταματήσει για λίγο για να διορθώσει ένα πρόβλημα με το Hunter του. Και όταν τελικά ξεκίνησε ο αγώνας με το ρολόι, το κόκκινο αυτοκίνητο σταμάτησε για λίγα λεπτά μετά από μόλις 53 χιλιόμετρα.

Αλλά ο Loeb ήταν σε θέση να συνεχίσει. Στο 91ο χιλιόμετρο, ο Sainz είχε ανοίξει προβάδισμα δύο λεπτών έναντι του Loeb στην εικονική ενδιάμεση κατάταξη. Το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι είχε αρχίσει. Μετά από 138 χιλιόμετρα, η κατάσταση αντιστράφηκε.

Επειδή ο Sainz έπρεπε να σταματήσει για λίγο, ο Loeb απέκτησε προβάδισμα περίπου τεσσάρων λεπτών στην ενδιάμεση κατάταξη. Στην αρχή άλλαξαν ελάχιστα. Μέχρι το 225ο χιλιόμετρο, ο Loeb είχε αυξήσει τη διαφορά του από τον Sainz σε περίπου πέντε λεπτά.

Τότε όλοι στην Audi κράτησαν την αναπνοή τους. Ο Sainz ήταν πάνω από δέκα λεπτά μπροστά στο 248ο χιλιόμετρο. Οι ομόσταυλοί του Mattias Ekström και Stephane Peterhansel ήταν γρήγορα σε ετοιμότητα για να βοηθήσουν. Εν τω μεταξύ, ο Loeb πατούσε το γκάζι πιο ψηλά στην πίστα

Μέχρι τη στιγμή που ο Sainz μπόρεσε να συνεχίσει το ταξίδι του, το προβάδισμά του στη γενική κατάταξη είχε συρρικνωθεί σε λιγότερο από πέντε λεπτά! Αλλά ο Loeb πιάστηκε στα 300 χιλιόμετρα. Το Prodrive ακινητοποιήθηκε για περίπου πέντε λεπτά μέχρι να μπορέσει και αυτός να συνεχίσει.

Στο τέλος, ο Sainz είχε μόνο τον Peterhansel για να τον υποστηρίξει, καθώς το Audi της Ekström σταμάτησε στο σημείο όπου ο Sainz είχε το πρόβλημα. Παρ’ όλα αυτά, το εκκρεμές γύρισε προς το μέρος του, καθώς το προβάδισμά του στη γενική κατάταξη αυξήθηκε και πάλι μέχρι το 307ο χιλιόμετρο.

Ο Loeb έφτασε τελικά στον τερματισμό. Όταν και ο Sainz πέρασε τη γραμμή, έγινε φανερό ότι είχε χάσει περίπου επτά λεπτά από τον αντίπαλό του στα αποτελέσματα της ημέρας. Καθώς και οι δύο διεκδικητές της νίκης αντιμετώπισαν διάφορες δυσκολίες, και οι δύο τερμάτισαν τη μέρα εκτός της πρώτης 10άδας.

Στη γενική κατάταξη, ο Sainz υπερασπίστηκε ένα προβάδισμα 13:22 λεπτών έναντι του Loeb δύο ημέρες πριν από τον τερματισμό στο Yanbu. “Έχασα επτά ή οκτώ λεπτά”, ήταν το πρώτο σχόλιο του Sainz για τη μέρα του. “Έπρεπε να περιμένω τον Mattias επειδή μου τελείωσαν τα ελαστικά”.

Ο Ekström άφησε τα δύο εφεδρικά ελαστικά του στον team-mate του. Ο Loeb αναγκάστηκε να μείνει χωρίς την υποστήριξη ενός team-mate. Μετά από αρκετά τεχνικά προβλήματα με το Hunter του, ο Nasser Al-Attiyah έχει ήδη αποχωρήσει

“Ήταν μια δύσκολη μέρα για εμάς. Είχαμε ένα πρόβλημα με τον γρύλο του αυτοκινήτου και δύο κλαταρίσματα”, ανέφερε ο Lob σε μια πρώτη δήλωση. “Έπρεπε να σκαρφαλώσουμε σε βράχια για να σηκώσουμε με κάποιο τρόπο το πίσω ελαστικό για να το αλλάξουμε”.

“Χάσαμε περίπου 15 λεπτά με αυτόν τον τρόπο. Αυτό είναι προφανώς λίγο απογοητευτικό, αλλά δεν πειράζει”, αναστενάζει ο Γάλλος, ο οποίος κυνηγάει την πρώτη του νίκη στη γενική κατάταξη του Ντακάρ. “Τα στάδια είναι δύσκολα”.

Στη σκιά της συναρπαστικής μονομαχίας για τη συνολική νίκη, ο Guerlain Chicherit (Overdrive-Toyota) αποφάσισε το δέκατο στάδιο υπέρ του. Ο Brian Baragwanath με το νέο Century CR7-T και ο Benediktas Vanagas (Toyota) συμπλήρωσαν την πρώτη τριάδα.

Την Πέμπτη, ο αγώνας συνεχίζεται νότια από την Al-‘Ula προς την πόλη-λιμάνι Yanbu στην Ερυθρά Θάλασσα. Με 480 χιλιόμετρα να διανύονται, η τελευταία μεγάλη δοκιμασία αντοχής είναι στην ημερήσια διάταξη. Το τελευταίο στάδιο της Παρασκευής περιλαμβάνει μόνο 175 χιλιόμετρα σε έναν κύκλο γύρω από το Yanbu