péntek, április 26, 2024
HomeMotorsportsAz AMG az utolsó pillanatban kapta el: Az Audi tizenegyedik DTM gyártói...

Az AMG az utolsó pillanatban kapta el: Az Audi tizenegyedik DTM gyártói címét ünnepli

Hogyan sikerült az Audinak megakadályoznia, hogy a Mercedes-AMG megvédje címét a szezon utolsó DTM-futamán, és hogy ennek köszönhetően hol állnak az örökranglistán

A végsőkig izgalmas, fej-fej mellett haladó verseny volt: az Audi csak a szezon 16. és egyben utolsó futamán szerezte meg a 2022-es DTM gyártói címét. „Hat gyártó közül a legjobbnak lenni, és 34 versenyző és 17 csapat közül az első háromban végezni minden megtiszteltetést megérdemel” – mondta a siker után Chris Reinke, az Audi ügyfélsportért felelős vezetője, nem minden büszkeség nélkül.

A DTM 36. szezonjában hat különböző autógyártó indult, ugyanannyi, mint legutóbb a nyolcvanas években. Az Audi számára ez már a tizenegyedik gyártói cím a hagyományos sorozat hosszú történetében. Az Audi 2004-ben lett először gyártói bajnok, amikor Mattias Ekström megnyerte a DTM két versenyzői címéből az elsőt.

Az ingolstadti csapat legutóbb 2020-ban szerezte meg a bajnoki címet, amikor Rene Rast harmadszor nyerte meg a pilóták versenyzői értékelését. Az örökranglistát a Mercedes vezeti 14 gyártói címmel, őt követi az Audi tizenegy, majd a BMW tíz bajnoki címmel.

A Mercedes-AMG az élről vágott neki a szezon utolsó futamának

A bajnoki cím ugyanakkor minden volt, csak nem egyértelmű: a hockenheimi finálé előtt mindössze egyetlen pont választotta el az Audit a címvédő Mercedes-AMG-től, bár a svábok előnyével. A szombati futamon a stuttgarti csapat még nyolc pontra növelte előnyét, de a vasárnapi futamon az Audi 44 pontot szerzett, és végül fölényesen, 441-413 ponttal nyert (a bajnokság végleges állása ide kattintva érhető el).

BMW, Porsche, Lamborghini és Ferrari követte a Mercedes-AMG mögött. „Nagy dicséret illeti a három csapatunkat és személy szerint a felelősöket, Thomas Biermaiert, Kimmo Liimatainent és Arkin Aka-t. Az összes versenyzővel együtt biztosították számunkra a márka címét” – mondta Reinke, aki korábban az Audi LMP1-es programjáért felelt, 2016 óta pedig az Audi Sport Customer Racing vezetője.

Három Audi győzelem a 2022-es szezonban

Három csapat indította az idei frissített Audi R8 LMS GT3 Evo II-t a DTM-ben: Thomas Biermaier Abt csapata, amely Rene Rastot, Kelvin van der Lindét és Ricardo Fellert indította; Kimmo Liimatainen Rosberg-csapata Nico Müllerrel és Dev Gore-ral; valamint Arkin Aka újonc Attempto csapata, amely a fiatal Marius Zugra támaszkodott.

A mérleg: az Audi pilótái a 2022-es DTM során tizenkétszer állhattak fel a dobogóról, ebből háromszor győztesként (Müller Portimaóban, Rast és Feller Imolában). Ezen kívül hét pole pozíciót is elértek. A pilótáknál Rast volt a legeredményesebb Audi pilóta a harmadik helyen, míg az Abt Sportsline a legjobb Audi csapatként szintén a harmadik helyen végzett a csapatversenyben.