петък, април 26, 2024
HomeMotorsportsAMG е хванат в последния момент: Audi празнува единадесетата си титла при...

AMG е хванат в последния момент: Audi празнува единадесетата си титла при производителите в DTM

Как Audi успя да попречи на Mercedes-AMG да защити титлата си в последното състезание от DTM за сезона и къде се намира в резултат на това във вечната ранглиста

Състезанието беше вълнуващо до самия край: едва в 16-ото и последно състезание за сезона Audi спечели титлата при производителите на DTM за 2022 г. „Да бъдеш най-добрият от шестте производителя и да завършиш в челната тройка от 34 пилоти и 17 отбора е достойно за всякаква чест“, заяви Крис Райнке, ръководител на отдела за клиентски спорт на Audi, след успеха, не без гордост.

В 36-ия сезон на DTM се състезаваха шест различни автомобилни производителя, колкото и през 80-те години на миналия век. За Audi това е вече единадесетата титла при производителите в дългата история на традиционните серии. Audi стана шампион на производителите за първи път през 2004 г., когато Матиас Екстрьом спечели първата от двете си титли при пилотите в DTM.

За последен път отборът от Инголщат спечели титлата през 2020 г., когато Рене Раст спечели класирането при пилотите за трети път. Mercedes води във вечната класация с 14 титли при производителите, следван от Audi с единадесет и BMW с десет.

Mercedes-AMG излезе начело в последното състезание за сезона

В същото време титлата не беше еднозначна: само една точка разделяше Audi от защитаващия титлата си Mercedes-AMG преди финала на Хокенхайм, макар и с предимство за швабите. В съботната надпревара отборът от Щутгарт дори увеличи преднината си на осем точки, но в неделната надпревара Audi спечели 44 точки и в крайна сметка спечели с убедителна преднина от 441 срещу 413 точки (кликнете тук за крайното класиране в шампионата).

BMW, Porsche, Lamborghini и Ferrari следваха Mercedes-AMG. „Голяма похвала за трите ни екипа и лично за отговорниците Томас Бирмайер, Киммо Лийматайнен и Аркин Ака. Заедно с всички пилоти те ни осигуриха титлата на марката“, каза Райнке, който преди това отговаряше за програмата LMP1 на Audi и от 2016 г. е ръководител на Audi Sport Customer Racing.

Три победи на Audi през сезон 2022

Три отбора използваха тазгодишното обновено Audi R8 LMS GT3 Evo II в DTM: отборът на Abt на Томас Биермайер, който разполагаше с Рене Раст, Келвин ван дер Линде и Рикардо Фелер, отборът на Rosberg на Киммо Лийматайнен с Нико Мюлер и Дев Гор и новодошлият отбор Attempto на Аркин Ака, който разчиташе на младия Мариус Цуг.

Равносметката: пилотите на Audi ликуваха от подиума дванадесет пъти през 2022 г. в DTM, като трима от тях бяха победители (Мюлер в Портимао, Раст и Фелер в Имола). Освен това имаше седем полпозишъна. В класирането при пилотите Раст е най-успешният пилот на Audi на трето място, а Abt Sportsline е най-добрият отбор на Audi, който завърши на трето място в отборното класиране.