Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedZverev: "Μου έλειψαν αυτές οι μάχες".

Zverev: “Μου έλειψαν αυτές οι μάχες”.

Ο

Alexander Zverev βρίσκεται έναν γύρο πιο μακριά στο US Open. Κέρδισε τον Βούλγαρο Grigor Dimitrov.

Στα δύο πρώτα σετ, ο Alexander Zverev και ο αντίπαλος του Grigor Dimitrov δεν έδωσαν τίποτα ο ένας στον άλλον στο US Open. Ο πρώτος γύρος πήγε στον Βούλγαρο μετά από τάι μπρέικ, ο δεύτερος επίσης στον Γερμανό μετά από τάι μπρέικ. Στο τρίτο σετ, όμως, ο Zverev ανταποκρίθηκε στο ρόλο του φαβορί στην πρώτη του νυχτερινή αναμέτρηση. Στο τέταρτο, καθοριστικό σετ, η εικόνα ήταν παρόμοια: Στη φάση των “16”, ο Ολυμπιονίκης θα συναντήσει τον Jannik Sinner, τον έκτο της παγκόσμιας κατάταξης, και ο Ιταλός θα είναι ο πρώτος πραγματικά δύσκολος αντίπαλος για τον Zverev τη Δευτέρα (τοπική ώρα).

Στο ξεκίνημα της βραδινής συνεδρίας στο Louis Armstrong Stadium, ο αγώνας εξελίχθηκε σε υψηλό επίπεδο, με τον Dimitrov να δημιουργεί προβλήματα στον Zverev, ειδικά με τα πολλά slice shots του. “Έχω πολύ καιρό να δω έναν τόσο δυνατό Ντιμιτρόφ”, δήλωσε στο μικρόφωνο ο ειδικός Μπόρις Μπέκερ – και ο Βούλγαρος κέρδισε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ μετά από 1:10 ώρα. Παρ’ όλα αυτά, ο Γερμανός ήταν ενθουσιασμένος από τον αγώνα. “Μου έλειψαν αυτές οι μάχες και αυτή η ατμόσφαιρα στη Νέα Υόρκη”, δήλωσε ο Zverev.

Δράμα στο tiebreak του δεύτερου σετ

Πριν από τρεις εβδομάδες στο Σινσινάτι, ο Zverev είχε επικρατήσει εύκολα του Βούλγαρου με 6-2, 6-2, αλλά το πρώην νούμερο τρία της παγκόσμιας κατάταξης δεν το έβαλε κάτω. Ο Zverev πίεσε τον εαυτό του, τα νεύρα του παίκτη του Αμβούργου κράτησαν στο δεύτερο σετ και ισοφάρισε μετά από ένα δραματικό tiebreak – το σημείο καμπής στον αγώνα.

Το νούμερο δώδεκα της παγκόσμιας κατάταξης είναι ο τελευταίος Γερμανός επαγγελματίας τενίστας που έχει απομείνει στους αγώνες μονών στο Flushing Meadows. Ο δυνατός Ιταλός Jannik Sinner μπορεί να περιμένει τον Zverev στη φάση των 16, ενώ στα προημιτελικά θα ακολουθήσει ο υπερασπιστής του τίτλου Carlos Alcaraz

2020 Ο Zverev έφτασε στον τελικό της Νέας Υόρκης και έχασε οριακά την πρώτη του νίκη σε Grand Slam.