Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedWSBK Portimao FT2: Το δίδυμο της Ducati μπροστά, ο Toprak Razgatlioglu πίσω...

WSBK Portimao FT2: Το δίδυμο της Ducati μπροστά, ο Toprak Razgatlioglu πίσω του

Alvaro Bautista κάνει τον καλύτερο χρόνο της Παρασκευής στο Portimao World Superbike – Ducati μισό δευτερόλεπτο μπροστά από τους υπόλοιπους – Toprak Razgatlioglu μόνο στην P8

Ο εργοστασιακός αναβάτης της Ducati, Alvaro Bautista, σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο στη δεύτερη περίοδο ελεύθερων δοκιμών του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Superbike. Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής ήταν ο ταχύτερος της ημέρας, με 22 από τους 25 αναβάτες να σημειώνουν τον προσωπικό τους καλύτερο χρόνο στην FT2

Ο διεκδικητής του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Toprak Razgatlioglu (Yamaha) τερμάτισε μόνο όγδοος στην FT2, αλλά δεν άφησε αυτό να του χαλάσει το κέφι. Στον γύρο εκκίνησης, ο πρώην πρωταθλητής δημιούργησε θεαματικές εικόνες όταν πήδηξε πάνω από την κορυφογραμμή με τη Yamaha R1 του.

Στο FT1 το πρωί της Παρασκευής (βλ. έκθεση προπόνησης), ο αναβάτης της BMW Garrett Gerloff εξέπληξε τους πάντες με τον ταχύτερο χρόνο. Για τον γύρο του 1:40.763, ο Gerloff είχε τοποθετήσει φρέσκο πίσω ελαστικό, ενώ οι υπόλοιποι κορυφαίοι αναβάτες δεν είχαν αυτό το πλεονέκτημα.

Η FT2 ξεκίνησε για τον Gerloff με μια στιγμή σοκ. Ο Αμερικανός αναβάτης έπεσε πάνω στον συναθλητή του Gabriele Ruiu, είχε ένα γλίστρημα και στη συνέχεια συγκρούστηκε με τον Lorenzo Baldassarri (GMT94-Yamaha).

Δυστυχώς, κανένας από τους συμμετέχοντες δεν κατέληξε σε πτώση. Ο Gerloff επρόκειτο να είναι ένας από τους τρεις αναβάτες στην FT2 που οδήγησαν πιο αργά από ό,τι το πρωί.

Σημαντικά ταχύτερος από τους υπόλοιπους: ο Alvaro Bautista κυριαρχεί στη δράση

Μετά από μόλις δέκα λεπτά, ο μισός αγωνιστικός χώρος ήταν ήδη ταχύτερος από ό,τι το πρωί. Ο Alvaro Bautista βρισκόταν στην κορυφή για πολλή ώρα, όπως και το πρωί. Ο Ισπανός οδήγησε σταθερά γρήγορους χρόνους και έδειχνε καλά προετοιμασμένος για το υπόλοιπο Σαββατοκύριακο.

Πέντε λεπτά πριν από το τέλος της συνεδρίας, ο Bautista έπεσε πάνω στον διεκδικητή του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Toprak Razgatlioglu στην πίστα και μπόρεσε να ακολουθήσει εύκολα τον Τούρκο. Αφού πέρασε τον Razgatlioglu στην ευθεία, ο Bautista βγήκε εκτός γραμμής και διέκοψε τον γύρο του.

Το δίδυμο της Ducati απέχει περισσότερο από μισό δευτερόλεπτο από τον υπόλοιπο αγώνα

Ο Bautista έκανε τον καλύτερο χρόνο της ημέρας με τον γύρο του 1’40.476. Πρώτος στη σειρά ήταν ο teammate της Ducati, Michael Rinaldi, ο οποίος έφτασε σε απόσταση 0,351 δευτερολέπτων. Ο αναβάτης της Kawasaki Jonathan Rea στην τρίτη θέση ήταν ήδη περισσότερο από μισό δευτερόλεπτο πίσω.

Ο Remy Gardner ήταν ο καλύτερος αναβάτης της Yamaha. Ο Αυστραλός διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση, 0,546 δευτερόλεπτα πίσω. Ο Michael van der Mark ήταν ο καλύτερος αναβάτης της BMW το απόγευμα και συμπλήρωσε την πρώτη 5άδα.

Ο αναβάτης της Barni Ducati, Danilo Petrucci, ακολούθησε στην έκτη θέση. Οι δύο εργοστασιακές Yamahas των Andrea Locatelli και Toprak Razgatlioglu ακολούθησαν στην έβδομη και όγδοη θέση. Ο Garrett Gerloff κατατάχθηκε στην P9. Ο Dominique Aegerter (GRT-Yamaha) έκανε ένα μεγάλο βήμα σε σχέση με το πρωί και κατέληξε στην P10. Ο Iker Lecuona ήταν ο καλύτερος αναβάτης της Honda στην ενδέκατη θέση.

Ο Philipp Öttl (GoEleven-Ducati) δεν μπόρεσε να επιβεβαιώσει το καλό αποτέλεσμα από την FT1 και ξέφυγε από το Top 10. Ο Γερμανός έμεινε 0,910 δευτερόλεπτα πίσω στη δωδέκατη θέση. Η FT2 ήταν απογοητευτική για τον Scott Redding. Ο αναβάτης της BMW ολοκλήρωσε την προπόνηση μόνο στην 17η θέση.