Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedWSBK Assen (Sprint): Toprak Razgatlioglu περνάει!

WSBK Assen (Sprint): Toprak Razgatlioglu περνάει!

Ο Alvaro Bautista κερδίζει τον αγώνα Superpole στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike στο Assen – Ο αναβάτης της BMW Toprak Razgatlioglu δυσκολεύεται με τα prolemen και περνάει

Ο εργοστασιακός αναβάτης της Ducati, Alvaro Bautista, κέρδισε τον αγώνα Superpole στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike στο Assen. Μετά από μια δύσκολη εκκίνηση, ο παγκόσμιος πρωταθλητής έδειξε έναν εντυπωσιακό αγώνα για να καλύψει τη διαφορά και επικράτησε ξεκάθαρα του team-mate Nicolo Bulega. Το βάθρο συμπλήρωσε ο αναβάτης της Kawasaki Alex Lowes

Ο Jonathan Rea (Yamaha) ξεκίνησε τον αγώνα σπριντ από την pole position. Την πρώτη σειρά του grid συμπλήρωσαν οι Nicolo Bulega (Ducati) και Toprak Razgatlioglu (BMW). Ο Alvaro Bautista (Ducati) αναγκάστηκε να εκκινήσει τον αγώνα Superpole από το P7 της τρίτης σειράς.

Η θερμοκρασία κατά την εκκίνηση ήταν χειμωνιάτικη στους 7°C. Η άσφαλτος είχε ζεσταθεί στους 13°C το πρωί της Κυριακής. Σε αντίθεση με τον αγώνα του Σαββάτου, η πίστα ήταν εντελώς στεγνή. Όλοι οι οδηγοί χρησιμοποίησαν το πίσω ελαστικό SCQ

Ο Nicolo Bulega απομακρύνεται μετά την εκκίνηση

Ο Nicolo Bulega βγήκε μπροστά στην εκκίνηση. Ο Toprak Razgatlioglu πέρασε στη δεύτερη θέση. Ο πολίστας Jonathan Rea υποχώρησε στην τρίτη θέση, αλλά προσπέρασε τον Razgatlioglu μετά από μερικές στροφές. Ο μεγάλος χαμένος του πρώτου γύρου ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής Alvaro Bautista, ο οποίος έπεσε στην P8 μετά από ένα λάθος.

Ο Nicolo Bulega απομακρύνθηκε ελαφρώς στην πρώτη θέση στην αρχή του αγώνα. Ο Jonathan Rea δεν μπόρεσε να διατηρήσει το ρυθμό του. Ο Toprak Razgatlioglu τον προσπέρασε στον δεύτερο γύρο, αλλά στη συνέχεια έκανε ένα λάθος και έχασε δύο θέσεις. Εκτός από τον Jonathan Rea, τον προσπέρασε και ο Alex Lowes. Ο Nicolo Bulega εκμεταλλεύτηκε το χάος που επικρατούσε στην ομάδα καταδίωξης για να απομακρυνθεί περαιτέρω

Ο Toprak Razgatlioglu περνάει μετά από μερικούς γύρους

Μετά από τρεις γύρους, ο Bulega βρισκόταν 1,6 δευτερόλεπτα μπροστά. Ο Razgatlioglu είχε περάσει τον Lowes και προσπάθησε να προσπεράσει και τον Rea. Αλλά αυτό το σχέδιο δεν απέδωσε. Ο Razgatlioglu δέχτηκε και πάλι επίθεση από τον Lowes, ο οποίος ανέβηκε στην P3. Λίγο αργότερα, ο Remy Gardner (GRT Yamaha) τον προσπέρασε επίσης και ο Razgatlioglu ήταν μόνο πέμπτος.

Οι χρόνοι του Razgatlioglu κατέρρευσαν. Προφανώς υπήρχε κάποιο πρόβλημα με την BMW M1000RR του Τούρκου αναβάτη. Ο Bautista πλησίασε από πίσω και τον προσπέρασε στα μισά του δρόμου. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον Razgatlioglu. Ο Sam Lowes (Marc-VDS-Ducati) άσκησε πίεση. Ο Razgatlioglu ήταν ο πιο αργός αναβάτης στην πρώτη 10άδα και έχασε κι άλλες θέσεις

Ο Alvaro Bautista περνάει μέσα από τον αγωνιστικό χώρο και παίρνει τη νίκη

Ο Μπουλέγκα ελέγχει το ρυθμό στην πρώτη θέση. Πίσω του, τα πράγματα αγρίεψαν στον έβδομο γύρο, καθώς ο Bautista προσπέρασε τους Alex Lowes και Jonathan Rea μέσα σε λίγες στροφές. Αυτό έβαλε μπροστά τις δύο εργοστασιακές Ducatis. Ωστόσο, ο Bulega είχε ήδη προβάδισμα πάνω από τρία δευτερόλεπτα.

Ο Bautista ανέβασε το ρυθμό και πλησίασε τον Bulega με μεγάλα βήματα. Δύο γύρους πριν από το τέλος του αγώνα, η διαφορά του Bulega ήταν μόλις 1,2 δευτερόλεπτα. Ο Bulega έγραφε στα μέσα του 1’34, ενώ οι υπόλοιποι της πρώτης 10άδας έγραφαν μόνο 1’36.

Στον προτελευταίο γύρο, ο παγκόσμιος πρωταθλητής πήρε την πρωτοπορία και οδήγησε στη δεύτερη νίκη του στη σεζόν. Με αυτόν τον τρόπο ο Bautista ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος. Ο Bulega πάλεψε με αμβλύ όπλο και γρήγορα έχασε την επαφή με τον team-mate του. Με την P2, ο rookie εξασφάλισε σημαντικούς βαθμούς για το πρωτάθλημα

Ο Alex Lowes κατακτά το βάθρο για την Kawasaki

Πίσω από τις δύο εργοστασιακές Ducatis, δόθηκε σκληρή μάχη για την τελευταία θέση στο βάθρο. Ο Remy Gardner έδωσε μια μονομαχία με τον Alex Lowes και τον Jonathan Rea. Ο Lowes εξασφάλισε την τρίτη θέση με έναν ελιγμό στο τελευταίο σικέιν. Ο Gardner πρέπει να περιμένει ακόμα για το πρώτο του αποτέλεσμα στην πρώτη τριάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike.

Ο Jonathan Rea τερμάτισε στην πρώτη 5άδα για πρώτη φορά φέτος, αλλά στην πέμπτη θέση ήταν μόνο ο δεύτερος καλύτερος αναβάτης της Yamaha. Ο team-mate του Andrea Locatelli κατατάχθηκε στην P6. Ο Sam Lowes τερμάτισε στο σπριντ στην έβδομη θέση

Απογοητευτικό αποτέλεσμα για τον Toprak Razgatlioglu

Ο τοπικός ήρωας Michael van der Mark (BMW) επικράτησε του team-mate Toprak Razgatlioglu στα τελευταία στάδια. Με την Π9, ο Razgatlioglu συγκέντρωσε μόλις έναν πενιχρό βαθμό και πρέπει να ξεκινήσει τον δεύτερο κύριο αγώνα από την τρίτη σειρά.

Ένα σημαντικό πλήγμα για τον πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή, ο οποίος στόχευε στην πρώτη του νίκη στο Assen την Κυριακή. Μετά τον αγώνα, το φέρινγκ του ρεζερβουάρ αφαιρέθηκε. Οι μηχανικοί της BMW αναζήτησαν την αιτία των προβλημάτων

Ο Scott Redding (Bonovo-BMW) έμεινε με άδεια χέρια στο σπριντ. Ο πρώην δευτεραθλητής του παγκόσμιου πρωταθλήματος τερμάτισε στο σπριντ στη δέκατη θέση μπροστά από τον team-mate του Garrett Gerloff. Ο Dominique Aegerter (GRT-Yamaha), που τερμάτισε 14ος, και ο Philipp Öttl (GMT94-Yamaha), που τερμάτισε στη 19η θέση, έμειναν επίσης χωρίς βαθμούς. Ο Nicholas Spinelli (Barni-Ducati), ο συγκλονιστικός νικητής του πρώτου αγώνα, τερμάτισε στη 18η θέση