Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedWRC Rally Croatia 2024: Ο Sebastien Ogier κερδίζει μετά από λάθη του...

WRC Rally Croatia 2024: Ο Sebastien Ogier κερδίζει μετά από λάθη του ανταγωνισμού

Τα οδηγικά λάθη των Thierry Neuville και Elfyn Evans δίνουν στον Sebastien Ogier τη νίκη στο Ράλλυ Κροατίας 2024 μετά από μια συναρπαστική μάχη τριών ομάδων

Ο οδηγός της Toyota, Sebastien Ogier, κέρδισε το Ράλι Κροατίας, τον τέταρτο γύρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ράλι 2024 (WRC), για να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στη σεζόν. Ο οκτώ φορές παγκόσμιος πρωταθλητής επικράτησε σε μια συναρπαστική τριπλή μάχη απέναντι στον team-mate του Elfyn Evans και τον οδηγό της Hyundai Thierry Neuville, ο οποίος του παρέδωσε τη νίκη σε ασημένιο πιάτο με οδηγικά λάθη στην 18η ειδική διαδρομή της Κυριακής.

Μετά από 20 ειδικές διαδρομές που κάλυπταν συνολικά 283,28 χιλιόμετρα, ο Ogier είχε προβάδισμα 9,7 δευτερολέπτων έναντι του Evans στον τερματισμό. Ο Neuville ήταν 45,8 δευτερόλεπτα πίσω από τον Ogier, για τον οποίο αυτή ήταν η 59η νίκη του και το 100ο βάθρο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι. “Ποιος θα το πίστευε αυτό πριν από 15 χρόνια; Είναι ωραίο να βλέπουμε ότι είμαστε ακόμα γρήγοροι”, δήλωσε ο Ogier.

“Γνωρίζαμε ότι η θέση εκκίνησης [την Παρασκευή] ήταν ένα πρόβλημα εδώ και ότι θα ήταν δύσκολο. Αλλά δεν τα παρατήσαμε ποτέ και συνεχίσαμε να πιέζουμε καθ’ όλη τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου. Δεν έχω ξαναζήσει τόσες πολλές στιγμές σε ένα ράλι. Είμαι χαρούμενος που καταφέραμε να εξασφαλίσουμε τη νίκη για την ομάδα”, δήλωσε ο Ogier, ο οποίος είναι ο τέταρτος διαφορετικός νικητής στον τέταρτο γύρο της σεζόν 2024.

Ο Ott Tänak (Hyundai), ο οποίος δεν βρισκόταν σε απόσταση βολής από την πρώτη τριάδα καθ’ όλη τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου, τερμάτισε τέταρτος. Ο Takamoto Katsuta (Toyota) τερμάτισε πέμπτος μπροστά από τον Andreas Mikkelsen (Hyundai) και τον Gregoire Munster (Ford). Οι Nikolai Gryasin, Yohan Rossel (αμφότεροι Citroen) και Sami Pajari (Toyota), οι τρεις ταχύτεροι οδηγοί του WRC2, συμπλήρωσαν την πρώτη 10άδα

Η Neuville κάνει την καλύτερη εκκίνηση

Σε αρχικά δύσκολες καιρικές συνθήκες με βροχή και χιονοπτώσεις την Παρασκευή, ο Neuville πήρε την καλύτερη εκκίνηση και εκμεταλλεύτηκε την πρώτη του θέση στο grid. Ο Βέλγος κέρδισε τις τέσσερις από τις πέντε πρώτες ειδικές διαδρομές και απομακρύνθηκε γρήγορα από τον Evans και τον Ogier, ο οποίος ήταν 26,9 δευτερόλεπτα πίσω σε ένα σημείο.

Ωστόσο, ο Ogier ανέβασε στροφές το απόγευμα της Παρασκευής, αφαιρώντας περίπου δέκα δευτερόλεπτα από τους αντιπάλους του μόνο στην όγδοη ειδική διαδρομή και μειώνοντας τη διαφορά από τους Neuville και Evans, οι οποίοι τερμάτισαν την Παρασκευή στην ίδια πρώτη θέση, στα 6,6 δευτερόλεπτα

Η τριπλή μάχη στην πρώτη θέση συνεχίστηκε και το Σάββατο. Ο Evans πήρε για λίγο την πρωτοπορία στην 13η ειδική διαδρομή, αλλά ο Neuville χτύπησε πίσω μόλις ένα στάδιο αργότερα. Ο Βέλγος τερμάτισε το Σάββατο και στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης, εξασφαλίζοντας 18 βαθμούς WRC. Μόνο 11,6 δευτερόλεπτα χώριζαν τους τρεις πρώτους πριν από την τελευταία ημέρα

Σφάλματα των Neuville και Evans στην 18η ειδική διαδρομή

Η προκαταρκτική απόφαση ελήφθη στην 18η ειδική διαδρομή, το πρώτο πέρασμα της διαδρομής “Zagorska Sela – Kumrovec”, η οποία διεξήχθη και ως power stage στο τέλος του ράλι. Ο Έβανς ακούμπησε πρώτα σε ένα ανάχωμα με το αριστερό πίσω μέρος του GR Yaris, περιστράφηκε και έχασε 19,6 δευτερόλεπτα. “Ήταν απλά ένα ολισθηρό σημείο. Χτύπησα δυνατά το πίσω μέρος στην αριστερή πλευρά, μετά το αυτοκίνητο ανασηκώθηκε και γύρισα”, είπε ο Evans περιγράφοντας το περιστατικό.

Λίγο αργότερα, ο Neuville γλίστρησε από το δρόμο στο ίδιο τμήμα και προσέκρουσε σε ένα δέντρο. Η δεξιά πίσω πτέρυγα υπέστη ζημιές και το πάνω μέρος της πίσω πτέρυγας ξεκόλλησε. Ο Neuville κατηγόρησε τον συνοδηγό του Martijn Wydaeghe για το περιστατικό. “Υπήρχαν πολλές στροφές όπου πήρα τις σημειώσεις ρυθμού πολύ αργά”, δήλωσε ο Βέλγος. “Χάσαμε 20 δευτερόλεπτα από τον Ogier. Είναι κρίμα, γιατί τα πράγματα πήγαιναν τόσο καλά.”

Με το κατεστραμμένο αυτοκίνητο, ο Neuville δεν είχε στη συνέχεια καμία ελπίδα και απέσπασε μόλις έναν ακόμη βαθμό WRC, καταλαμβάνοντας την έβδομη θέση στην κατάταξη της Κυριακής. “Ήταν ένα υπέροχο διήμερο, αλλά τα πράγματα δεν πήγαν τόσο καλά σήμερα”, δήλωσε ο Neuville στον τερματισμό. “Θέλαμε να πιέσουμε περισσότερο στο Power Stage, αλλά αυτά τα αυτοκίνητα δεν μπορούν να οδηγηθούν χωρίς πίσω πτέρυγα.”

Ο Tänak είναι απασχολημένος με τη συλλογή βαθμών

Ο Evans μείωσε τη διαφορά του από τον Ogier στα 6,4 δευτερόλεπτα πριν από το Power Stage, αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει τον team-mate του. “Είμαι λίγο απογοητευμένος για το σπινάρισμα και την επιλογή των ελαστικών μου. Ήταν ένα καλό Σαββατοκύριακο, αλλά σήμερα ήταν απογοητευτικό”, δήλωσε ο Evans, ο οποίος συγκέντρωσε συνολικά 19 βαθμούς WRC με τη δεύτερη θέση το Σάββατο, την πέμπτη θέση στην κατάταξη της Κυριακής και την πέμπτη θέση στο Power Stage, διατηρώντας έτσι τη διαφορά από τον Neuville στη γενική κατάταξη.

Ωστόσο, ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2019 ήταν τυχερός που ένα ολίσθημα στην 18η ειδική διαδρομή, κατά τη διάρκεια της οποίας το αυτοκίνητο βγήκε με μοχλό, δεν είχε συνέπειες.

Ένας άλλος ωφελημένος από το νέο σύστημα βαθμών ήταν ο Tänak, ο οποίος έχασε το βάθρο, αλλά συγκέντρωσε συνολικά 20 βαθμούς. Ο Katsuta εξασφάλισε τη μέγιστη βαθμολογία των επτά βαθμών στην κατάταξη “Super Sunday”, ενώ ο Adrien Fourmaux (Ford) κέρδισε την Power Stage

Επόμενη στάση: Πορτογαλία

Ο Γάλλος, ο οποίος βρισκόταν στην πέμπτη θέση της γενικής κατάταξης, ακούμπησε στην 18η ειδική διαδρομή μια “αντιχαλαζική συσκευή”, η οποία έχει σχεδιαστεί για να εμποδίζει το αυτοκίνητο να κόβει στροφές. Ο δεξιός μπροστινός τροχός υπέστη ζημιά και ο Fourmaux έχασε πάνω από 16 λεπτά ως αποτέλεσμα της επισκευής.

Μετά από τέσσερα από τα 13 ράλλυ, ο Neuville συνεχίζει να προηγείται στη βαθμολογία του WRC με 86 βαθμούς. Ο πιο κοντινός του αντίπαλος παραμένει ο Evans με 80 βαθμούς. Ο Fourmaux διατηρεί την τρίτη θέση στο WRC με 59 βαθμούς, αλλά ο Tänak (53) μείωσε τη διαφορά του. Στη βαθμολογία των κατασκευαστών, η Toyota (176 βαθμοί) προηγείται της Hyundai (169) και της M-Sport-Ford (96).

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι συνεχίζεται με το Ράλι Πορτογαλίας από τις 9 έως τις 12 Μαΐου 2024