Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedMotoGP FT1 Buriram: Ο Martin με ταχύτερο χρόνο μπροστά από τον Vinales,...

MotoGP FT1 Buriram: Ο Martin με ταχύτερο χρόνο μπροστά από τον Vinales, ο Bagnaia δέκατος

Ο Jorge Martin ήταν πρώτος στην πρώτη προπόνηση του MotoGP στο Buriram μπροστά από τους Maverick Vinales και Pol Espargaro – ο Francesco Bagnaia κατέλαβε τη δέκατη θέση χωρίς τελική επίθεση

Ο Jorge Martin εξασφάλισε τον ταχύτερο χρόνο στην πρώτη περίοδο ελεύθερων δοκιμών του MotoGP στην Ταϊλάνδη με χρόνο 1’30.520. Ο αναβάτης της Pramac-Ducati έσπρωξε στην πρώτη θέση αργά με φρέσκα ελαστικά και οδήγησε την κατάταξη μπροστά από τον Maverick Vinales (Aprilia) στη δεύτερη θέση και τον Pol Espargaro (Tech-3-GasGas) στην τρίτη θέση.

Για τα πρώτα 45 λεπτά των δοκιμών στο Chang International Circuit, ο αγώνας ξεκίνησε με στεγνό και ηλιόλουστο καιρό. Σχεδόν όλοι οι αναβάτες επέλεξαν τα μαλακά εμπρός και τα σκληρά πίσω ελαστικά στην εκκίνηση. Μόνο ο αναβάτης της KTM, Brad Binder, χρησιμοποίησε επίσης τη σκληρή μίξη στον μπροστινό τροχό.

Μετά τους πρώτους ιπτάμενους γύρους, ο Vinales πήρε την πρωτοπορία. Ο αναβάτης της Aprilia ήταν πρώτος στην κατάταξη μετά τον πρώτο γύρο με χρόνο 1:31.484 λεπτά. Ο Alex Marquez (Gresini-Ducati) και ο τελικά πρωτοπόρος Martin βρίσκονταν σε απόσταση έντεκα χιλιοστών του δευτερολέπτου ο ένας από τον άλλο.

Σε γενικές γραμμές, οι διαφορές ήταν εξαιρετικά μικρές σε αυτό το σημείο. Όλο το πεδίο των 21 αναβατών χωριζόταν μόλις από 0,710 δευτερόλεπτα, με τον Joan Mir (Honda) να βρίσκεται στην τελευταία θέση.

Στον δεύτερο γύρο, οι περισσότεροι αναβάτες επικεντρώθηκαν στο να δουλέψουν με μεταχειρισμένα ελαστικά. Ο Aleix Espargaro πέρασε στο σκληρό μπροστινό ελαστικό και πήρε τον καλύτερο χρόνο από τον team mate του στην Aprilia για την ώρα. Στη συνέχεια, ο ρυθμός ανέβηκε στα τελευταία στάδια, καθώς κάποιοι πήγαν για φρέσκα ελαστικά.

Ανάμεσά τους ήταν και ο Martin, ο οποίος ήταν ο πρώτος αναβάτης που σημείωσε χρόνο κάτω από 1:31 λεπτά και έτσι πήρε την πρωτιά. Ο Vinales έσπασε επίσης αυτό το όριο. Ωστόσο, έμεινε 0,238 δευτερόλεπτα πίσω από τον Martin, κάτι που σήμαινε τη δεύτερη θέση.

Ο Aleix Espargaro εκτοπίστηκε από την τρίτη θέση από τον αδελφό του Pol στο τέλος. Την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσε ο Franco Morbidelli (Yamaha), ακολουθούμενος από τους Augusto Fernandez (Tech-3-GasGas), Fabio Di Giannantonio (Gresni-Ducati), Raul Fernandez (RNF-Aprilia), Alex Marquez και Francesco Bagnaia (Ducati).

Ο απερχόμενος παγκόσμιος πρωταθλητής και νυν πρωτοπόρος του παγκόσμιου πρωταθλήματος απέφυγε την τελική επίθεση με φρέσκα ελαστικά. Στο τέλος, έμεινε λίγο κάτω από ένα δευτερόλεπτο από τον καλύτερο χρόνο του Martin.

Καλύτερος αναβάτης της Honda ήταν ο Takaaki Nakagami στην ενδέκατη θέση, ακολουθούμενος από τον Fabio Quartararo (Yamaha) στη δωδέκατη θέση και το δίδυμο της KTM. Ο Marc Marquez (Honda) τερμάτισε στη 18η θέση της περιόδου, 1,337 δευτερόλεπτα πίσω. Το σύνολο του αγωνιστικού χώρου χωριζόταν από 1,601 δευτερόλεπτα.

Ο αναβάτης της LCR, Alex Rins, δεν θα μπορέσει να αγωνιστεί στο αγωνιστικό Σαββατοκύριακο στην Ταϊλάνδη, μετά από μια ακόμη χειρουργική επέμβαση στο κάτω δεξί πόδι του. Δεν θα αντικατασταθεί. Ο Ισπανός είχε ήδη εγκαταλείψει το Σαββατοκύριακο στην Αυστραλία λόγω έντονων πόνων.