Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorized7:0 στη Ράγιο Βαγιεκάνο: Η Ατλέτικο πανηγύρισε πανηγύρι σκοποβολής στο μικρό ντέρμπι...

7:0 στη Ράγιο Βαγιεκάνο: Η Ατλέτικο πανηγύρισε πανηγύρι σκοποβολής στο μικρό ντέρμπι της Μαδρίτης

Στο τέλος της 3ης αγωνιστικής στη La Liga, η Ατλέτικο Μαδρίτης έβαλε ένα μεγάλο θαυμαστικό στο ντέρμπι της Μαδρίτης. Στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο, που είχε ξεκινήσει ιδανικά τη σεζόν, οι “ροχιμπλάνκος”, που δεν θεωρούνται ευρέως ως κατασκευαστές γκολ με τον προπονητή Ντιέγκο Σιμεόνε, επικράτησαν με 7-0.

Μετά από ένα τέλειο ξεκίνημα στη σεζόν, ο προπονητής της Ράγιο Φρανσίσκο Ροντρίγκες έκανε μόλις μία αλλαγή σε σχέση με τη νίκη 2-0 στη Γρανάδα, τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη 2-0 στο δεύτερο παιχνίδι. Ο Ντε Τόμας αντικατέστησε τον Ντέκα, ο οποίος ήταν αρχικά στον πάγκο.

Ο προπονητής της Ατλέτικο, Ντιέγκο Σιμεόνε, έψαχνε το δεύτερο τρίποντο στη νέα σεζόν μετά το 0-0 στη Μπέτις Σεβίλλης και έβαλε τρεις καινούργιους παίκτες: οι Μολίνα, Σαούλ Νίγκες και Μπάριος αντικατέστησαν τους Αζπιλικουέτα, Λλορέντε (αμφότεροι στον πάγκο) και Λεμάρ (δεν ήταν στην αποστολή)

Ο Γκριεζμάν ανοίγει το σκορ – ακολουθεί ο Ντεπάι

Από το ξεκίνημα, οι Rojiblancos δεν είχαν καμία αμφιβολία για τις προθέσεις τους και ο Griezmann έβαλε τους φιλοξενούμενους σε τροχιά νίκης μετά από λίγο περισσότερο από ένα λεπτό. Ο Depay άργησε πολύ στην άκρη της περιοχής, αλλά στη συνέχεια εξυπηρέτησε τον προωθημένο de Paul στα δεξιά. Ο Αργεντινός πλάσαρε με ευαισθησία στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Γκριεζμάν με βολίδα έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία (2ο λεπτό). Αφού λίγο αργότερα (5ο λεπτό) ο συμπαίκτης του επιθετικός Ντεπάι βρήκε τον δάσκαλό του στον τερματοφύλακα της Ράγιο Ντιμιτριέφσκι, οι γηπεδούχοι βρήκαν σταδιακά τον τρόπο να μπουν στο παιχνίδι.

Το συμπαγές 5-3-2 των Rojiblancos δεν έδωσε πολλά περιθώρια στη Rayo να αντιδράσει επιθετικά, παρά τις πολλές κινήσεις της μπάλας, και αντίθετα ο Depay εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τη δεύτερη ευκαιρία του: όταν η χαμηλή σέντρα του Saul Niguez δεν εκτιμήθηκε σωστά από τον κεντρικό αμυντικό της Rayo Aridane στη γραμμή των πέντε μέτρων, ο Ολλανδός, ο οποίος είχε τοποθετηθεί πίσω του, το εκμεταλλεύτηκε και με πλασέ έκανε το 2-0 (16ο λεπτό).

Το ποδοκτύπημα του Μολίνα δίνει από νωρίς το προβάδισμα

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά πέρα από ένα μακρινό σουτ του Τρέχο και δύο μικρολάθη του τερματοφύλακα Όμπλακ (31ο, 32ο), η Ατλέτικο δεν επέτρεψε σχεδόν τίποτα επικίνδυνο. Ο Μπάριος κέρδισε την μπάλα στο κέντρο και ο ντε Πολ έστησε τον δεξιό αμυντικό Μολίνα με εύστοχη πάσα. Ο Αργεντινός διατήρησε την ψυχραιμία του στο τετ α τετ με τον Ντιμιτρίεφσκι και πλάσαρε μέσα από τα πόδια του τερματοφύλακα της Ράγιο για το 3-0 του ημιχρόνου (36΄).

Μετά την ανάπαυλα, η Ατλέτικο συνέχισε να δίνει την μπάλα στη Ράγιο. Ενώ όμως οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν μόνο από μακριά με τους Άλβαρο (55.), Ίσι (56.) και Πάτσα Εσπίνο (58.) λόγω έλλειψης εναλλακτικών λύσεων, ο Μοράτα, που είχε ήδη μπει στο πρώτο ημίχρονο στη θέση του τραυματία Ντεπάι, έχασε την τελική απόφαση από την άλλη πλευρά (53.).

Η Ράγιο καταρρέει στις καθυστερήσεις: Ο Μοράτα σκοράρει το δοκάρι

Ο επιθετικός τα κατάφερε καλύτερα περίπου 20 λεπτά αργότερα, όταν ο Μοράτα τελείωσε έναν ωραίο συνδυασμό μέσω Γκριεζμάν και Σαούλ Νίγκες μπροστά από τον Ντιμιτρίεφσκι για το 4-0 (73.) – η τελική απόφαση. Η Ράγιο, πάντως, δεν το έβαλε κάτω, συνέχισε να παίζει μπροστά και ήθελε τουλάχιστον να πετύχει το γκολ της παρηγοριάς. Οι Ροχιμπλάνκος τιμώρησαν την προσήλωσή τους.

Μετά από κακή πάσα του Ντιμιτριέφσκι στην ανάπτυξη, ο αναπληρωματικός Κορέα έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία των διχτύων (79ο). Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ήταν παγωμένοι το βράδυ της Δευτέρας, ανέβασαν τελικά το σκορ στο 7-0 με διπλό χτύπημα, και η Ράγιο τιμωρήθηκε άλλες δύο φορές με το γρήγορο παιχνίδι αλλαγών. Αρχικά, ο Μοράτα σκόραρε δις μετά από πάσα του Κορέα (84ο). Μόλις δύο λεπτά αργότερα, η σέντρα του Ισπανού έστησε το τελείωμα του Λλορέντε, με τον μέσο να τοποθετεί την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία από τα δώδεκα μέτρα.
Η

Atletico επιστρέφει στη δράση το ερχόμενο Σάββατο (18.30), αυτή τη φορά εντός έδρας με αντίπαλο την Sevilla FC. Επίσης, η Ράγιο περιμένει έναν αντίπαλο από τη Σεβίλλη. Οι άνδρες της περιοχής Vallecas ταξιδεύουν το Σάββατο (21h) στη Ρεάλ Μπέτις.