Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΌταν ο Μπέκαμ ξεπέρασε τον Κατσίγαρο: Οι αξέχαστοι προκάτοχοι της Μπόρνμουθ

Όταν ο Μπέκαμ ξεπέρασε τον Κατσίγαρο: Οι αξέχαστοι προκάτοχοι της Μπόρνμουθ

Το βράδυ της Τετάρτης, η Μπόρνμουθ πήρε μια αξέχαστη εντός έδρας νίκη με 4-3, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 στην ανάπαυλα. Αυτό έχει ξαναγίνει δύο φορές στην ιστορία της Premier League

Πολλοί οπαδοί της Μπόρνμουθ θα σκέφτηκαν να κλείσουν την τηλεόραση στην ανάπαυλα το βράδυ της Τετάρτης. Οι “βυσσινί” βρέθηκαν δίκαια πίσω στο σκορ με 3-0 μετά από 45 λεπτά στο εντός έδρας παιχνίδι τους με την ανεβασμένη Luton Town. Η ομάδα του προπονητή Αντόνι Ιραόλα παρουσίασε μεγάλα αμυντικά ελλείμματα κυρίως.

Ωστόσο, ο Βάσκος προπονητής μάλλον έδωσε τέτοια ώθηση στην ομάδα του στα αποδυτήρια, ώστε αυτή να φτάσει σε μια ανατροπή και να σημειώσει μια νίκη με 4:3 που δεν θεωρούνταν εφικτή. Αυτό πρέπει να ενόχλησε ιδιαίτερα όσους είχαν ήδη σβήσει στην ανάπαυλα. Γιατί ξαφνικά στο Vitality Stadium έγινε τελικά ένα μεγάλο πάρτι. Εξαιτίας μιας ιστορικής νίκης – έστω και μοναδικής;

Η απλή απάντηση: Όχι. Δύο φορές στο παρελθόν στην ιστορία της Premier League, μια ομάδα είχε μετατρέψει ένα 3-0 στην ανάπαυλα σε νίκη

Πολύ νωρίς για πάρτι στο White Hart Lane

Η πρεμιέρα επιφυλάχθηκε για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία ήταν η εν ενεργεία πρωταθλήτρια Αγγλίας όταν υποτίθεται ότι υπέστη ήττα στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν στις 29 Σεπτεμβρίου 2001.

Η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον βρέθηκε πολύ πίσω στο σκορ μετά το πρώτο ημίχρονο, με γκολ των Ντιν Ρίτσαρντς και Λες Φέρντιναντ, ενώ ακολούθησε άλλο ένα από τον 72 φορές διεθνή Γερμανό Κρίστιαν Ζίγκε στο 45ο λεπτό. Το πάρτι στο Βόρειο Λονδίνο είχε αρχίσει – αλλά πολύ νωρίς. Μετά την ανάπαυλα, πέντε διαφορετικοί σκόρερ για τους Κόκκινους Διαβόλους χάρισαν στους φιλοξενούμενους μια νίκη με 5:3 που δεν είχαν φανταστεί ποτέ ότι ήταν δυνατή: Andy Cole, Laurent Blanc, Ruud van Nistelrooy, Juan Sebastian Veron και David Beckham έκαναν το κακό πρώτο ημίχρονο παρελθόν

Το Molineux είναι ανάποδα

Τον Οκτώβριο του 2003, η Wolverhampton Wanderers ήταν αυτή που πήρε τα σφυρίγματα και την ήττα με 3-0 στα αποδυτήρια στην υπόγεια αναμέτρηση με τη Leicester City. Όμως το Molineux έμελλε να ζήσει ένα αξέχαστο δεύτερο ημίχρονο: Το διπλό του Κόλιν Κάμερον, ο Άλεξ Ρέι και ο Ανρί Καμαρά ανέτρεψαν ουσιαστικά την κατάσταση. Το διπλό του Λες Φέρντιναντ – ο οποίος είχε ήδη σκοράρει για την ηττημένη ομάδα το 2001 – και το γκολ του Ρικάρντο Σκιμέκα ήταν άχρηστα.

Τελικά, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τερμάτισε “μόνο” τρίτη, η Γούλβερχαμπτον υποβιβάστηκε στην τελευταία θέση του πίνακα – ισόβαθμη σε βαθμούς με τη Λέστερ και τη Λιντς (και οι 33). Και πού καταλήγει η Μπόρνμουθ στην τελική κατάταξη της φετινής σεζόν στην Premier League;