Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΧάρη στον Ντόντσιτς: Οι Μαβς νίκησαν τους Κλίπερς και έκαναν το 2:1

Χάρη στον Ντόντσιτς: Οι Μαβς νίκησαν τους Κλίπερς και έκαναν το 2:1

Οι Ντάλας Μάβερικς και ο βασικός τους παίκτης Λούκα Ντόντσιτς πήραν προβάδισμα στη σειρά των πλέι οφ απέναντι στους Λος Άντζελες Κλίπερς. Οι Τίμπεργουλβς βρίσκονται στα πρόθυρα της πρόκρισης στον δεύτερο γύρο

Οι Ντάλας Μάβερικς προηγήθηκαν με 2:1 στη σειρά του πρώτου γύρου των πλέι οφ του ΝΒΑ απέναντι στους Λος Άντζελες Κλίπερς. Την Παρασκευή (τοπική ώρα), οι Τεξανοί κέρδισαν το πρώτο τους εντός έδρας παιχνίδι στη σειρά best of seven με 101:90. Η τέταρτη αναμέτρηση θα διεξαχθεί και πάλι στο Ντάλας την Κυριακή (τοπική ώρα). Ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε σπουδαίο παιχνίδι, χάνοντας οριακά το τριπλ νταμπλ με 22 πόντους, δέκα ριμπάουντ και εννέα ασίστ, ενώ ο Μάξι Κλέμπερ σημείωσε τρεις πόντους και τρεις ασίστ.

Πέντε τεχνικά φάουλ και ένα αντιαθλητικό μοιράστηκαν σε ένα θερμό παιχνίδι- ο Ράσελ Ουέστμπρουκ των Κλίπερς και ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον των Μάβερικς αποβλήθηκαν στα μέσα της τέταρτης περιόδου μετά από σπρωξίματα και συμπλοκή. Σε αυτό το σημείο, οι Mavs προηγούνταν ήδη με 16 πόντους και οι γηπεδούχοι είχαν ξεφύγει μετά από ένα κυρίαρχο δεύτερο δεκάλεπτο (36:18).

Οι Μίντλετονς 42 πόντοι πολύ λίγοι – Οι Τίμπεργουλβς στα πρόθυρα της πρόκρισης

Ο Ταϊρίς Χάλιμπερτον οδήγησε τους Ιντιάνα Πέισερς στην εντός έδρας νίκη με 121-118 στην παράταση επί των Μιλγουόκι Μπακς, δίνοντας στους Πέισερς προβάδισμα 2-1 στη σειρά μετά από νίκες. Ο Haliburton ευστόχησε στο σουτ του 1,6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για να ισοφαρίσει το παιχνίδι, παρότι του είχε γίνει φάουλ και μετέτρεψε την ελεύθερη βολή μπόνους για το τελικό σκορ. Πέτυχε τριπλ νταμπλ με 18 πόντους, 16 ασίστ και δέκα ριμπάουντ. Οι Μπακς, οι οποίοι ήταν και πάλι χωρίς τον σούπερ σταρ τους Γιάννη Αντετοκούνμπο, είχαν κορυφαίο παίκτη τον Κρις Μίντλετον. Ο 32χρονος σημείωσε 42 πόντους και έσωσε την ομάδα του με τρίποντο στην παράταση.

Οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς βρίσκονται στα πρόθυρα της πρόκρισης στον δεύτερο γύρο των πλέι οφ. Η τρίτη ομάδα του βασικού γύρου κέρδισε και το τρίτο παιχνίδι της κόντρα στους Φοίνιξ Σανς και χρειάζεται μόνο μία νίκη για να προχωρήσει μετά την εκτός έδρας νίκη με 126-109. Ο Άντονι Έντουαρντς ήταν ο κορυφαίος των Τίμπεργουλβς με 36 πόντους. Η ομάδα από τη Μινεάπολη θα κερδίσει έτσι μια σειρά πλέι οφ για πρώτη φορά από το 2004.