Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤρία γκολ στις καθυστερήσεις, αλλά η Γκετάφε σοκάρει την Ατλέτικο στις καθυστερήσεις

Ατλέτικο Μαδρίτης και FC Getafe αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 μετά από ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό. Οι Colchoneros έμοιαζαν σίγουροι νικητές για μεγάλο χρονικό διάστημα παρά την αριθμητική τους υπεροχή, πριν η Getafe χτυπήσει δύο φορές στις καθυστερήσεις.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης, η ισχυρότερη ομάδα της La Liga στην έδρα της, υποδέχθηκε την FC Getafe. Οι Colchoneros έχουν κερδίσει και τα οκτώ παιχνίδια στην έδρα τους. Κατά τη διάρκεια της σεζόν, δεν έχουν χάσει βαθμό σε 20 ανταγωνιστικά παιχνίδια. Η τελευταία φορά που έχασαν βαθμούς στην έδρα τους ήταν με τη Χετάφε σε ισοπαλία 1-1 στις αρχές Φεβρουαρίου.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε έκανε τέσσερις αλλαγές στην ομάδα του μετά την ήττα με 2-0 στην Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι Σάβιτς, Ρικέλμε, ντε Πολ και Ντεπάι ξεκίνησαν στη θέση των Σόιουντσου, Σαούλ Νίγκες, Μολίνα και Μοράτα. Από την άλλη πλευρά, ο προπονητής της Γκετάφε, Χοσέ Μπορντάλας, έκανε μόνο μία αλλαγή στο αρχικό σχήμα σε σχέση με την εκτός έδρας νίκη με 3-0 στη Σεβίλλη. Ο Domingos Duarte αντικατέστησε τον Djené στην κεντρική άμυνα

Ο Ρικέλμε χτυπάει το δοκάρι

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με πίεση και αναστάτωσαν το παιχνίδι της Μαδρίτης στο χτίσιμο. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 10ο λεπτό για να ανοίξει το σκορ η Ατλέτικο. Ο Ρικέλμε σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με το σουτ που επιχείρησε από μισοδεξιά θέση. Στην αντίπερα όχθη, ο Γκρίνγουντ σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Όμπλακ μετά από ωραίο τετ-α-τετ με τον πρώην παίκτη της Βόλφσμπουργκ, Μαγιόραλ (19ο λεπτό).

Οι Μαδριλένοι ήταν πλέον καλύτεροι στο παιχνίδι και συνέχισαν να αναζητούν τους γρήγορους επιθετικούς με κάθετες πάσες, αλλά συχνά έλειπε ο συντονισμός απέναντι σε μια αποφασιστική άμυνα. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε βρέθηκε επτά φορές σε θέση οφσάιντ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Depay είχε την επόμενη καλή ευκαιρία στο μισάωρο, αλλά το σουτ του Ολλανδού από το σημείο του πέναλτι απέκρουσε ο David Sorina

Ο Σάβιτς βλέπει κίτρινη – Ο Μαγιόρ κοντράρει τον Γκριεζμάν

Αφού ο Σάβιτς είχε ήδη προειδοποιηθεί στο 15ο λεπτό, άργησε σαφώς σε μαρκάρισμα στον Μάτα, είδε την κίτρινη κάρτα και έπρεπε να πάει νωρίς στα ντους (38′). Η Ατλέτικο ξεπέρασε αυτό το πικρό χτύπημα και πήρε το προβάδισμα με τον Γκριεζμάν (44). Ο Ρικέλμε έκανε καλή κούρσα από τα δεξιά και τροφοδότησε τον Γκριεζμάν, ο οποίος ήταν ελεύθερος στο κέντρο και από τα επτά μέτρα πέτυχε το δέκατο φετινό του γκολ. Η Γκετάφε έκανε ελάχιστα επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο και η Ατλέτικο πήγε με προβάδισμα στην ανάπαυλα.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο η Γκετάφε ξεκίνησε με μεγάλη πίεση και είχε την πρώτη καλή ευκαιρία με τον Λατάσα (47′). Έξι λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή. Ο Μαγιόραλ με κεφαλιά ισοφάρισε μετά από ωραία ασίστ του Γκρίνγουντ και κακή απόκρουση του Όμπλακ.

Η Ατλέτικο ανεβάζει στροφές – Ο Γκριεζμάν νέος ρεκόρ σκόρερ

Στη συνέχεια η Ατλέτικο πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και ανέκτησε το προβάδισμα με τον αναπληρωματικό Μοράτα (63′). Ο επιθετικός πήρε την κεφαλιά από κοντά μετά από ωραία ασίστ του Llorente. Έξι λεπτά αργότερα, ο Γκριεζμάν αξιοποίησε πέναλτι, νικώντας δύσκολα τον τερματοφύλακα της Getafe, Νταβίντ Σοριάνο. Ο Νταμιάν είχε πιάσει τον Ερμόσο στο πρόσωπο με το χέρι του μέσα στην περιοχή του πέναλτι.

Το διπλό έκανε τον Γκριεζμάν τον ρεκόρ σκόρερ των Colchoneros με 173 γκολ σε 363 παιχνίδια. Το παιχνίδι έμοιαζε να έχει κριθεί παρά την αριθμητική υπεροχή, αλλά η Γκετάφε αρνήθηκε να τα παρατήσει και δημιούργησε επανειλημμένα επικίνδυνες ευκαιρίες μπροστά από την εστία των γηπεδούχων χάρη σε ένα σουτ του Μίλα (72′) και δύο καλές ευκαιρίες του Λατάσα (78′ και 80′).

Σκοράρει ο Όσκαρ – Η Γκετάφε ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις

Ο αναπληρωματικός Όσκαρ έβαλε τελικά τη Γκετάφε ξανά στο παιχνίδι. Με ωραία κίνηση, πέρασε τρεις αντιπάλους και σκόραρε με γυριστό σουτ από τα 14 μέτρα. Τα γεγονότα στη συνέχεια ήρθαν με καταιγιστικό ρυθμό στις καθυστερήσεις. Ο Νταμιάν χτύπησε τον Ρικέλμε στο χέρι με σέντρα – πέναλτι. Ο Mayoral ανέβηκε στο σημείο και μετέτρεψε με παγωμένη ακρίβεια. Ο επιθετικός ευθύνεται πλέον για τα μισά γκολ της Γκετάφε (δώδεκα χτυπήματα).

Η Γκετάφε τα έριξε όλα μπροστά και είχε την ευκαιρία να κερδίσει ακόμα και με δύο μακρινά σουτ του Όσκαρ. Όμως το σουτ του Τζόκερ πέρασε μια φορά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι (90.+8) και στη συνέχεια ο Όμπλακ αντέδρασε εξαιρετικά (90.+10).

Και έτσι Γκετάφε και Ατλέτικο μοιράζονται τους βαθμούς, όπως και τον Φεβρουάριο, και το εντός έδρας νικηφόρο σερί των Colchoneros έσπασε. Παρόλα αυτά, η Ατλέτικο κατάφερε να προσπεράσει την Μπαρτσελόνα με τους βαθμούς και να είναι πλέον τρίτη. Στο νέο έτος, η Γκετάφε θα υποδεχθεί εντός έδρας τη Ράγιο Βαγιεκάνο στις 2 Ιανουαρίου (5μμ). Η Ατλέτικο θα φιλοξενήσει την FC Girona μια μέρα αργότερα (9.30μμ).