Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο χατ-τρικ του Ντόβμπικ μέσα σε έξι λεπτά: Σεβίλλη 5:1

Το χατ-τρικ του Ντόβμπικ μέσα σε έξι λεπτά: Σεβίλλη 5:1

Η Girona FC εξακολουθεί να είναι η ομάδα της στιγμής στη La Liga. Υπερασπίστηκε εντυπωσιακά το προβάδισμά της στην κορυφή της βαθμολογίας απέναντι στην Sevilla FC

Η Μπαρτσελόνα και η Ρεάλ Μαδρίτης είχαν ήδη προηγηθεί την Κυριακή, οπότε η Girona FC έπρεπε να κερδίσει το εντός έδρας παιχνίδι της με τη Sevilla FC για να επιστρέψει στην κορυφή του πίνακα της La Liga. Το τελευταίο της παιχνίδι ήταν μια απογοητευτική ισοπαλία με την τελευταία Αλμερία – και επίσης ξεκίνησε άσχημα απέναντι στη Σεβίλλη. Ο Ισαάκ έδωσε προβάδισμα στην 17η θέση μετά από δέκα λεπτά.

Ωστόσο, η Χιρόνα δεν άργησε να απαντήσει. Τρία λεπτά αργότερα, ήταν ο Ντόβμπικ που μετέτρεψε τη σέντρα του Σάβιο για να ισοφαρίσει. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ήταν και πάλι ο Ουκρανός, αυτή τη φορά από τη σέντρα του Πόρτου για το 2-1. Όλα πήγαιναν πολύ γρήγορα για τη Σεβίλλη σε αυτή τη φάση, με τη Χιρόνα και κυρίως τον Ντόβμπικ να παίζουν με τον εαυτό τους. Αυτό κορυφώθηκε στο 19ο λεπτό, όταν ο επιθετικός ξεγέλασε τον Σέρχιο Ράμος και πέτυχε το χατ-τρικ του με δυνατό σουτ στη δεξιά γωνία – σε διάστημα έξι λεπτών.
Η

Sevilla πήρε όλο το βάρος της αυτοπεποίθησης της Girona, αλλά κατάφερε τουλάχιστον να αποτρέψει ένα τέταρτο γκολ πριν από την ανάπαυλα. Έστω και ευτυχώς, ο Portu σημάδεψε μόνο το δοκάρι από κοντά (38′).

Ο Τσιγκάνκοφ τα ξεκαθαρίζει όλα

Μετά την επανέναρξη, ωστόσο, δεν άργησε να διευρύνει το προβάδισμά της η Girona και να τα κάνει όλα ξεκάθαρα – ο Tsygankov έκανε το 4:1 (58′) μετά από άλλη μια ωραία και γρήγορη επίθεση από τα αριστερά.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν υπήρξαν σημαντικά στιγμιότυπα, αλλά η Σεβίλλη δεν μπόρεσε να αποφύγει μια ακόμα πιο ξεκάθαρη ήττα. Λίγο πριν το τέλος, ο αναπληρωματικός Στουάνι διαμόρφωσε το τελικό σκορ μετά από σέντρα του Μιγκέλ μέσα στην περιοχή (89′).

Η Τζιρόνα παραμένει στην κορυφή της La Liga, έναν βαθμό μπροστά από τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έχει παίξει ένα παιχνίδι λιγότερο. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση και για τις δύο ομάδες είναι το Copa del Rey. Η Χιρόνα παίζει στη Μαγιόρκα την Τετάρτη (7.30μμ), η Σεβίλλη στην Ατλέτικο Μαδρίτης την Πέμπτη (9μμ)