Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤο εντελώς άστοχο κόλπο με το πέναλτι της Γαλατάσαραϊ

Το εντελώς άστοχο κόλπο με το πέναλτι της Γαλατάσαραϊ

Στον αγώνα πρωταθλήματος στην Κωνσταντινούπολη, οι επαγγελματίες της Γαλατάσαραϊ Μάουρο Ικάρντι και Κερέμ Ακτούρκογλου τόλμησαν να εκτελέσουν ένα ιδιαίτερο πέναλτι – και απέτυχαν παταγωδώς.

Η Γαλατασαράι Κωνσταντινούπολης υπογράμμισε το δυνατό της ξεκίνημα στη νέα σεζόν της SüperLig το βράδυ της Τρίτης, αλλά αυτό δεν ήταν αυτό που έμεινε από την εκτός έδρας νίκη της με 1-0 στην υποβαθμισμένη Κωνσταντινούπολη Ιστανμπούλσπορ. Το ενδιαφέρον επικεντρώθηκε σε ένα πέναλτι, το οποίο οι πρωταθλητές Τουρκίας έχασαν με ιδιαίτερο τρόπο.

Στο 37ο λεπτό, με το σκορ στο 0-0, ο Κερέμ Ακτούρκογλου ανέβηκε να εκτελέσει το πέναλτι, έτρεξε αλλά δεν σούταρε, αντίθετα κύλησε την μπάλα αριστερά με το πέλμα. Εκεί, ο επιθετικός Mauro Icardi ήρθε βιαστικά και το μόνο που είχε να κάνει ήταν να σπρώξει την μπάλα στη σχεδόν άδεια εστία απέναντι στον ήδη νικημένο τερματοφύλακα David Jensen – αλλά αντί αυτού την πέρασε αριστερά και ανακάτεψε άναυδος τα ξανθά βαμμένα μαλλιά του

Το 1982, ο Johann Cruyff και ο Jesper Olsen είχαν σκοράρει από το σημείο του πέναλτι για τον Άγιαξ Άμστερνταμ με παρόμοιο τρόπο -τότε μάλιστα μέσω ενός one-two- τον οποίο επανέλαβαν το 2016 ο Lionel Messi και ο Luis Suarez με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα. Οι Ακτούρκογλου και Ικάρντι έχασαν αρκετά άδοξα την ένταξή τους σε αυτό το μικρό κλαμπ.

Ο προπονητής Μπουρούκ “σέβεται” το τολμηρό σχέδιο

άλλωστε, μόλις πέντε λεπτά αργότερα ο Ικάρντι σκόραρε ακόμα το νικητήριο γκολ για τους αντιπάλους της FC Bayern στο Champions League. Αυτή τη φορά, ο 30χρονος Αργεντινός, ο οποίος μετακόμισε στην Κωνσταντινούπολη από την Παρί Σεν Ζερμέν το καλοκαίρι του 2022, σκόραρε από πολύ πιο δύσκολη θέση κάτω αριστερά, εκεί ακριβώς που είχε ήδη στοχεύσει στο πέναλτι. Και έτσι ο προπονητής Οκάν Μπουρούκ είχε το δικαίωμα να μιλάει για “σημαντικούς τρεις βαθμούς” που ανέβασαν τη Γαλατασαράι στην πρώτη θέση.

Ο 49χρονος δεν ήταν θυμωμένος με τους δύο αποφυλακισμένους εκτελεστές πέναλτι. “Πέρυσι ήθελαν να το δοκιμάσουν σε μερικά παιχνίδια”, αποκάλυψε ο Μπουρούκ. Ο ίδιος σέβεται την ιδέα, άλλωστε το πέναλτι θα μπορούσε να είχε χαθεί. Και επίσης “δεν ήταν ασέβεια προς τον αντίπαλο”, άλλωστε “έχουν γίνει και στο παρελθόν τέτοιες προσπάθειες”.

Παρ’ όλα αυτά, ο Ικάρντι έχει πλέον επτά δυνατά γκολ σε έξι παιχνίδια. Την περίοδο 2022/23, είχε συνεισφέρει στον τίτλο με 22 σε 24 συμμετοχές – αν και έχασε τα τρία από τα εννέα πέναλτι.