четвъртък, май 9, 2024
HomeFootballНапълно проваленият наказателен удар на Galatasaray

Напълно проваленият наказателен удар на Galatasaray

В мача от лигата в Истанбулспор професионалистите на Галатасарай Мауро Икарди и Керем Актюркьоглу се осмелиха да изпълнят специална дузпа – и се провалиха с гръм и трясък.

Галатасарай Истанбул подчерта силния си старт на новия сезон в SüperLig във вторник вечерта, но не това остана от победата им с 1:0 при гостуването на Истанбулспор в долната част на таблицата. Фокусът беше върху дузпата, която действащите шампиони на Турция пропуснаха по особен начин.

В 37-ата минута, при резултат 0:0, Керем Актюркоглу се изправи, за да изпълни дузпата, побягна, но не стреля, а вместо това търкулна топката вляво с подметката си. Там нападателят Мауро Икарди се втурна и трябваше само да вкара топката в почти празната врата срещу вече преодоляния вратар Давид Йенсен – но вместо това я пусна покрай лявата и невярващо разроши русолявата си коса.

През 1982 г. Йохан Кройф и Йеспер Олсен бяха вкарали от дузпа за Аякс Амстердам по подобен начин – по онова време дори чрез едно-две – който Лионел Меси и Луис Суарес повториха през 2016 г. с фланелката на Барселона. Актюркьоглу и Икарди пропуснаха да се присъединят към този малък клуб съвсем нещастно.

Треньорът Бурук „уважава“ дръзкия план

В края на краищата само пет минути по-късно Икарди все пак вкара победния гол за съперника на FC Bayern в Шампионската лига. Този път 30-годишният аржентинец, който премина в Истанбул от Пари Сен Жермен през лятото на 2022 г., вкара от далеч по-трудна позиция в долния ляв ъгъл, точно там, където вече се беше прицелил в дузпата. И така треньорът Окан Бурук имаше право да говори за „важни три точки“, които издигнаха Галатасарай на първо място.

49-годишният специалист не се ядоса на двамата възпрепятствани изпълнители на дузпи. „Миналата година те искаха да ги изпробват в няколко мача – разкри Бурук. Той уважава идеята, все пак дузпата е можело да бъде пропусната. А също така „не е било неуважение към съперника“, все пак „и преди е имало такива опити“.

Въпреки това Икарди вече има силни седем гола от шест мача. През 2022/23 г. той е допринесъл за титлата с невероятните 22 в 24 участия – въпреки че пропусна три от деветте дузпи.