Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤιμωρήθηκε ο πολλαπλασιασμός των ευκαιριών του Τορίνο: Η Λάτσιο έχει στο στόχαστρο...

Τιμωρήθηκε ο πολλαπλασιασμός των ευκαιριών του Τορίνο: Η Λάτσιο έχει στο στόχαστρο τις διεθνείς θέσεις

Lazio Η Ρόμα κέρδισε το παιχνίδι της πρόκρισης στην Τορίνο. Ένα διπλό χτύπημα από το πουθενά τιμώρησε τον πολλαπλασιασμό των ευκαιριών των γηπεδούχων και εξασφάλισε τη νίκη για τους Biancocelesti

Στο παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής για την κάλυψη της υστέρησης μεταξύ της FC Torino και της Lazio Roma, και οι δύο ομάδες ήθελαν να συμβαδίσουν με τις διεθνείς θέσεις. Η Τορίνο, αήττητη σε έξι συνεχόμενα παιχνίδια, μπήκε με φόρα από την αρχή και πίεσε ξανά και ξανά τη Λάτσιο. Ο Sanabria είχε την πρώτη ευκαιρία μετά από μόλις πέντε λεπτά μετά από σέντρα του Bellanova, αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Η Λάτσιο, η οποία υπέστη πλήγμα στην ήττα με 2-1 από την Μπολόνια το Σαββατοκύριακο μετά την πανηγυρική νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου στο Champions League, ήταν σχεδόν εντελώς πίσω στο πρώτο ημίχρονο, παρουσιάζοντας κραυγαλέες αδυναμίες κυρίως στην αριστερή πλευρά της άμυνας και ήταν τυχερή που οι γηπεδούχοι ήταν απρόσεκτοι με τις ευκαιρίες τους. Ο Ζαπάτα από καλή θέση έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά άουτ (35′), ο Βλάσιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα Προβέντελ από τα οκτώ μέτρα (37′) και ο Μασίνα με κεφαλιά μετά από κόρνερ πέρασε μόλις δίπλα από το δοκάρι (43′).

Guendouzi και Cataldi σκοράρουν από το τίποτα

Μετά την ανάπαυλα, η επιθετική ορμή της Τορίνο – και ο πολλαπλασιασμός των ευκαιριών – συνεχίστηκε, με τον Ζαπάτα να στέλνει την κεφαλιά από τον δυνατό Μπελανόβα πάνω από την εστία από την καλύτερη θέση (48′).

Η έλλειψη αποτελεσματικότητας των γηπεδούχων τιμωρήθηκε τελικά. Ο Immobile πέρασε έξυπνα μια πάσα για να εμφανιστεί ξαφνικά ανενόχλητος ο Guendouzi στην περιοχή του πέναλτι και να πλασάρει από το πουθενά για το 1-0 (50′). Αλλά δεν ήταν μόνο αυτό: ενώ η Τορίνο ήταν σοκαρισμένη, ο Cataldi έκανε το 2-0 με ένα τέλεια τοποθετημένο σουτ (56′).

Μια κάρτα με το φανάρι για τον Γκίλα φέρνει περισσότερη ένταση

Η Τορίνο άργησε να συνέλθει από το διπλό χτύπημα, οι Biancocelesti υπερασπίστηκαν πλέον με αυτοπεποίθηση το προβάδισμά τους. Μόνο όταν ο Γκίλα αντίκρισε την κίτρινη κάρτα (79′) οι γηπεδούχοι έδωσαν νέα πνοή στην άμυνά τους. Ο Ρίτσι αστόχησε άθλια δύο φορές από την καλύτερη δυνατή θέση (83ο, 86ο), ενώ ο πρώην παίκτης της Γκλάντμπαχ Λαζάρο σήκωσε ένα ελεύθερο σουτ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο τελευταίο λεπτό (90.+6). Έτσι έβαλε τέλος στο αήττητο σερί της Τορίνο, ενώ η Λάτσιο έκανε άλμα στην έβδομη θέση και πλέον απέχει μόλις έναν βαθμό από την αντίπαλο της πόλης AS Roma και τις διεθνείς θέσεις.

Το επόμενο έργο του Τορίνο είναι απέναντι σε ρωμαϊκό σύλλογο τη Δευτέρα (18.30), όταν η ομάδα του Ιβάν Γιούριτς επισκέπτεται τη Ρόμα. Επίσης, τη Δευτέρα (8.45μμ), η Λάτσιο αντιμετωπίζει ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι στη Φλωρεντία