Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΤετράωρο θρίλερ: Ο Struff παλεύει για τον δεύτερο γύρο

Τετράωρο θρίλερ: Ο Struff παλεύει για τον δεύτερο γύρο

Ο

Jan-Lennard Struff ξεπέρασε το εμπόδιο του πρώτου γύρου στο Australian Open μετά από ένα δύσκολο κομμάτι δουλειάς. Εκμεταλλεύτηκε το δεύτερο match point του στο τελευταίο πέμπτο σετ

Jan-Lennard Struff κέρδισε τον αγώνα του πρώτου γύρου στο Australian Open με γερά νεύρα σε ένα θρίλερ πέντε σετ. Μετά από 3:50 ώρες παιχνιδιού, ο 33χρονος από το Warstein κέρδισε το τοπικό φαβορί Rinky Hijikata με 3:6, 6:3, 6:2, 6:7 (2:7), 7:6 (10:8) με το κοινό να τον αποθεώνει. Στον δεύτερο γύρο, το νούμερο δύο της Γερμανίας, που έχει τοποθετηθεί στην 24η θέση, θα αντιμετωπίσει τον Miomir Kecmanović (Σερβία).

Ο Struff μπήκε καλά στο ματς σε ένα ιδιαίτερα μακρύ πρώτο game στο σερβίς και εξασφάλισε αμέσως το break. Ωστόσο, ο ντόπιος ήρωας αντέδρασε άμεσα και κατάφερε άλλο ένα break στην πορεία του πρώτου σετ, εξασφαλίζοντας το πρώτο σετ με 6:3.

Ο γλάρος διακόπτει το πρώτο πόντο του αγώνα

Όμως, ο Manna από το Warstein έπαιρνε όλο και περισσότερο τον έλεγχο του αγώνα, πετυχαίνοντας διπλάσιους νικητές από τον αντίπαλό του και παίρνοντας προβάδισμα 2:1 μετά τα σετ. Το τέταρτο σετ οδηγήθηκε τελικά στο tie-break, στο οποίο ο Hijikata έδειξε πιο φρέσκος και το κέρδισε ξεκάθαρα με 7:2. Το πέμπτο σετ έπρεπε λοιπόν να κριθεί, στο οποίο ο Struff αντέδρασε από το break και έφτασε στο tie-break του αγώνα. Διατήρησε τα νεύρα του σε αυτό. Ο Struffi έχασε το πρώτο του match point, το οποίο καθυστέρησε για λίγο λόγω ενός γλάρου στο γήπεδο. Στο δεύτερο, επωφελήθηκε από ένα λάθος backhand του Hijikata, που σημαίνει ότι ο Γερμανός περνάει πλέον στον δεύτερο γύρο.

Πέρυσι, ο Struff χρειάστηκε να παλέψει για να περάσει τα προκριματικά και στη συνέχεια έχασε στον πρώτο γύρο από τον τελικό ημιφιναλίστ Tommy Paul από τις ΗΠΑ. Ακολούθησε μια δυνατή σεζόν για τον επί σειρά ετών παίκτη του Davis Cup, ο οποίος τώρα θέλει να χτίσει πάνω στην περσινή του επίδοση στη Μελβούρνη

Οι Daniel Altmaier, Yannick Hanfmann και Maximilian Marterer είχαν αποτύχει προηγουμένως στα αντίστοιχα εναρκτήρια εμπόδια. Ο Alexander Zverev ξεκινάει το τουρνουά την Τρίτη με μια αναμέτρηση με τον Dominik Koepfer από το Furtwangen.