Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠρόωρη έξοδος για την Τότεναμ: Τα "σπιρούνια" χάνουν τη μονομαχία της πόλης...

Πρόωρη έξοδος για την Τότεναμ: Τα “σπιρούνια” χάνουν τη μονομαχία της πόλης στα πέναλτι

Παρά τη σαφή βελτίωση της απόδοσης των Σπερς στο δεύτερο ημίχρονο, η αντίπαλος της πόλης Φούλαμ επικράτησε τελικά επάξια στη διαδικασία των πέναλτι και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Carabao Cup.

Ακόμα και πριν την έναρξη του αγώνα, ο νεοφερμένος παίκτης των Σπερς, Μανόρ Σόλομον, ήταν στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος: Ο Ισραηλινός ήταν ακόμα δανεικός στους “Κότατζερς” την περασμένη σεζόν και πανηγύρισε επίσης το ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα των Βορειολονδρέζων. Δεν ήταν όμως ο μόνος νεοφερμένος στην αρχική ενδεκάδα. Ο προπονητής Ανζέ Ποστέκογλου προχώρησε σε εννέα αλλαγές. Μόνο ο Ριτσάρλισον και ο πρώην παίκτης της Βόλφσμπουργκ Μίκι φαν ντε Βεν παρέμειναν στην αρχική ενδεκάδα σε σχέση με τη νίκη στην Premier League στο Μπόρνμουθ.

Φούλαμ στο παιχνίδι από την αρχή

Αυτό το μεγάλο ροτέισον έγινε αμέσως αντιληπτό και για τα Σπερς, με τους γηπεδούχους να παίρνουν από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το πρώιμο όσο και το τολμηρό πρέσινγκ των Cottagers οδήγησε σε μεγάλα προβλήματα: Ο Ροντρίγκο Μουνίζ είχε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα μετά από νίκη του Ρόμπινσον (7ο) και ο τερματοφύλακας Φόρστερ αιφνιδιάστηκε από τον Ριντ (12ο).

Συνεχίζοντας την κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο κεντρικοί αμυντικοί του βόρειου Λονδίνου βοήθησαν στη συνέχεια να προηγηθούν οι γηπεδούχοι. Ο Ντάβινσον Σάντσες ζαλίστηκε από τον Τομ Κέρνεϊ και ο καλοκαιρινός νεοφερμένος φαν ντε Βεν έδιωξε την μπάλα στην εστία του (19),

Όποιος ήλπιζε σε μια ανατροπή από τους φιλοξενούμενους απογοητεύτηκε γρήγορα. Η άμυνα συνέχισε να αποτελεί παράγοντα αβεβαιότητας. Ο van de Ven δεν απομάκρυνε με συνέπεια μια αντεπίθεση και έτσι δημιούργησε την επόμενη ευκαιρία για τους γηπεδούχους (32).

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 38ο λεπτό για να μπει στη στατιστική το πρώτο σουτ των Σπερς προς την εστία. Η ομάδα του Ποστέκογλου είχε να ευχαριστήσει πολύ περισσότερο τον Φόρστερ που απέτρεψε το 2-0 του Ροντρίγκο Μουνίζ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45.+1).

Η Τότεναμ βγαίνει βελτιωμένη από την ανάπαυλα

Αν και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία μόνο αλλαγή, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και πίεσαν για την ισοφάριση. Πρώτα ο Richarlison (53ο) και ο Höjbjerg (55ο) δεν τα κατάφεραν, αλλά ο Richarlison ισοφάρισε στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου μετά από σέντρα του Perisic (56ο). Πικρόχολο για τη Φούλαμ: Το παπούτσι του Κένι Τέτες έσπασε στο ξεκίνημα της ευκαιρίας του Χόιμπγεργκ, με αποτέλεσμα οι “κότατζερς” να μείνουν με παίκτη λιγότερο όταν δέχτηκαν το γκολ.

Στη συνέχεια, εξελίχθηκε ένα ανοιχτό παιχνίδι με ευκαιρίες εκατέρωθεν: Οι Ντε Κορντόβα-Ρέιντ (69ο) και Γουίλσον (74ο) αστόχησαν για τους Κότατζερς, για τα Σπερς, που είχαν πλέον στο γήπεδο τον αρχηγό Σον, τον Σόλομον και τον Σκάρλετ (81ο).

Τα σπιρούνια χάνουν τον πρώτο τίτλο της σεζόν ήδη από τον Αύγουστο

Αφού ο Γουίλσον (90ο) και ο αναπληρωματικός Χιμένεθ (90.+5) δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν τον τερματοφύλακα των Σπερς, Φόρστερ, όπως συνηθίζεται μέχρι τα προημιτελικά στο Carabao Cup, όχι η παράταση αλλά η διαδικασία των πέναλτι έπρεπε να αποφασίσει μετά από 90 λεπτά.

Σε αυτό το πέναλτι, οι πέντε πρώτοι παίκτες δεν έδειξαν νεύρα, μόνο ο Σάντσες απέτυχε ως έκτος εκτελεστής απέναντι στον τερματοφύλακα της Φούλαμ, Μάρεκ Ρόντακ. Ο Maddison κατάφερε να μετατρέψει για τα Σπερς, αλλά αφού οι Palhinha και Tete κατάφεραν το ίδιο κατόρθωμα, τα Σπερς έχασαν ήδη το πρώτο κύπελλο της νέας σεζόν τον Αύγουστο.

Για αυτούς, η δράση της Premier League συνεχίζεται το Σάββατο (4μμ) με το εκτός έδρας παιχνίδι στην έδρα της Μπέρνλι. Παράλληλα, η Φούλαμ καλείται να αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια Μαν Σίτι.