Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠριν από την εμφάνιση στο CL στο Μόναχο: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χάνει από...

Πριν από την εμφάνιση στο CL στο Μόναχο: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χάνει από την Μπράιτον

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε με 1:3 από την Μπράιτον & Χάουβ Άλμπιον τέσσερις ημέρες πριν από τον αγώνα της για το Champions League στο Μόναχο, κάνοντας το λανθασμένο ξεκίνημά της τέλειο. Με μόλις έξι βαθμούς σε πέντε παιχνίδια, οι Κόκκινοι Διάβολοι βρίσκονται πλέον στη 12η θέση

Η ομάδα του προπονητή Έρικ τεν Χαγκ ξεκίνησε ελπιδοφόρα και κυρίως με τον πολύ καλό Ράσφορντ, ο οποίος έθεσε ξανά και ξανά σε συναγερμό την άμυνα των Γλάρων και συμμετείχε σχεδόν σε κάθε επίθεση των Κόκκινων Διαβόλων. Το παιχνίδι ισορρόπησε μετά από κάτι παραπάνω από δέκα λεπτά, πριν η Μπράιτον πραγματοποιήσει μια καταιγιστική επίθεση στο 20ο λεπτό και πάρει το προβάδισμα χάρη στον Ουέλμπεκ (20΄).

Αποσύρεται η ισοφάριση του Χόιλουντ – Μεγάλη αύξηση

Η Γιουνάιτεντ έπρεπε να γίνει πιο δραστήρια ως αποτέλεσμα και το έκανε: η ατομική προσπάθεια του Ράσφορντ παραλίγο να επιβραβευτεί, μόνο το πόδι του Βέλτμαν απέτρεψε την ισοφάριση, κατευθύνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του πλάγιου άξονα (34.). Και λίγα λεπτά αργότερα ήταν επίσης επικίνδυνη, αλλά το γκολ του Höjlund (41.) μετά από εξαιρετική ασίστ του Rashford αναθεωρήθηκε μετά από επανεξέταση από τον βιντεοσκοπημένο βοηθό (43.).

Μετά την επανέναρξη, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση, αλλά αντ’ αυτού οι Γλάροι ήταν αυτοί που έστειλαν το κατάμεστο Ολντ Τράφορντ σε κατάσταση σοκ. Ο Groß, ο οποίος πρόσφατα είχε οριστεί για πρώτη φορά στην εθνική ομάδα της Γερμανίας, αρχικά προσποιήθηκε το σουτ του και στη συνέχεια έκανε το 2-0 (53.).

Απάντηση του Χάνιμπαλ στην πρόωρη απόφαση του Ζοάο Πέδρο

Πέρα από το εναρκτήριο γκολ, η Γιουνάιτεντ δεν συνήλθε και δεν βρήκε καθόλου επιθετικές λύσεις. Έτσι ήταν και πάλι η Μπράιτον, η οποία έδειξε μια απίστευτη αποτελεσματικότητα και με την επόμενη ευκαιρία στο πρόσωπο του Ζοάο Πέδρο έκανε το 3-0 και έδωσε την πρόκριση (72.). Μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο αναπληρωματικός Χάνιμπαλ μείωσε το σκορ για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά στη συνέχεια δεν συνέβη τίποτα άλλο.

Χάρη σε μια αποτελεσματική εμφάνιση, η Brighton & Hove Albion κέρδισε 3-1 στο Old Trafford και σφράγισε ένα λάθος ξεκίνημα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία υποδέχεται την Τετάρτη το βράδυ (21:00) την FC Bayern Munich στην πρεμιέρα του Champions League. Οι Γλάροι αντιμετωπίζουν την ΑΕΚ στο Europa League μια μέρα αργότερα (9μμ).