Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024
ΑρχικήUncategorizedΠολλές ποινές στο στάδιο 3: Ο Kevin Benavides κληρονομεί τη νίκη από...

Πολλές ποινές στο στάδιο 3: Ο Kevin Benavides κληρονομεί τη νίκη από τον Quintanilla

Επικαιροποίηση αποτελέσματος 3ου σταδίου μοτοσικλέτας: Αρκετοί αναβάτες, συμπεριλαμβανομένου του νικητή του σταδίου Quintanilla, τιμωρήθηκαν για υπερβολική ταχύτητα – Ο Kevin Benavides οδηγεί το νέο αποτέλεσμα

Το τρίτο στάδιο του Ράλι Ντακάρ 2024 στη Σαουδική Αραβία έληξε αρχικά με νίκη στο στάδιο για τον αναβάτη της Honda Pablo Quintanilla. Ωστόσο, λίγες ώρες αφότου οι κορυφαίοι αναβάτες πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού, οι διοργανωτές του αγώνα FIM επέβαλαν αρκετές ποινές για υπερβολική ταχύτητα σε ζώνες με όρια ταχύτητας.

Αυτό επηρέασε κυρίως τον Quintanilla. Ο Χιλιανός έλαβε ποινή χρόνου έξι λεπτών. Ως αποτέλεσμα, έχασε τη νίκη της ημέρας και υποχώρησε στην έκτη θέση. Ο Joan Barreda Bort (Hero), ο οποίος ήταν δεύτερος στο πρώτο αποτέλεσμα, χτυπήθηκε ακόμη περισσότερο.

Ο Ισπανός έλαβε δώδεκα λεπτά ποινής! Του είχαν ήδη επιβληθεί οκτώ λεπτά ποινής την προηγούμενη ημέρα επειδή οδηγούσε πολύ γρήγορα σε όριο ταχύτητας. Επομένως, οι ποινές του Barreda ανέρχονταν ήδη σε 20 λεπτά.

Επομένως, ο υπερασπιστής του τίτλου Kevin Benavides (KTM) κληρονόμησε τη νίκη στο στάδιο. Η διαφορά του από τον Ricky Brabec ήταν 1:11 λεπτά. Ωστόσο, θα μπορούσε να ήταν πιο κοντά, καθώς ο αναβάτης της Honda έλαβε σήμερα ένα λεπτό ποινής (επίσης για υπερβολική ταχύτητα).

Ο Adrien van Beveren (Honda) είναι ο νέος αναβάτης που κατέλαβε την τρίτη θέση. Δύο αναβάτες είναι επίσης νέοι στην πρώτη 10άδα. Οι Toby Price (KTM) και Skyler Howes (Honda) είχαν σταματήσει όταν ο Sebastian Bühler έπεσε από την Hero του στο 320ο χιλιόμετρο.

Έδωσαν στον συνάδελφό τους τις πρώτες βοήθειες. Ο Price και ο Howes πιστώθηκαν αυτόν τον χρόνο από τους διοργανωτές του αγώνα. Ο Bühler μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με ελικόπτερο. Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, ο Γερμανός ήταν σε θέση να κινήσει τα πάντα, αλλά είχε πόνο στο κάτω μέρος του κορμού του

Ο

Howes εμφανίζεται στην τέταρτη θέση των νέων ημερήσιων αποτελεσμάτων, ακολουθούμενος από τον Ross Branch (Hero). Ο Price είναι πλέον στην ένατη θέση. Οι ποινές έχουν αντίκτυπο και στη γενική κατάταξη, με τον Quintanilla να έχει χάσει το μεγαλύτερο έδαφος στην πρώτη ομάδα.

Ο Branch συνεχίζει να προηγείται στη γενική κατάταξη. Αλλά καθώς ο αναβάτης από τη Μποτσουάνα δέχθηκε επίσης ποινή ενός λεπτού, η διαφορά του από τον Jose Ignacio Cornejo (Honda) συρρικνώθηκε στα 3:11 λεπτά. Στην τρίτη θέση, ο Brabec βρίσκεται λίγο κάτω από πέντε λεπτά πίσω του.

Ο Quintanilla εξακολουθεί να είναι τέταρτος, αλλά η διαφορά του έχει αυξηθεί στα 16 λεπτά. Ο Kevin Benavides είναι ο καλύτερος αναβάτης της KTM στην έκτη θέση, 20 λεπτά πίσω. Ο Barreda έφυγε από την πρώτη 10άδα.

Στην κατάταξη “Malle Moto” (Original by Motul), ο Tobias Ebster (KTM) πήρε την τρίτη του νίκη σε ένα στάδιο στη σειρά. Πλέον προηγείται σε αυτή την κατηγορία με διαφορά 38 λεπτών. Στη γενική κατάταξη, ο Αυστριακός βελτιώθηκε στην 26η θέση