Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024
ΑρχικήTennisΟ Struff ακολουθεί τον Zverev στα προημιτελικά

Ο Struff ακολουθεί τον Zverev στα προημιτελικά

Το νούμερο δύο της Γερμανίας ακολουθεί τον Alexander Zverev. Ο Hanfmann από την Καρλσρούη μπορεί να ακολουθήσει τον αντίπαλό του μόνο στην αρχή

Το νούμερο δύο του γερμανικού τένις Jan-Lennard Struff έγινε ο δεύτερος Γερμανός επαγγελματίας τενίστας που φτάνει στα προημιτελικά του τουρνουά ATP στο Μόναχο. Ο παίκτης από το Warstein, ο οποίος είχε τοποθετηθεί στην τέταρτη θέση του ταμπλό και ως εκ τούτου του δόθηκε bye στον πρώτο γύρο, επικράτησε του Ολλανδού Botic van de Zandschulp με 7:6 (7:0), 6:4. Ο Yannick Hanfmann από την Καρλσρούη είχε προηγουμένως χάσει τον αγώνα του για τη φάση των “16” από τον Marc-Andrea Hüsler από την Ελβετία με 2:6, 4:6 – και οι δύο αγώνες διακόπηκαν στο μεταξύ λόγω βροχής.

“Είμαι βάναυσα χαρούμενος, δεν ήξερα αν θα μπορούσαμε να παίξουμε”, δήλωσε ο Struff. Λόγω της κακοκαιρίας, αρχικά δεν ήταν σαφές αν ο αγώνας θα μπορούσε να συνεχιστεί ή θα έπρεπε να αναβληθεί για την Παρασκευή. Ο Struff ήταν “χαρούμενος που πέρασα τη γραμμή του τερματισμού σήμερα”.

Ο Struff έπαιξε ένα ισορροπημένο πρώτο σετ με τον αντίπαλό του, με τους δύο παίκτες να κερδίζουν τα σερβίς τους. Ο Γερμανός κυριάρχησε στο tie-break και εξασφάλισε το προβάδισμα στο σετ χωρίς να παραχωρήσει πόντο. Στη συνέχεια έκανε το πρώτο break του αγώνα νωρίς για να φανούν ξεκάθαρα τα πράγματα, αλλά άφησε τον Ολλανδό να επιστρέψει στο ματς με απρόσεκτα λάθη, πριν ανταποδώσει αποφασιστικά. Ο Struff θα αντιμετωπίσει τον Καναδό Felix Auger-Aliassime στα προημιτελικά την Παρασκευή.

Ο Hanfmann είχε ξεκινήσει τον αγώνα του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και πήρε αμέσως ένα service game από τον αντίπαλό του, αλλά αμέσως μετά παραχώρησε ξανά το break. Μετά το αναγκαστικό μπρέικ, ο Γερμανός άντεξε μόνο για λίγο, παραχώρησε νέο μπρέικ στο 2:3 και τελικά έχασε τον πρώτο γύρο με καθαρή διαφορά.

Στον δεύτερο γύρο το νούμερο 61 της παγκόσμιας κατάταξης κράτησε ανοιχτό το παιχνίδι, δημιούργησε και ο ίδιος ευκαιρίες για break, αλλά δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί και τελικά έκανε αποφασιστικό break στο 4:5 του δεύτερου σετ. Ο Hüsler αντιμετωπίζει τώρα στα προημιτελικά τον κορυφαίο παίκτη της Δανίας Holger Rune, ο οποίος είναι δεύτερος στο ταμπλό

Το νούμερο ένα της Γερμανίας Alexander Zverev είχε ήδη προκριθεί στον γύρο των οκτώ καλύτερων στο τουρνουά του Μονάχου, το οποίο χαρακτηρίστηκε από διακοπές λόγω βροχής. Ο Ολυμπιονίκης θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή τον Cristian Garin από τη Χιλή.